Віце-прем’єр – міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський переконаний, що жодної торгівлі з Росією не повинно бути.
Про це він сказав у інтерв'ю LB.ua.
"Моя позиція є однозначною: зараз ніякого співробітництва з Російською Федерацією бути не може в принципі. Насправді я ще в 1990-х про це говорив, бо в Росії була чітка програма відсторонення України від кооперації військово-технічного співробітництва. Вони залишали саме такі моменти, які їм важко було компенсувати, які потребували мільярдних вкладень. Такі як "Мотор Січ". Тоді вони ходили, красиво посміхалися, а насправді вели роботу на максимальне вилучення українських підприємств з кооперації. Ми прокинулися, коли вже зрозуміли, що розпочалася війна", — сказав Уруський.
На його думку, торгівлю з Росією треба було припиняти ще 2014 року і натомість впроваджувати програму імпортозаміщення. "Вона мала бути складовою частиною програми реформування оборонно-промислового комплексу. І зрозуміло, що держава не може взяти на себе всі питання імпортозаміщення. Але визначити стратегічні моменти ми повинні. А менеджмент, кожне підприємство повинно шукати європейський ринок, американський ринок, азійський ринок. Світ на одній країні клином не зійшовся", — переконаний міністр.
Він також зауважив, що Україна мало інвестувала коштів у створення нових виробництв для заміщення російських компонентів. "На 2005 рік наші Збройні сили вже криком кричали щодо систем озброєння. А ми фінансували науково-дослідні конструкторські роботи по лінії Міністерства оборони на рівні 30–50 млн доларів. Як ви розумієте, за ці кошти нічого зробити не можна", — сказав Уруський.
Він додав, що в Україні було "занапащено" багато перспективних проектів. "Наприклад, "Світязь", який передбачав повернення першого ступеня ракети "Зеніт", що мала стартувати з "Мрії". А Ілон Маск реалізував це і прогримів на весь світ на двадцять років пізніше", — зауважив віце-прем’єр.
Нагадаємо, за даними Держстату, у першому півріччі 2020 року зовнішній торговельний оборот України склав 47,3 млрд доларів проти 52,6 млрд доларів у першому півріччі 2019 року.
Найбільше імпортували товарів з Китаю — 15 % від загального імпорту, Німеччини — 9 % та Росії — 9 %.