Кошти на депозитах англійських компаній Ігоря і Григорія Суркісів виявилися кредитами, які ПриватБанк видав своїм пов’язаним особам у 2008–2010 роках.
Про це свідчать результати розслідування агентства Kroll.
Згідно з цією інформацією, у 2008–2010 роках ряд компаній, пов’язаних із ПриватБанком, отримав кредити від ПриватБанку Кіпру на загальну суму 361 мільйон доларів.
"Кредити на загальну суму 361 мільйон доларів США були згруповані частинами, в рамках яких видавалися з різницею в кілька хвилин, відразу після чого вони були спрямовані через мережу транзакцій між рахунками пов’язаних компаній, у яких немає очевидної комерційної мети", — йдеться у розслідуванні.
За версією слідства Kroll, ті ж кошти були згодом депоновані у ПриватБанку. Вони були спочатку депоновані на термін до двох років на момент внесення застави на низку рахунків, з яких пізніше перенаправили кошти на депозитні рахунки шести компаній: Sofinam Investments, Lumil Investments, Berlini Commercial, Camerin Investments, Sunnex Investments і Tamplemon Investments. Всі вони були зареєстровані в один і той же день за однією і тією ж адресою і перебували в юрисдикції Британських Віргінських островів.
"Ці шість власників рахунків становили близько 80 % від загальної суми, внесеної в заставу на депозитах на Кіпрі, на загальну суму 245 мільйонів доларів США. Відсотки, отримані по депозитах, були значно вищі, ніж відсотки за кредитами", — вказано у звіті Kroll.
Хоча позики, які були видані і спрямовані на рахунки вкладників, наразі погашено, джерело коштів, за якими вони були погашені, ще не до кінця зрозуміле, оскільки в ньому залучено кілька рівнів переробки кредитів.
За цією схемою з ПриватБанку вивели близько 150 мільйонів доларів, включно з кредитними коштами і відсотками. Згідно зі звітом Kroll, ці кошти було переведено на низку рахунків у Банку Кіпру.
Дослідження Kroll показало, що всі шість депозитних рахунків, згаданих у звіті, ведуть до Григорія та Ігоря Суркісів. Це українські олігархи і ділові партнери Ігоря Коломойського — одного з найбільших акціонерів ПриватБанку до його націоналізації. Брати Суркіси намагалися довести в судах, що вони не були пов’язані з колишніми власниками ПриватБанку і наполягали на тому, що процедура bail-in (конвертація депозитів, пов’язаних з банком осіб в його капітал — технічна процедура націоналізації ПриватБанку) була незаконною.
Нагадаємо, ПриватБанк, який було націоналізовано 2016 року, заявляє у новій позовній заяві до суду у штаті Делавер від 21 липня, що його колишні власники відмили у США майже 800 мільйонів доларів.