Південь України втрачає соняшник. Фермери збирають об’єми врожаю в кращому випадку втричі менше, ніж очікували. Культура просто згорає через цьогорічну посуху, пишуть "Подробиці".
Ті господарства, що вже почали збирати олійні рослини, отримують у кращому разі приблизно шість центнерів з гектара. Такі обсяги не окупають вкладених грошей, але фермери радіють і цьому, адже деякі поля вони взагалі втратили.
"Весняний період був малий на опади. Починаючи з листопада кількість опадів була менше половини норми. Норма і вище норми було лише у лютому і квітні. В основному це посуха", — розповідає Роман Мурмило, провідний синоптик Миколаївського обласного центру з гідрометеорології.
Читайте також: Мінекономіки та учасники зернового ринку погодили граничні обсяги експорту пшениці
Науковці наполягають: південь України завжди був зоною ризикованого землеробства. Зі зміною клімату очікувати багато не варто. Крім того, вони переконані: до неврожаїв доклали руку й самі фермери, які часто порушують норми сівозміни, а це висушує ґрунт.
Через неврожаї соняшнику цього року Україна може втратити позиції світового лідера з експорту рослинної олії. Держава недоотримає валютних надходжень, фермери залишаться без запланованих доходів, а отже будуть змушені економити на наступних посівах. І надалі, можливо, відмовляться вирощувати олійні.
Як повідомляли "Українські Реалії", українські експортери за результатами 2019/2020 маркетингового року (МР) поставили на зовнішні ринки рекордні 57,2 млн т зернових, зернобобових та борошна, що на 6,8 млн тонн більше, ніж минулого МР, коли експорт склав 50,4 млн тонн.