Цього року на "Укроборонпром" чекають масштабні зміни. Державний концерн перетворюється у нову керуючу компанію у формі акціонерного товариства і об’єднає різні підприємства за конкретними напрямами виробництва.
Тривалий час "Укроборонпром" об’єднував близько 100 різних активів у різних секторах промисловості. Але при цьому не мав повноважень, щоб управляти та реформувати ці підприємства. А це вкрай важливо в умовах війни та конкуренції на світовому ринку.
Так, Політолог Богдан Петренко у коментарі "Українським реаліям" зазначає: "На превеликий жаль, війна з Російською Федерацією не стали стимулом для реальних змін в оборонному комплексі. Не дивно, адже все надмірно політизовано. І будь-яка зміна влади - це зміна підходів. Через майже рік президентства Порошенко було оголошено про нову стратегію оборонно-промислового комплексу. Аналогічна ситуація сталася і через рік президентства Зеленського. І в обох випадках а) стратегія виходить за межі президентського терміну; б) відсутня спадкоємність реформ - кожна влада вважає своїм обов'язком почати нові зміни".
На думку експерта, сьогоднішня стратегія розвитку - це, по суті, пошук компромісів між війною (необхідністю мати озброєння для стримування ворога "тут і зараз"), інтеграцією на Захід (перехід на західні стандарти в умовах низької фінансової спроможності), а також інновацією виробництва (не можна 30 років спекулювати на залишках радянської оборонки - навіть з окремими елементами поновлення).
Сюди ж включається і інші елементи, підкреслює Богдан Петренко. І перераховує їх: "Бажання отримати фінансові вигоди з боку чиновників-"бізнесменів", орієнтованих на патронатні відносини з владою. Або бізнесменів з орієнтацією на одноденний прибуток. Тому корпоратизація і роздержавлення підприємств, які не обіцяла вигоди, містить ризики - з частиною з них може статися те, що сталося з цукровими заводами в Україні. Також є бажання іноземних збройових корпорацій усунути конкурента у вигляді України з одного боку та з іншого - завоювати ринок озброєння у країні, де іде війна - з іншого. Тому, навіть якщо нам передають озброєння, необхідно бути готовим до того, що наступним кроком будуть витрати на його обслуговування - не в Україні, а за кордоном. Фактично, ми опиняємося перед вибором - або брати рибу, або - модернізувати власну вудку. І нагадаю, що війна часто змушує нас вибирати перше".
Експерт резюмує: будь-яка реформа повинна враховувати державний захист і координацію оборонного комплексу. І, звичайно, важлива стратегія розвитку, яка не буде залежати від зміни політичних еліт.
Нагадаємо, загальний обсяг експорту озброєння та військової техніки до іноземних країн підприємств-спецекспортерів Укроборонпрому за перше півріччя 2020 року сягнув 142 млн доларів.