ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,46
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Ексклюзив
  4. /
  5. Політолог Петренко: "Реформа "Укроборонпрому" повинна не залежати від зміни політичних еліт в країні"

Політолог Петренко: "Реформа "Укроборонпрому" повинна не залежати від зміни політичних еліт в країні"

763

Фото: dw.com

Цього року на "Укроборонпром" чекають масштабні зміни. Державний концерн перетворюється у нову керуючу компанію у формі акціонерного товариства і об’єднає різні підприємства за конкретними напрямами виробництва. 

Тривалий час "Укроборонпром" об’єднував близько 100 різних активів у різних секторах промисловості. Але при цьому не мав  повноважень, щоб управляти та реформувати ці підприємства. А це вкрай важливо  в умовах війни та конкуренції на світовому ринку.

Так, Політолог Богдан Петренко у коментарі "Українським реаліям" зазначає: "На превеликий жаль, війна з Російською Федерацією не стали стимулом для реальних змін в оборонному комплексі. Не дивно, адже все надмірно політизовано. І будь-яка зміна влади - це зміна підходів. Через майже рік президентства Порошенко було оголошено про нову стратегію оборонно-промислового комплексу. Аналогічна ситуація сталася і через рік президентства Зеленського. І в обох випадках а) стратегія виходить за межі президентського терміну; б) відсутня спадкоємність реформ - кожна влада вважає своїм обов'язком почати нові зміни".

На думку експерта, сьогоднішня стратегія розвитку - це, по суті, пошук компромісів між війною (необхідністю мати озброєння для стримування ворога "тут і зараз"), інтеграцією на Захід (перехід на західні стандарти в умовах низької фінансової спроможності), а також інновацією виробництва (не можна 30 років спекулювати на залишках радянської оборонки - навіть з окремими елементами поновлення).

Сюди ж включається і інші елементи, підкреслює Богдан Петренко. І перераховує їх: "Бажання отримати фінансові вигоди з боку чиновників-"бізнесменів", орієнтованих на патронатні відносини з владою. Або бізнесменів з орієнтацією на одноденний прибуток. Тому корпоратизація і роздержавлення підприємств, які не обіцяла вигоди, містить ризики - з частиною з них може статися те, що сталося з цукровими заводами в Україні. Також є бажання іноземних збройових корпорацій усунути конкурента у вигляді України з одного боку та з іншого - завоювати ринок озброєння у країні, де іде війна - з іншого. Тому, навіть якщо нам передають озброєння, необхідно бути готовим до того, що наступним кроком будуть витрати на його обслуговування - не в Україні, а за кордоном. Фактично, ми опиняємося перед вибором - або брати рибу, або - модернізувати власну вудку. І нагадаю, що війна часто змушує нас вибирати перше".

Експерт резюмує: будь-яка реформа повинна враховувати державний захист і координацію оборонного комплексу. І, звичайно, важлива стратегія розвитку, яка не буде залежати від зміни політичних еліт.

Нагадаємо, загальний обсяг експорту озброєння та військової техніки до іноземних країн підприємств-спецекспортерів Укроборонпрому за перше півріччя 2020 року сягнув 142 млн доларів.

ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Новини по темі

Переглянути новини за період:Аналітика "УР"

Всі статті

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро