Загарбники Криму мають намір в районі Ялти за 3 млрд рублів побудувати установку для опріснення морської води. При цьому шанси окупантів вирішити водну проблему Криму експерти оцінюють як мізерні. А загрозу вторгнення на материкову Україну - як цілком реалістичні. Про це "Українським реаліям" розповів директор Центру міжнародної безпеки Валерій Кравченко.
За словами експерта, "водний геноцид" в Криму - улюблена тема російської пропаганди.
"Москва послідовно доводить, в тому числі і на дипломатичних майданчиках, що Україна нібито здійснює певні протиправні дії, закривши поставки дніпровської води через Північно-Кримський канал, що від цього страждають звичайні люди. Позиція України однозначна - Росія визнала окупацію і відповідно до Женевських конвенцій несе повну відповідальність за гуманітарну ситуацію на півострові. І Україна не повинна поставляти агресору ресурси", - зазначає Валерій Кравченко.
Читайте також: Росія запровадила санкції проти 41 українського політика. Реакція України
За його словами, з огляду на те, що РФ має потребу в водних ресурсах, перш за все, для потреб своєї армії, дислокованої на півострові (а кількість військовослужбовців РФ з кожним роком збільшується - Москва мілітаризує Крим), об'єктів промисловості (наприклад, кримського "Титану"), і тільки в третю чергу - населення, Україна може ігнорувати будь-які подібні закиди від агресора. При цьому, підкреслює експерт, об'єктивно очевидна ситуація екологічного лиха в Криму - критично міліють річки і водосховища.
"Чи здатна РФ використовувати" водний прецедент" для виправдання військової інтервенції в Херсонську область? Безумовно, - впевнений Валерій Кравченко. - Так само як і блокувати судноплавство в акваторії, вчинити провокацію під час навчань НАТО "Сі Бриз 2021", або здійснити десантну операцію на о.Зміїний або узбережжі континентальної України. Все можливо для Кремля - ??довгострокова мета перетворення України в сіру зону, країну, якої не сталося, для Москви залишається пріоритетною. Важливо лише напрямок удару, час і casus belli".
Нагадаємо, в березні 2014 року ЄС ввів санкції проти Росії у зв'язку з анексією Криму та порушенням територіальної цілісності України. Після цього санкції неодноразово продовжували, а список розширювали. 18 червня 2020 року Рада ЄС продовжила на рік санкції проти Росії через окупацію Криму.