Володимир Зеленський вніс до парламенту чотири законопроекти, спрямованих на детінізацію доходів українців. У побуті цей пакет вже назвали законопроєктами про "нульову декларацію", або про "податкову амністію".
Представник Економічної експертної платформи Олег Гетьман, що спеціалізується з питань податкової політики розповів "Українським реаліям", що представляють собою ці законопроєкти і як це буде (і чи буде) працювати.
За словами Олега Гетьмана, зареєстровані президентські законопроекти про податкову амністію №№ 5153, 5154, 5155, 5156 передбачають, що легалізація активів, отриманих фізичними особами до 01.01.2021 року, буде проведена з 1 липня 2021 року по 1 липня 2022 року.
"Амністія звільнить від відповідальності за несплату податків і обов'язкових зборів (за статтями 212 і 212-1 Кримінального кодексу), а також адміністративної та фінансової відповідальності в сфері податкового, антимонопольного та валютного законодавства", - вважає експерт.
Передбачено три ставки збору:
- легалізація в Україні - 5%,
- за кордоном - 9%,
- вкладення в ОВДП - 2,5%
Читайте також: Голова НБУ задекларував зарплату — 477 тис. грн на місяць
Проєкт виглядає більш-менш збалансованим за ставками, враховує міжнародний досвід, але водночас має кілька критичних недоліків:
- - амністія не дає повноцінного імунітету від розслідувань в рамках справ з відмивання брудних грошей (нічого не заважає СБУ або Нацполіціі почати розслідування по ст. 209 КК України після амністії);
- - проект 5153 зобов'язує Кабмін протягом 9 місяців внести законопроєкт про посилення контролю за повнотою оподаткування доходів фізичних осіб.
Це вкрай передчасні і негативні норми: в умовах низької якості інституцій, які зараз в Україні - контроль витрат фізичних і непрямі методи їх оцінки не може бути впроваджений.
"Сподіваємося, що проєкти до другого читання будуть доопрацьовані депутатами, і негативні норми будуть виправлені", - додав Гетьман.
Нагадаємо, одним із напрямків діяльності НАЗК є повні перевірки декларацій публічних службовців.