Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков погодив виплату 425 тисяч гривень матеріальної допомоги "для вирішення соціально-побутових питань" керівнику Нацполіції Ігорю Клименку і трьом його заступникам. Про це повідомляє "Слідство.Інфо".
Згадані чиновники Нацполіції відобразили отримання коштів у своїх деклараціях. З них же можна зрозуміти, що вони володіють машинами, квартирами, мільйонними заощадженнями, сонячними електростанціями та іншим.
Видання "Українські реалії" звернулося до адвоката, керуючого партнера в Юридичній фірмі Patriot.Legal Дениса Бондара з питаннями:
Чи законно при явно чималих зарплатах чиновників виписувати ще й таку матеріальну допомогу, особливо коли багато хто постраждав під час пандемії?
Чи не повинні поліцейські чиновники подавати приклад наслідування? Якщо даний факт підтвердиться, як має реагувати суспільство?
"2021 рік є роком, в якому фінансування МВС збільшено до рекордної суми в 98 мільярдів 304 мільйони гривень! Якщо грубо сказати, то третина бюджету країни витрачається на фінансування всієї правоохоронної системи.
Якщо подивитися з точки зору закону на узгодження виплати в 425 000 грн. міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, то згідно наказу МВС №260 від 06.04.2016 року, такі виплати як "для вирішення соціально-побутових питань" підпадають під п. 5 ч. 3 Загальних положень Наказу. А саме - одноразові додаткові види грошового забезпечення. Робляться вони з бюджету, виділеного на фінансування МВС. Тобто, з точки зору закону все красиво і правомірно", - розповів Бондар.
За словами експерта, якщо на цю ситуацію дивитися з моральної точки зору, пам'ятаючи, скільки заробляють українці в більшості своїй, пам'ятаючи про мінімальний довірі до всіх правоохоронних органів, то однозначно - у більшості населення України, такі величезні одноразові виплати (крім досить високих зарплат високопосадовців правоохоронців) будуть викликати обурення.
Однак варто зазначити, що виплати високих премій, доплат і одноразової допомоги - це тенденція, яка проглядається у всіх міністерствах, не тільки в МВС.
"В Україні, виходячи з рішень, які приймаються, йде чітка лінія на максимальне зміцнення влади і створення поліцейської держави. А, як ми розуміємо, без лояльної правоохоронної системи зміцнити владу неможливо. І найкращий спосіб - це "купити" її лояльність шляхом збільшення фінансування", - додав Бондар.
На адвоката думку, "в нашій країні чиновники і поліцейські - це поганий приклад для наслідування. При цьому варто відзначити, що багато хто хоче ними і стати, так як розуміють, що це легкий спосіб для корупційної наживи, швидкого збагачення, про що свідчить чимало декларацій".
Читайте також: Хто з працюючих пенсіонерів не отримає надбавку з 1 квітня
"Навіть якщо факт про неабияку матдопомогу підтвердиться, як би суспільство не реагувало, виплати зроблені згідно з українським законодавством. Найкраще, що може зробити українське суспільство в даній ситуації, це відкладати в пам'яті все, що відбувається в країні протягом останніх років", - додав Бондар.
Як зазначає "Слідство.Інфо", порядок надання "соціально-побутової" матеріальної допомоги для поліцейських описано в наказі Авакова від 2016 року. У ньому йдеться, що працівник поліції, який потребує вирішення соціально-побутових питань, має подати рапорт про таку допомогу. Питання грошових виплат голові Нацполіції і його заступникам вирішує сам глава МВС.
Водночас у документі нічого не вказано про умови для таких виплат і за яким принципом відбувається розподіл такої допомоги.
Нагадаємо, згідно з повідомленням на сайті Мінсоцполітики, прожитковий мінімум (ПМ) повинен збільшитися. За рахунок підвищення планується наблизити розмір офіційного мінімуму до того, що реально потрібно людині, щоб хоч якось звести кінці з кінцями.