В Україні Центр кібербезпеки вже працює, проте офіційне відкриття відбудеться через один-два тижні. Про це заявив 11 травня президент Володимир Зеленський в ході форуму "Україна 30".
Видання "Українські реалії" звернулося до експерта з безпеки, ведучого програми "Надзвичайне. LIVE" на KYIV.LIVE Олексія Павловського з питанням:
Чи дійсно нам потрібен такий центр?
"Центр кібербезпеки є в багатьох країнах світу, тільки в різних форматах. З коментаря президента я зрозумів, що цей центр буде займатись захистом державних ресурсів та даних. Він не буде шукати шахраїв або iнтернет-аферистів, як може здатися з його назви. Для захисту громадян в Інтернеті є спеціальний відділ в національній поліції - кібер поліція. Це вони займаються виявленням злочинів в Інтернеті", - розповів він.
За словами Олексія Павловського, центр кібербезпеки, наскільки зрозуміло, це загальнонаціональний безпековий центр країни, функції якого - захистити громадян від дезінформації, фейків та дестабилізації внутрішньополітичної ситуації в країні із використанням мережі Інтернет.
Читайте також: Аваков погодив видавання матдопомоги голові Нацполіції Клименку і трьом його заступникам: експерт о законності виплати
"Наприклад, в США багато років вже працює національне управління кібербезпеки. Вони приймали активну участь на виборах президента, слідкували за тим, щоб суспільство не розгойдували за допомогою фейків або маніпуляцій. Джо Байден, до речі, ввів санкції до Росії саме через кібератаку на президентських виборах. Хакери з Росії хотіли вкрасти данні щодо виборців США", - додав експерт.
Або нещодавній випадок, нагадав ведучий програми "Надзвичайне. LIVE" на KYIV.LIVE, як хакери намагались зламати систему безпеки трубопроводу в США, який має суспільно важливе значення. Через це можуть бути дуже серйозні фінансові наслідки. Ось ще один приклад як так звана хакер-група Sunburst зробила наймасштабнішу кібератаку в історії США. Постраждали понад 40 тисяч організацій - як державні установи (до прикладу - Міністерство фінансів) так і приватні компанії (такi, як Майкрософт).
"В сучасному світі кібербезпека на національному рівні дуже важлива, тому що всі держави мають данні про громадян, фінансові операції, мають данні під грифом "секретно". Попри всі поточні проблеми з пандемією, нестабільною фінансово-економічною ситуацією тощо, працювати в даному напрямку надважливо", - підкреслив експерт.
Нагадаємо, СБУ блокувала схему розкрадання бюджетних грошей у семи структурних підрозділах АТ "Укрзалізниця", розташованих у Харківській області. Учасники схеми привласнювали кошти держпідприємства через безпідставне нарахування заробітних плат та інших соцвиплат. За попередніми оцінками, держава зазнала збитків майже на 1 млн грн.