У людей з оточення мера Києва Віталія Кличка триває низка обшуків. При цьому президент Володимир Зеленський під час вчорашньої прес-конференції відверто тролів Кличка, заявляючи, що той постійно просить, щоб його не звільняли, тоді як його оточення нібито краде гроші з бюджету. І взагалі - Кличко йому не конкурент, запевнив Зеленський.
Що і чому відбувається зараз між київською та центральною владою?
Чи справді під Кличко хитається крісло градоначальника? Як можуть далі розвиватися події?
Політтехнолог Олег Постернак виданню "Українські реалії" відповів так:
"Відносини між київською міською і центральною владою дуже часто ставали напруженими. Досить згадати фронду норовливого Омельченко за президентства Кучми, одіозного Черновецького і його конфлікт з прем'єром Тимошенко. Основні причини: правовий дисбаланс, неузгодженість норм Конституції, Закону про столиці і рішень Конституційного Суду щодо розподілу представницьких і виконавчих функцій, відсутність районної системи самоврядування в Києві, важкість посади київського міського голови в плані фінансових потоків.
Європейська практика знає випадки, коли посада столичного мера ставала вдалою площадкою для президентського старту (мер Парижа Жак Ширак, мер Варшави Лех Качинський, мер Бухареста Траян Бесеску - всі вони пересіли на посаді президентів своїх країн). У Кличка дійсно з усіх гравців непогані стартові можливості для президентської кампанії (наявність міжнародних зв'язків, рейтинг в столиці, національна пізнаваність). Але з іншого боку, є і суттєвий негативний бекграунд: залежність від різних категорій "наглядачів", відсутність професійної команди національного рівня, шлейф скандалів з київськими забудовниками і, по свіжих слідах, корупція в комунальних підприємствах і установах. Сюди також додати провал багатьох муніципальних проєктів (скандал з Шулявським мостом, занедбаний Подільсько-Воскресенський міст тощо).
Інфраструктурний колапс, в якому перебуває Київ останніми роками, призвів до того, що ініціативу змушена буде проявляти держава і центральна влада (проєкт добудови Дарницького моста вбере на себе "Укравтодор").
Однак, через розгортання Зеленським деолігархізації, дуже може бути, що Кличко може стати тим кандидатом, навколо якого скластися олігархічний консенсус. А з медійними ресурсами опозиційних олігархів президентська кампанія перетворюється в серйозну сутичку.
До слова сказати, не потрібно представляти Кличко як єдиного спаринг-партнера Зеленського: столичний мерський рейтинг - це не загальнонаціональний президентський. Він таким і зараз не є. Ні за рангом, ні за політичною вагою. Завданням Кличко було виграти час і не поспішаючи розгортати діяльність в "президентському форматі", щоб до часу "Х" мати вже злітну площадку. Тому, оперативний удар правоохоронних структур абсолютно логічний зараз. Однак, як відомо, диму без вогню не буває".
Нагадаємо, рахунок з пенсією можуть заарештувати за борги.