Згідно з прогнозом українського уряду, в найближчі 2-3 роки після запуску ринку землі, який планується на липень 2021 року, вартість земельних ділянок виросте в два рази.
Чи згодні Ви з такою оцінкою?
Що каже міжнародний досвід?
Елліна Юрченко, експерт із земельних питань Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ) відповіла на питання виданню "Українські реалії".
"Через 3 роки з дня відкриття ринку с/г земель будуть допущені українські аграрні компанії, які будуть бажати придбати орендовані землі. Це, своєю чергою, збільшить на неї попит.
Проте, одночасно на українському ринку землі буде і значний обсяг пропозиції с/г землі. Варто враховувати те, що окрема земельна дилянка в полі буде не така приваблива для покупця, якщо він не обробляє його, і якщо там є інші орендарі. Тому зростання ціни на землю можна очікувати лише за умови лібералізації умов купівлі, стабільності законодавства і доступності кредитування для купівлі землі.
Досвід Чехії, Угорщини, Болгарії та Словаччини демонструє відсутність збільшення ціни на землю в перші три роки. А от у Литві ціна за 3 роки дійсно виросла у 2 рази, проте з часом стрімке зростання ціни зупинилось і за перші 20 років ринку землі її ціна виросла у 3 рази. І це за умови ліберальної моделі ринку землі.
Значно зросла у ціні земля в Естонії. За 11 років - у 8,5 раза. По-перше, там відсутня проблема із подрібненням земельних ділянок, по-друге, обсяг с/г земель незначний. Відкриття ринку землі в цій країні для іноземців спричинило першу хвилю зростання ціни. Наразі в Естонії ринок землі повністю ліберальний, але попри це, іноземці купили лише 10% с/г земель, і в цій країні переважають орендні відносини.
Зважаючи на особливості українського ринку землі, значного зростання ціни на землю в Україні очікувати не варто. За оцінками експертів, за 2-3 роки вона потенційно зросте на 30-40 %", - розповіла Елліна Юрченко.
Нагадаємо, "Київський метрополітен" і "Київпастранс" надіслали звернення до влади, в якому просять підвищити ціну за проїзд до більше як 21 грн або виділити додаткові гроші із бюджету міста для підтримки підприємств під час пандемії.