Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому закон № 5495 про особливості надання електронних публічних послуг. Запуск режиму paperless в Україні заплановано на 24 серпня.
Оцініть позитив і ризики переходу цих послуг в онлайн.
На це питання виданню "Українські реалії" відповів глава Директорату Асоціації франчайзингу України, віцепрезидент Асоціації інвесторів в Україні Андрій Кривонос.
"На жаль, до paperless ми йдемо абсолютно нелогічним шляхом: принцип "отцифруємо все" найгірше, що можна було придумати. При наявності великої кількості померлих послуг, які непотрібні в завтрашньому дні, ми намагаємося всі їх відцифровувати. Замість того, щоб спочатку переробити регламенти надання адміністративних послуг, викинувши все, що вже не потрібно.
Зіткнувшись особисто за останній місяць з великою кількістю формальностей, ще раз відчув на собі, що цифровізація просто дублює старі папірці. В результаті звучить фраза "тепер чиновники не зможуть вимагати паперові документи у громадян, якщо вони є в електронних державних реєстрах" означає, що тепер вони їх вимагати будуть в електронному вигляді.
Для нас важливіше реформа підходів до того, що робити з даними громадянина в держреєстрах - держава сама їх туди вносить і нехай саме ними ж користується - який сенс для громадянина в старій "формі № 3" - держава сама визнала, хто живе по визначеній адресою, створило (точніше - має створити) загальний список і користуйтеся всі, кому це потрібно. А носити її навіщо ?! Є номер паспорта, є номер закордонного паспорта, є ІПН, є номер пенсійного страхування - органи не довіряють один одному, тому ведуть свої реєстри?! Приклади можна продовжувати.
Начебто хоч з інститутом прописки/реєстрації почалися зрушення, але тут же проявляється стара паперова наша сутність (без папірця ти комашка, а з папірцем людина). Як написали новинні портали щодо електронної реєстрації місця проживання - "Реєструвати місце проживання можна буде онлайн, а штампа в паспорті більше не буде" - прийнятий проєкт закону за основу. Але насправді проєкт говорить, що все через портал Дія, а там єдиний шанс тільки для тих, у кого id-паспорт. Звичайно, ставити штамп на "картку" вам не тільки не будуть, але і не зможуть. Чи не помітили ми головного тут. А ще проєкт закону не врахував необхідного вилучення із законодавства "витягу з демографреєстра" - тієї папірці, яку маємо приносити на прохання чиновника щасливі власники "картки".
Виходить, що поспішаємо відцифрувати старе, яке часто вже не потрібне, ускладнюючи самі собі шлях, замість побудови нових комунікацій держава - людина з чистого аркуша.
Нагадаємо, Верховний суд України визнав незаконним рішення президента Володимира Зеленського щодо звільнення голови Конституційного суду України (КСУ) Олександра Тупицького.