В Україні за останню добу виявили 6813 нових випадків інфікування коронавірусом. Це на 2275 випадків більше, ніж за попередню добу.
Про це повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов на своїй сторінці в Facebook.
Всього інфекцію підтвердили у 2 135 886 осіб. За минулу добу від COVID-19 померли 346 українців (всього – 47 333). Вилікувати вдалося 1 816 643 інфікованих (19 507 – за останню добу).
Не пробили захист: які гривні не вміють підробляти фальшивомонетники
Фальшивомонетникам складно підробити українську валюту, тому за підсумками 2020 року на 1 млн справжніх банкнот гривень припадало близько 5,5 підробленої купюри (євро в ЄС – утричі більше).
Про це повідомляє пресслужба Нацбанку України.
Як інформує регулятор, найчастіше 2020 року підробляли банкноти старого зразка – 500 гривень 2006 року та 200 гривень 2007 року (близько 60% та 29% відповідно від загальної кількості вилучених з обігу підроблених банкнот).
Банкноти нового покоління (номіналом 20, 50, 100, 200, 500 та 1000 гривень, які Нацбанк увів у обіг 2015–2020 років) мають посилену систему захисту. У банкнотах високого номіналу застосовано інноваційні оптично-змінні елементи, які громадянам легко перевірити, а зловмисникам – надзвичайно складно відтворити.
Тому 2020 року підробки банкнот гривні нового зразка становлять лише 4% від загальної кількості вилучених купюр, а їхня якість є досить низькою. Також за підсумками минулого року спостерігалося зменшення кількості підроблених банкнот за номіналами:
• 100 грн – на 40%;
• 50 грн – на 32%;
• 20 грн – на 4,5%;
• 5 та 10 грн – на 36%.
Здебільшого вилучені з обігу підроблені банкноти національної валюти друкували на принтерах і були розраховані на неуважність громадян та касирів. Їх найчастіше збували через заклади торгівлі та швидкого харчування, автозаправки тощо.
Серед вилучених з обігу в 2020 році підроблених банкнот іноземної валюти переважали:
• долари США (86% від загальної кількості вилучених банкнот);
• євро (12%);
• російські рублі та англійські фунти стерлінгів (2%).
Найчастіше зловмисники підробляли такі банкноти:
• 100 доларів (95% від загальної кількості вилученої валюти США);
• 50 та 500 євро (30% та 29% від загальної кількості вилучених підроблених євро);
• 5000 та 1000 російських рублів (74% та 26% від загальної кількості вилучених підроблених російських рублів).
Нацбанк нагадав, що в разі сумнівів щодо справжності банкнот гривні й інвалюти громадяни можуть безкоштовно перевірити їх у НБУ. Якщо гривні справжні, клієнтам відшкодують всю суму. Якщо банкноти іноземної валюти визнають справжніми, їх повернуть власнику. Підроблені банкноти вилучать без відшкодування і передадуть Національній поліції для розслідування.
Додому до Тупицького прийшли з обшуком. Що шукають слідчі
За місцем проживання екс-голови Конституційного суду України Олександра Тупицького проходить обшук. Слідчі Державного бюро розслідувань прийшли за адресою його проживання о 6:00 ранку 13 травня.
Про це повідомляє ZN.UA, посилаючись на джерела в ДБР.
Уточнюється, що обшук проводиться в присутності Тупицького, його дружини, двох малолітніх дітей і адвоката.
"Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також з метою встановлення розшукуваних осіб", – йдеться у відповідній постанові Печерського суду.
В ухвалі не наводиться зміст доказів, оскільки клопотання обмежене таємницею досудового розслідування. Судове засідання, на якому було ухвалене рішення про обшуки, проводилося в закритому режимі відповідно до КПК України.
Нагадаємо, Олександр Тупицький підозрюється у скоєнні злочинів проти правосуддя за ч. 2 ст. 384, ст. 386 КК України (завідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів захисту, підкуп свідка з метою відмови від дачі показань).
Понад 20 гривень за проїзд. У Київському метрополітені хочуть змінити тарифи
У Київському метрополітені і "Київпастрансі" просять переглянути тарифи на проїзд або виділити кошти з бюджету.
Про це йдеться в спільній заяві метро і "Київпастрансу".
Через пандемію коронавірусу і зниження пасажиропотоку обґрунтованою ціною на поїздку вважають 21 гривню. В іншому разі для забезпечення роботи підприємства вони вимагають мінімум 1 млрд 514 млн гривень.
У підприємстві також відзначили, що є ризик затримки або невиплати зарплати працівникам. Так, через пандемію, в "Київпастрансі" перевезення впали на 39,9%.
У Київському метрополітені вважають, що в 2021 році очікуваний пасажиропотік становитиме лише трохи більше 295 млн осіб – на 200 млн менше, ніж у 2019 році.
Також у Києві для деяких співробітників метрополітену з 12 червня 2021 року запровадять чотириденний робочий тиждень.
Зеленський підписав закон, який дозволяє заборонити імпорт електроенергії з Білорусі
Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі" № 1396-ІХ.
Про це повідомляє пресслужба глави держави.
Ухвалення цього документа сприятиме виконанню Києвом міжнародних зобов'язань з імплементації Третього енергопакету ЄС.
Закон забезпечить можливість сертифікації оператора системи передачі електричної енергії за моделлю відділення ISO (Independent System Operator). Ця модель передбачає, що такий оператор користується майном, яке забезпечує цілісність об'єднаної енергетичної системи України, але водночас це майно залишається у власності держави.
Документ передбачає повноваження національного регулятора НКРЕКП припинити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі. Для цього потрібно анулювати всі підсумки аукціонів з доступу до міждержавних мереж для постачання з Росії та Білорусі, які не є членами Енергетичного співтовариства ЄС.
У Києві екснардеп "кришував" нелегальну торгівлю у підземних переходах
У Києві прокуратура викрила масштабну схему "кришування" нелегальної торгівлі в підземних переходах.
Про це повідомляє пресслужба Київської міської прокуратури.
Правоохоронці з'ясували, що чиновники КМДА систематично вимагали гроші за незаконну оренду торговельних точок у підземних пішохідних переходах станцій метро у Шевченківському, Солом’янському, Печерському та Голосіївському районах столиці.
Згідно з матеріалами слідства, до складу злочинного угруповання входили 20 осіб. Серед них колишній народний депутат України 7-го і 8-го скликань, один з керівників Федерації боксу України, який є довіреною особою екснардепа, та чинні й колишні депутати Київської міської ради. Вони використовували корупційні зв'язки для усунення перешкод
Щомісяця вони отримували від 5 до 7 мільйонів гривень доходу. Зазначимо, що розмір щомісячної платні з однієї торговельної точки тільки за оренду приміщень становила від 10 до 15 тис. гривень. Виявилось, що починаючи з 2012 року КМДА передала 228 підземних пішохідних переходів приватним фірмам. Вони повинні були самі боротись зі стихійною торгівлею та ремонтувати переходи.
"Одним із таких інвесторів у 2012 році став депутат Київради, голова однієї з постійних комісій, який контролював значну кількість посередницьких структур, що здавали ці торгові площі в суборенду. Однак жоден з інвесторів не дотримувався своїх зобов'язань – не ремонтував переходи і не покращував їх технічний стан, займаючись лише організацією торгівлі", - йдеться в повідомленні.
Правоохоронці провели 14 одночасних обшуків та вилучили документи, чорнові записи, а також грошові кошти в сумі близько 350 тис. доларів США, з яких 250 тис. – у колишнього "народного обранця".
Помилку виявив екіпаж на етапі зльоту. У ДБР назвали головну причину катастрофи Ан-26 під Чугуєвом
Основною причиною аварії літака Ан-26 в Харківській області під Чугуєвом 25 вересня став незаконний дозвіл керівництва на польоти конвеєрним способом.
Про це під час брифінгу заявив начальник відділу Головного слідчого управління ДБР Вадим Приймачок.
За його словами, під час заходу на останній зліт конвеєром була виявлена поломка системи ПРТ-24 – це говорило про некоректну роботу лівого двигуна.
Проблему на етапі зльоту виявив екіпаж літака, однак, через уже набрану швидкість посадку здійснити не вдалося.
Супутніми причинами трагедії в ДБР назвали перезавантаженість літака і незаконний допуск до виконання польотів командиром екіпажу.
В Україні порахували мільйонерів та мільярдерів: податковій "здалися" 8400 осіб
В Україні стало більше гривневих мільйонерів. За 2020 рік доходи у сумі понад 1 млн грн задекларувала 8451 особа, що порівняно з попереднім роком більше на 6 відсотків. Понад 1 млрд грн доходів задекларував мешканець Києва.
Про це повідомляє Державна податкова служба України з посиланням на попередні підсумки деклараційної кампанії.
• Традиційно найбільша кількість мільйонерів проживає у Києві (3375 осіб), Дніпропетровській (684), Харківській (595) та Київській (540) областях.
• Загалом мільйонери задекларували дохід у сумі 70,4 млрд грн, визначено до сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 1,6 млрд грн, військового збору – 0,2 млрд гривень.
• Найбільшу суму з доходів, отриманих за межами України, у бюджет сплатив киянин – майже 80 млн грн, з них податок на доходи фізичних осіб – 66,5 млн грн та військовий збір – 11,1 млн.
Укроборонпром серйозно наростив виробництво зброї: авіабудування кермує
Підприємства ДК "Укроборонпром", де триває процес корпоратизації, у січні-квітні 2021-го збільшили обсяги виробництва зброї та воєнної техніки на 21% порівняно з минулим роком, а випуск продукції військового призначення сягнув 10,6 млрд грн.
Про це повідомляє пресслужба держконцерну.
• Найбільший прогрес показало авіабудування – плюс 60% (+2 млрд грн).
• Виробництво, ремонт і модернізація засобів радіолокації, радіозв’язку та спецприладів зросли на 45% (+300 млн грн).
• Виробництво високоточної зброї та боєприпасів – плюс 27% (+400 млн грн).
За чотири місяці 2021 року спецекспортери уклали контрактів у 2,4 раза більше (280,5 млн дол., або 7,75 млрд грн), аніж торік.
У держконцерні зазначили, що квітні-2021 перевиконали виробничі плани на 13%. Лідерами стали підприємства управління суднобудування та морської техніки концерну, які перевищили план у 2,2 раза (понад 120 млн грн).
Нагадаємо, гендиректор Укроборонпрому Юрій Гусєв на телеканалі "Україна 24" заявив, що за потреби концерн готовий подвоїти випуск продукції для потреб ЗСУ.
Масштабні обшуки у Києві: прокуратура повідомила про підозру 11 корупціонерам
Київська міська прокуратура після масштабних обшуків у департаментах КМДА та декількох столичних комунальних підприємствах повідомила про підозру 11 особам.
Про це повідомляє пресслужба прокуратури.
"Кримінальні провадження, в межах яких були проведені вказані слідчі дії, стосуються незаконного заволодіння бюджетними коштами, умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, зловживання службовим становищем, здійснення незаконних поборів з підприємців, кришування нелегального бізнесу тощо", - йдеться в повідомленні.
Їх проводили у комунальному об’єднанні "Київзеленбуд", КП "Спецжитлофонд", у корпорації "Київавтодор", Департаменті соцполітики, містобудування та архітектури, земельних ресурсів КМДА, КП "Київміськсвітло".
"На сьогодні за результатами проведених слідчих дій вручено повідомлення про підозру 11 особам, зокрема чинним працівникам департаментів КМДА, комунальних та підрядних підприємств, зокрема й керівникам", - повідомили у прокуратурі.
Наразі тривають слідчі дії. Правоохоронці досліджують вилучену фінансову документацію.
Ухилення від сплати податків на 9 млн грн: у "Київському метрополітені" проводять обшуки
Київська прокуратура розпочала обшуки в КП "Київський метрополітен", слідчі підозрюють ухилення від сплати податків при будівництві метро на Виноградар. Суму збитків оцінюють у дев'ять мільйонів.
Про це повідомляє пресслужба.
Правоохоронці повідомили, що упродовж 2020 року працівники ПАТ "Київметробуд" будували нові станції Сирецько-Печерської лінії метро. Роботи виконувалися на замовлення КП "Київський метрополітен".
"Київметробуд" замовляло роботи з ремонту устаткування у товариства, яке отримані від комунального підприємства кошти перераховувало на рахунки підприємств із ознаками фіктивності. Сума збитків, за попередніми даними, становить близько 9 млн грн", - йдеться в повідомленні.
Крім того, слідчі встановили, що "Київметробуд" здавало в оренду афілійованому підприємству власні виробничі потужності. На яких КП виготовляло залізобетонні конструкції, а бюджетні кошті перераховувалися на афілійоване підприємство. "13.05.2021 на підставі ухвали суду розпочато проведення обшуку в офісному приміщенні КП "Київський Метрополітен" з метою відшукання фінансових документів та фіксації відомостей про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України", – повідомили у прокуратурі. У метрополітені вже відреагували на обшуки – готові спільно з правоохоронцями боротись з корупцією на підприємстві.
"КП "Київський Метрополітен" відкритий до проведення перевірок та надання документації щодо робіт з будівництва метро на Виноградар в межах законодавчих повноважень відповідних структур. Водночас повідомляємо, що юридичні особи не несуть відповідальність за діяльність третіх осіб", – йдеться у заяві прес-служби.
В Україні подорожчали пиво, горілка і сигарети – Держстат
З квітня 2020 року по квітень 2021-го в Україні подорожчали пиво, горілка, столові вина і сигарети вітчизняного виробництва.
Про це свідчать дані Держстату.
Українське пиво з квітня 2020 року по квітень-2021 зросло в ціні в середньому на 5,2% (до 18,35 грн за 0,5 л); горілка – на 1,2% (до 93,33 грн за 0,5 л); столові вина – на 0,8% (до 67,74 грн за 0,75 л).
Вітчизняні сигарети з фільтром у квітні-2021 у середньому продавали по 46,22 грн за пачку (20 шт.), що на 20,1% дорожче, аніж роком раніше, без фільтру – по 41,58 грн за пачку (дорожче на 19,3%).
Медведчука відправили під домашній арешт
Печерський районний суд Києва відправив підозрюваного в зраді народного депутата Віктора Медведчука під домашній арешт. Цілодобовий домашній арешт народний депутат відбуватиме в Києві. Захист Медведчука наполягав на тому, щоб нардепа передали на поруки його колег, народних обранців з партії "Опозиційна платформа – За життя", але суд відхилив його подання.
Коли Віктор Медведчук виходив зі своєю свитою з будівлі суду, йому довелося прориватися до свого автомобіля через натовп присутніх під будівлею Печерського суду радикалів. Депутату допомогли в цьому молоді люди спортивної зовнішності, що супроводжують його.
Нагадаємо, 12 травня політик з'явився до Офісу генерального прокурора, де йому вручили копію підозри у державній зраді і порушенні законів і звичаїв війни – йому світить від 12 років в'язниці до довічного.
Напередодні в Офісі генпрокурора заявили, що проситимуть у суду арешт Медведчука з можливістю внесення застави в 300 мільйонів гривень. Також стало відомо, що 40 народних депутатів звернулися до суду з заявами про готовність взяти Медведчука на особисту поруку.
У Києві комунальники вимагали у підприємців хабарі за розміщення реклами
У Києві правоохоронці викрили на систематичних хабарях працівників КП "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва" – вимагали гроші за рекламу.
Про це повідомляє прес-служба Київської міської прокуратури.
"Посадові особи Комунального підприємства, розподіливши між собою ролі, діючи за попередньою змовою між собою, з метою власного збагачення, запровадили схему систематичного одержання неправомірної вигоди від підприємців за надання погоджень на розміщення зовнішньої реклами на об’єктах житлового фонду", – йдеться в повідомленні.
За даними слідства, до працівників КП звертались підприємці, вони просила дозвіл на розміщення реклами – їм відмовляли. Далі з ними зв’язувалась посередник та повідомляла, за яку суму може бути вирішено це питання. Свої послуги посадовці оцінювали у сумі від 300 до 500 дол. США. Ціна залежала від місця розміщення реклами.
"У ході досудового розслідування задокументовано факт вимагання, передачі та отримання учасниками злочинної схеми неправомірної вигоди у сумі 1700 доларів США від представника компанії, що займається рекламною діяльністю", - повідомили у прес-службі.
Протягом березня-квітня компанія неодноразово зверталася до посадовців за дозволом на розміщення реклами та постійно отримувала письмову відмову. А посередник, традиційно, пропонувала свої послуги.
"13 травня 2021 року під час передачі другої частини хабаря в сумі 1100 дол. США та надання вже оформлених дозволів на розміщення об’єктів зовнішньої реклами затримано в порядку ст. 208 КПК України начальника комунального підприємства, двох його працівників та посередника", - повідомили у прокуратурі.
Правоохоронці провели обшуки та вилучили речові докази.