ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 34,97
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Підсумки-2014: Українцям додали податків і розхитали долар

Підсумки-2014: Українцям додали податків і розхитали долар

359

2014-ий ознаменувався подіями, які відобразилися на наших статках. Ціни за рік зросли вдвічі, а зарплати і пенсії з’їла інфляція і девальвація.

Рік 2014 був для українців чи не найскладнішим, відколи держава стала незалежною. І не лише політичні перипетії і фактична війна на Сході вплинули на життя людей. Цей рік ознаменувався, в першу чергу, економічними подіями, які відобразилися на наших статках не найліпшим чином.

Відновлення переговорів із МВФом про виділення кредиту, підписання угоди про вільну торгівлю з ЄС, нові податки на нерухомість, пасивні доходи, військовий збір, штучна девальвація гривні і як наслідок зростання цін у два рази, експортна війна із Росією, масове банкрутство банків. Це те, чим запам’ятається рік, що минає, пересічним українцям.

Податок на квадратні метри

Брати податок із нерухомості вигадали ще молоді реформатори режиму Януковича. Ставленики ж революції гідності вирішили не відмовлятися від цієї спокусливої ідеї заробляти на рівному місці й перше, що зробили – втілили її в життя. Спершу, податок на нерухомість набрав чинності у тому вигляді, яким його вигадали автори ідеї. Тобто податком не обкладали квартири і житлові будинки, житлова площа яких не перевищувала 120 і 240 квадратних метрів відповідно. Брали податок тільки за надлишкову площу. Протягом року, однак, уряд переформатував цю норму і вирішив брати податок на нерухомість з усіх, незалежно від площі. І хоча зараз ще чинною є попередня норма, уже цього року, цілком імовірно, оподатковуватимуть по-новому. Уряд планує брати податок з усієї, в тому числі й нежитлової нерухомості. А платити цей податок будуть не лише фізичні, але і юридичні особи. Кабмін збирається встановити єдину ставку для цього податку – до 2 відсотків від мінімальної зарплати за квадратний метр площі. Втім, це максимальна ставка, якою саме вона буде в Чернівцях, наприклад, вирішуватиме міська рада. Брати податок будуть раз на рік.

Окрім цього, власники нерухомості призвичаювалися й до інших змін. На початку року до нових правил реєстрації нерухомості (повноваження забрали у БТІ і передали державній реєстраційній службі), а до кінця року її взагалі скасували.

Спекулювали валютою на державному рівні

Валютний ажіотаж – явище для українців не нове. Кризові 2008-2009 роки, коли ціна долара змінювалась протягом дня кілька разів, загартували і всі вже звикли до коливань курсу. Однак той хаос, який панував на валютному ринку протягом року, шокував і геть заплутав навіть досвідчених фінансистів, що вже казати про простий люд. Все розпочалося із того, що на вимогу МВФу, який погоджувався дати нам грошей у борг, Національний банк України відмовився від фіксованого курсу, відпустивши гривню у вільне плавання. І долар із євро поповзли вгору. Із 8 гривень на початку січня, американська валюта подорожчала більш ніж вдвічі – до майже 19 гривень за долар нині. Усе це спричинило паніку серед населення, яке кинулося скуповувати долар, аби вберегти свої заощадження від знецінення, і призвело до гострого дефіциту готівкової валюти спершу в обмінниках, а потім і на міжбанку. А далі всі дії НБУ були спрямовані буцімто на стабілізацію ситуації та зменшення ажіотажу – обмеження продажу валюти в одні руки, валютні інтервенції на міжбанку, які потім замінили аукціонами тощо. Втім, мали вони протилежний ефект і лише ще більше погіршували стан справ. Додатковим приводом до подорожчання інвалют стало запровадження так званого пенсійного збору під час купівлі-продажу. Запровадили ставку 0,5 відсотка, яку нині, відповідно до проекту змін до Податкового кодексу, мають намір підвищити до 2 відсотків.

Така стрімка девальвація гривні потягнула вгору ціни на все – продукти, пальне, імпортні або навіть й українські товари із імпортної сировини. Одне слово, усе це подорожчало у два рази. А зарплати і пенсії, відповідно, на стільки ж знецінилися.

Замість обіцяного скорочення податків, додали нових

Окрім вже згаданих податку на нерухомість і пенсійного збору під час купівлі-продажу валюти, уряд додав ще декілька. Зокрема, зважаючи на фактичну війну на Донбасі, Кабмін почав стягувати із зарплати кожного українця 1,5 відсотка військового збору, який у народі охрестили «податком на війну».

А також можновладці таки добралися до депозитів українців. Сумнозвісний закон, відповідно до котрого з відсотків, що набігають на наші банківські вклади, стягуватимуть податок, таки набув чинності 1 серпня. Його ставку переглядали кілька разів. Спершу планували знімати 5 відсотків податку із відсотків за депозитами. Це було прописано у Податковому кодексі, однак згодом цю норму скасували. Замість неї навесні прийняли Закон України «Про запобігання фінансовій катастрофі», розроблений прем’єром Яценюком. Відповідно до документа, доходи за депозитами мали оподатковувати як і будь-які інші, тобто за ставкою 15 відсотків. Додатково збиралися застосовувати прогресивну шкалу оподаткування, тобто ставка податку збільшувалась до 20 і 25 відсотків, залежно від суми заробленого. Зрештою, депутати знову переписали закон – скасували прогресивну шкалу оподаткування і залишили сталий для всіх – 15 відсотків, які тепер сплачуватимуть всі без винятку, незалежно від суми зароблених відсотків за вкладом чи дивідендів. Оновлений документ набув чинності 1 серпня.

Відтак мінімальний дохід, який не підлягає оподаткуванню, скасували. 15 відсотків тепер стягуватимуть із суми, яка набігла за місяць. Докорінно змінили і сам механізм стягнення податку – тепер це робитимуть банки, а не самі громадяни.

Експортна блокада: Росія заборонила купувати українське

Початок військового конфлікту у східних областях закономірно спричинив блокування імпорту українських товарів Росією. До українських сирів, шоколаду і м’яса у росіян і раніше були претензії і їх час від часу то забороняли ввозити до Росії, то знову дозволяли. А на початку квітня це явище набуло масового характеру. На українсько-російському кордоні були довжелезні черги вантажівок з нашими товарами. У блокаді застряг і крам, призначений для російського ринку, і той, який мав йти транзитом через РФ. Представники Федеральної міграційної служби Росії пояснювали ситуацію посиленим вибірковим контролем, мовляв, через кордон можуть переміщувати заборонені предмети, включаючи зброю, і саме тому проводять тотальну перевірку вантажів, внаслідок чого виникають затримки. Втім, вже скоро під заборону потрапило майже все, що завозили з України. Горіхи, яблука, весільні сукні з Буковини тощо. Це добряче вдарило по нашому бізнесу, адже на Росію йшла основна частина продукції. Через торговельну війну постраждало чимало підприємців, у тому числі і буковинських. На експорті до РФ трималося багато галузей. Зокрема, свою продукцію тамтешнім споживачам збували сільськогосподарські підприємства, які спеціалізуються на вирощуванні тепличних овочів, квітів та яблук. Яблука та інші кісточкові (груші, сливи, персики) годували весь Хотинський, Сокирянський та частину Новоселицького району. Нині ж фермери зізнаються, що всі вони, населення, яке працювало у садах, а також люди, які займалися, власне, перевезеннями, нині фактично залишилися без роботи.

Водночас підписана угода про тимчасову зону вільної торгівлі із ЄС не поліпшила ситуації, адже свою нішу на європейському ринку знайшли лише одиниці й ті, які й до цього торгували з Європою.

Ліквідували Міністерство доходів, зробили Фіскальну службу

У березні сумнозвісне Міністерство доходів та зборів припинило своє існування і реінкарнувалося у Державну фіскальну службу. А податкову міліцію замінили службою фінрозслідувань. Назва нова, проте суть та сама. Створили її на базі фінінспекції, додавши до неї підрозділи податкової міліції та департаменту з контролю над відмиванням доходів, отриманих злочинно, який нині є в складі Міндоходів, а також управління МВС і СБУ, що курують питання боротьби з економічними злочинами.

В ідеалі, працювати там мали б винятково фахівці, котрі мають відповідну освіту і знаються на фінансах. Однак, як водиться, все не зовсім так. І справді, посади у новій структурі цивільні, проте кадри – ті самі. Ба більше, за ними зберегли всі ті соціальні гарантії, котрі вони мали під час служби у відповідних органах. У структурі планують залишити, однак, спецпідрозділ, котрий займатиметься оперативною роботою. Посади там будуть військові.

Юлія ХОРОШУН

vidido.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро