ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,30
UaRu
 1. Головна
 2. /
 3. Аналітика
 4. /
 5. Указотворчість Порошенка: огляд нормотворчих зусиль нового Президента України

Указотворчість Порошенка: огляд нормотворчих зусиль нового Президента України

441

Цього року обраний новий Президент України, на якого, з огляду на те, що його обрання стало прямим наслідком Революції Гідності, покладаються великі сподівання щодо поступального розвитку держави. Через те є важливим розуміти, за допомогою яких механізмів Президент здатен втілювати в життя свої ідеї, замисли, програми.

Оскільки Президент України є гарантом державного суверенітету, додержання Конституції України, прав і свобод людини, він наділений широким колом нормотворчих повноважень. Навіть в умовах парламентсько-президентської республіки, якою зараз є Україна, Президент видає правові акти, які мають доленосне значення для подальшого розвитку та удосконалення державного будівництва та правотворення, здійснення адміністративної, судової та інших правових реформ. Так які акти прийняв Президент України для реалізації намічених перетвореньза час своєї діяльності?

Загальна статистика

Приступивши до виконання повноважень Президента України, Петро Порошенко, починаючи із 7 червня до 31 жовтня, видав 612 актів. Серед них немає доручень, які дозволяв собі видавати Янукович, не дивлячись на те, що такий вид актів не передбачений законодавством. Порошенко за цей час видав 330 указів та 282 розпорядження.

Слід відмітити в цьому контексті розпорядження № 977/2014-рп від 04.08.2014 року «Про зняття грифу «Опублікуванню не підлягає» та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Президента України». Ганебна практика приховування правових актів, відсутність публікації актів, що діють, здавалася у минулому. Але, на жаль, вона продовжується. З 330 указів Порошенка 36 не опубліковані: № 510, 511, 516, 517 від 10 червня (тобто на третій день виконання повноважень вже з’явилися таємні циркуляри!!!), 547 від 20 червня, 650 від 15 серпня, 668 – 671, 674, 680, 685, 686 від 23 серпня, 696 від 27 серпня, 719 від 12 вересня, 743 від 24 вересня, 746, 748 від 29 вересня, 758 – 760 від 7 жовтня, і 761, 762, 765 – 776 (ціла серія указів!) від 10 жовтня. Секретних розпоряджень лише два - №1180 і 1181 від 25 жовтня.

Що там в тих указах та розпорядженнях залишається лише здогадуватися. Мабуть дізнаємося від наступного президента.

Серед опублікованих актів:

 • указів нормативного характеру – 8,
 • про введення в дію рішень РНБОУ – 3,
 • про заснування нагород – 1,
 • про відзначення нагородами, присудження премій, грантів – 39,
 • про присвоєння звань, рангів – 12,
 • про уповноваження на підписання міжнародних угод або участь у делегаціях – 11,
 • про утворення, склад та функціонування Адміністрації Президента України, РНБОУ, допоміжних та дорадчих органів при Президенті України – 15,
 • щодо діяльності Служби безпеки України – 42,
 • про призначення виборів – 1,
 • про призначення/переведення/звільнення суддів, про судову реформу – 6,
 • про тимчасове виконання обов’язків посадових осіб – 51.

Нормативні укази Порошенка

По суті це є найважливіші акти в діяльності президента, які мають регулююче значення для всієї країни. Вони розраховані на постійну та/або багаторазову дію. Коротко зупинимося на найважливіших з них — всі вони стосуються військової сфери.

Указом № 607/2014 «Про часткову мобілізацію» Верховний Головнокомандувач ЗСУ оголосив часткову мобілізацію, визначив її терміни та порядок здійснення, поклав на деякі органи державної влади та місцевого самоврядування обов’язки, пов’язані із забезпеченням мобілізації.

У військовій сфері також Президентом врегульоване питання військових комісарів: постановлено забезпечити направлення в район проведення АТО для проходження військової служби військових комісарів районів, міст, областей, міста Києва та призначення на посади військових комісарів, що вивільняються, військовослужбовців-учасників АТО, які зазнали ушкодження здоров'я та визнані військово-лікарськими комісіями придатними за станом здоров'я для проходження військової служби (розпорядження № 1041). Дивно, що це важливе рішення Верховного Головнокомандувача, яке стосується прав і проходження військової служби великої кількості людей, оформлено не указом, а розпорядженням.

Указом № 737 затверджений  Перелік посад військових прокурорів і слідчих військових прокуратур та граничних військових звань за цими посадами. А Указом № 738 розширений Перелік посад керівників військових формувань, правоохоронних органів, кандидатури для призначення на які погоджуються з Президентом України (військові прокурори).

Своїм Указом № 806 Президент скасував святкування радянського Дня захисника Вітчизни 23 лютого та встановив свято — День захисника України, яке постановив відзначати щорічно 14 жовтня.

Указом № 835 затверджені невідкладні заходи щодо забезпечення додаткових соціальних гарантій окремим категоріям громадян з метою посилення соціального захисту учасників антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях та членів їх сімей, а також інших громадян, які проживають на території Донецької і Луганської областей. Вказані заходи стосуються розроблення урядом законопроектів щодо посилення соціального захисту цих громадян, надання права на вступ поза конкурсом до вузів дітям, батьки (один із батьків) яких загинули під час участі в АТО тощо.

Відзначення нагородами

За час свого президентства П.Порошенко встановив одну відзнаку. Указом № 829 з метою гідного відзначення громадян з нагоди 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників встановлено відзнаку Президента України - медаль «70 років визволення України від фашистських загарбників». На честь цього свята відзначено державними нагородами військових (указ № 807), так само присвячені вшануванню військових та правоохоронців укази про відзначення державними нагородами №№ 543, 570, 587, 593, 599, 619, 631, 640, 651, 660, 708, 747, 754. Така кількість відповідних нагороджень пов’язана із військовими діями на сході країни.

З цим же пов’язано присвоєння звання «Герой України» (укази №№ 544, 545, 546, 600, 672, 673, 816) – із семи героїв п’ятьом це звання присвоєне посмертно.

Окремими іменними указами відзначені два працівники Дніпропетровської ОДА: Б. Філатов за вагомий особистий внесок у державне будівництво, реалізацію програм розвитку Дніпропетровської області, багаторічну сумлінну працю (орден «За заслуги» III ступеня) та Г. Корбан – за мужність і самовідданість, активну громадянську позицію та високий професіоналізм, виявлені під час виконання службових обов'язків (орден «За мужність» III ступеня). Указом № 703 за визначний особистий внесок у розвиток вітчизняного футболу, піднесення міжнародного спортивного авторитету України нагороджено орденом князя Ярослава Мудрого III ступеня Григорія Суркіса — віце-президента УЄФА. А указом №638 нагороджено орденом Свободи Генерального секретаря НАТО.

Інші здійснені нагородження приурочені Дням працівників певних сфер — звичайна практика всіх президентів.

Низкою указів Президента присвоєно спеціальні та військові звання. У всіх указах (№№ 677 – 679, 687, 786, йдеться про генеральські звання, два з них (укази №№ 591, 671) – посмертне присвоєння звань.

Значна кількість указів присвячена призначенню/позбавленню стипендій/грантів (662, 718, 720, 779, 780), хоча такого конституційного повноваження у Президента України немає.

Укази про введення в дію рішень РНБОУ

Відповідно до ст. 107 Конституції Рада національної безпеки і оборони є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України. Цей очолюваний Президентом України орган координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони.

Рішення Ради національної безпеки і оборони України вводяться в дію указами Президента України. За час свого президентства Петро Порошенко оприлюднив лише три укази про введення в дію рішень РНБОУ. Це Указ № 548, яким впроваджено План Президента України з мирного врегулювання ситуації у східних регіонах України. Крім того, Указом № 691 введено в дію решення про заходи щодо удосконалення державної військово-технічної політики, яке майже повністю складається з положень з грифом «таємно». А також Указ № 744, яким затверджено невідкладні заходи щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності.

Про діяльність Адміністрації Президента України та створення допоміжних дорадчих структур

Петро Порошенко, на відміну від двох своїх попередників, не став реорганізовувати Адміністрацію Президента (Ющенко реорганізував Адміністрацію Кучми в Секретаріат, а Янукович перетворив Секретаріат на Адміністрацію). Але звісно значних змін організація і склад цього органу не зазнали. Указом № 592 від 14 липня затверджено граничну чисельність працівників Адміністрації Президента України у кількості 416 штатних одиниць та визначено структуру Адміністрації Президента України. А указом № 701 ліквідовано цілу низку консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб, указом № 702 припинено функціонування Президентського кадрового резерву «Нова еліта нації».

Указом № 522 Президент запровадив посаду першого помічника Президента України, а указом № 558 збільшив кількість перших заступників Глави Адміністрації до двох.

Дивно виглядають укази №№ 531 та 532, якими в один день Юрій Луценко звільняється від обов’язків радника Президента і тут же призначається радником Президента. Те саме відбувається і з Володимиром Горбуліним, який указом № 514 звільняється, а через кілька тижнів указом № 557 призначається радником Президента.

Новими серед допоміжних структур Президента України стали Уповноважений Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях (№ 533), Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу (№ 656), Комітет з питань розвідки при Президентові України (№ 760),  Національна рада з питань антикорупційної політики (№ 808).

Президентські призначенці

Кадрова політика яскраво характеризує керівників будь-якого рівня. Хто є людьми з команди Президента Порошенка, ми вже маємо змогу побачити. Хоча певний кадровий голод відчувається. Інакше не пояснити, чому всупереч Конституції та профільному закону РНБОУ з 7 серпня (указ № 639), коли був звільнений з посади Секретаря РНБОУ А.Парубій, новий Секретар не призначений.

Далі питання звільнення Литвина з посади Голови Державної прикордонної служби. Не дивлячись на явні провали у прикордонній політиці та корупційність очільника відомства, Президент довгий час вагався з його заміною.

Міністерство оборони – окреме питання. Мотиви призначення і звільнення В.Гелетея Президент громадськості так і не пояснив. А його повернення в  Управління державної охорони (указ № 810) майже взагалі не отримало розголосу.

Подекуди нові призначення П.Порошенка не вкладаються у закладену Законом про очищення влади політику люстрації, що проводиться ним самим. Так, перший заступник міністра закордонних справ Р. Демченко, що працював на цій посаді при Януковичі, став радником Президента України. Інший заступник глави МЗС А. Олефіров призначений послом у Фінляндію.

Отже два заступники міністра, які працювали в період президенства Януковича, під час Майдану, отримали призначення при новому Президентові. Обидва ці призначення – відвертий прояв неповаги Президента України до вимог Закону, який він же підписав і взяв до виконання. 

Крім того, керівником Головного департаменту з питань діяльності правоохоронних органів та протидії корупції Адміністрації Президента 17 жовтня цього року був призначений Д. Єлманов. У серпні цього року він став позаштатним радником Глави Адміністрації Президента, і вже через два місяці очолив департамент. Стаж держслужби Єлманова рахується з 22 серпня цього року. Д. Єлманов у 1990-х він заснував будівельну корпорацію, яку протягом 1996-2003 рр. очолювала його колишня дружина – нардеп-комуністка Оксана Калетник, яка є племінницею «регіонала» Г. Калетника та двоюрідною сестрою екс-голови митниці часів Януковича І. Калетника.

Цікавою є й історія старожила державної служби С. Куніцина, який був звільнений О. Турчиновим з посади Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим за неналежне виконання службових обов'язків у березні цього року. Але Петро Порошенко не тільки указом № 721 виключає слова «за неналежне виконання службових обов'язків» з указу про його звільнення, але й призначає своїм радником (указ № 550).

Ще  більше питань до призначення/звільнення голів місцевих державних адміністрацій. Відповідно до ч. 3 ст. 118 Конституції України голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України. Звісно новообраний Президент здійснив серію звільнень та призначень голів обласних та районних державних адміністрацій. Але подекуди це робилося у дивний спосіб.

Наприклад, указом № 706 звільнено Володимира Шандру з посади голови Київської ОДА, а указом № 707 призначено знов. Те саме зроблено і з А. Олійником, головою Вінницької ОДА (укази №№ 652, 653).

Або такий випадок. Указом № 723 звільнено В. Лунченка з посади голови Закарпатської ОДА також без вказівки на підстави. Указом № 724 тимчасово виконуючим обов'язки голови Закарпатської ОДА призначено В. Губаля. Але цей указ скасовується «як нереалізований» (така собі нова юридична конструкція) вже наступного дня (указ № 728). І в той же день указом № 729 той самий В. Губаль призначається головою Закарпатської ОДА.

Також «як нереалізовані» були скасовані розпорядження про призначення В. Мінака головою Красноармійської РДА Донецької області (розпорядження № 1198) та про призначення В. Довганя головою Ярмолинецької РДА Хмельницької області (розпорядження № 1127). Виникає питання, як добираються та узгоджуються кандидатури таких посадовців, якщо рішення про ці призначення залишаються нереалізованими?!

Ще одним ноу-хау П. Порошенка у цій царині стало видання актів про тимчасове виконання обов’язків глав місцевої державної адміністрації. Такого повноваження ані Конституція, ані профільний закон Президентові не надають. Він має право лише призначати таких осіб за поданням Уряду. Але Президент вже 51 раз вдався до такого механізму, поклавши тимчасове виконання обов’язків на 49 районних і 2 (Львівська та Закарпатська) обласних адміністрацій – очевидно без подання Кабінету Міністрів. Це ні що інше, як грубе порушення Конституції самим гарантом дотримання Конституції!!!

30 жовтня Президент видав 31 розпорядження про звільнення голів районних державних адміністрацій з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади».

Судова реформа і формування суддівського корпусу

Як і всі попередні президенти, Петро Порошенко взявся реформувати судову владу. І тут два варіанти: або він хоче перетворити портновсько-ківаловську систему на щось схоже на правосуддя, або, як і всі попередники, встановити свій визначальний вплив на суддів та їх діяльність.

Указом № 812 утворено Раду з питань судової реформи як консультативно-дорадчий орган при Президентові України, основним завданням якого є напрацювання узгоджених пропозицій щодо розроблення та реалізації в Україні стратегії реформування судоустрою та судочинства, інших суміжних правових інститутів. Указом № 826 затверджено положення про цю Раду та її персональний склад. Слід сказати, що деякі з членів Ради вже давно займаються судовою реформою, маючи великий негативний досвід, проявивши себе лобістами знищення правосуддя, а не його фундаторами. Тим не менше, вони знову «на плаву».

Президентом також видано 3 укази про переведення суддів (укази №№ 534, 605, 699), якими здійснено переведення 18 суддів. При цьому відповідно до статті 73 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя у межах п'ятирічного строку може бути переведений на роботу на посаді судді до іншого місцевого суду за його письмовою заявою до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про рекомендування його на посаду судді відповідного суду. Однак відомо, що діяльність ВККС заблоковано на підставі імперативної норми Закону «Про відновлення довіри до судової влади». На якій підставі тоді Президент здійснив переведення суддів?!

Також є незрозумілим указ № 582, яким, керуючись частиною п'ятою статті 124 Конституції України та у зв'язку з постановою Вищого адміністративного суду України від 6 червня 2013 року скасовано положення Указу Президента України від 13 березня 2013 року № 132 «Про звільнення суддів» у частині звільнення з посади судді Черкаського окружного адміністративного суду Т. Новікової у зв'язку із закінченням строку, на який її призначено. Що це за чергова нова правова конструкція  і до чого тут стаття 124 Конституції залишається загадкою.

Коротенький підсумок

Президент П. Порошенко з огляду на обмеженість повноважень глави держави у парламентсько-президентській республіці не веде активної нормотворчої діяльності, видаючи в основному лише поточні акти. Серед них є такі, які суперечать не тільки Конституції та Законам України, але й основам юридичної техніки і формальної логіки. Але такі відхилення поки що не носять системного характеру.

В указах чинного Президента України не проглядається чіткого намагання щодо здійснення реформ. Акти реформаторського характеру спрямовані лише на створення допоміжних служб та надання рекомендацій уряду. А час іде…

 Михайло Рябець

Заслужений юрист України, Голова Ради ГО Україна без корупції

 
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро