ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Рятувальне коло: чого і від кого ми очікуємо в новому уряд

Рятувальне коло: чого і від кого ми очікуємо в новому уряд

527

Нарешті все це закінчилося. Майже рік влада невтомно знаходила пояснення неспішності й нерішучості. "Давайте спочатку переживемо президентську кампанію. Парламентські вибори. Створення коаліції. Формування уряду. Розподіл посад у комітетах Верховної Ради". 

Пережили. Вижили. Тепер обіцянки "жити по-новому" зобов'язані наповнитися конкретним змістом.

Чи здатен вистражданий політиками уряд запустити багатостраждальні реформи?

Дуже скоро ми дізнаємося, чи виправдає нова виконавча влада очікування країни. А поки що ми вирішили допомогти читачам DT.UA розібратися, чого можна й треба очікувати від кожного конкретного члена уряду. Спробувати встановити рівень його компетентності у довіреній сфері. А також рівень його можливої залежності від чужих інтересів, які далеко не завжди збігаються з інтересами державними.

Саме від цих обставин насамперед залежатиме, чи впорається уряд із поставленими перед ним завданнями. Вирішувати які йому доведеться, мабуть, у найскладніший період новітньої вітчизняної історії. 

Коло людей, покликаних очолити операцію з порятунку держави, визначено. Але покладатися тільки на них було б нечесно. Вони потребують і нашого контролю, і нашої підтримки не менше, ніж ми потребуємо їхніх сумлінності та професіоналізму. Ми в одному човні, який протікає, проте залишається на плаву. І порятунок — справа наших рук. Наших спільних зусиль. 

Ось чому ми й вирішили допомогти членам Кабінету розібратися в тому, що на них чекає.

Самим же членам Кабінету ми вирішили допомогти розібратися в тому, що їх очікує. Не секрет — далеко не кожен міністр може похвалитися досвідом перебування при владі, не кожен у деталях знає структуру й специфіку відданого під його опіку відомства. Дехто навіть недостатньо уявляє суворі вітчизняні реалії.

З цією метою ми й пропонуємо урядовим мужам та дамам корисну довідкову інформацію. Про тіньові схеми, які використовуються в їхніх міністерствах і підлягають (на наш погляд) рішучому знищенню. А також про першочергові кроки, на які (наскільки ми розуміємо) повинні негайно наважитися реформатори-неофіти.

Яценюк

Прем'єр-міністр

Ім'я: Яценюк 
Арсеній Петрович

Вік: 40 років

Партійність: 
"Народний фронт"

Чиї інтереси може лобіювати. У порядку убування: Ріната Ахметова, Андрія Іванчука, Павла Юришева, Миколи Мартиненка, Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука. 

Дохід і майно: 1 954 232 грн доходів за 2013 р., із яких 150 812 грн — зарплата, 614 320 грн — відсотки за банківськими депозитами, 980 000 грн — дохід від відчуження рухомого майна (продаж позашляховика Range Rover). Сума коштів на банківських рахунках — 6 610 504 грн. Автомобіль: Mercedes S 2010 р. випуску, куплений за 610 тис. грн. Земельна ділянка площею 3012 кв. м, житловий будинок площею 298 кв. м, три квартири загальною площею 342 кв. м (дві в Києві і частка у квартирі в Чернівцях), садовий будинок площею 114 кв. м та гараж площею 45 кв. м.

Дохід дружини Терезії Яценюк — 643 204 грн, з яких 
557 284 грн — дохід від підприємницької діяльності і 
85 920 грн — відсотки за банківськими депозитами. 

Бізнес

Коло вдячних друзів.

Посади, 
які раніше обіймав

1992 — разом із сином тодішнього губернатора Чернівецької області Валентином Гнатишиним брав участь у створенні в Чернівцях юридичної фірми "ЮрЕк Лтд". Поєднував навчання в університеті з підприємницькою діяльністю. До 1998 р. очолював фірму.

1998 — консультант кредитного департаменту банку "Райффайзен банк Аваль".

1998—2001 — радник голови правління банку, заступник голови правління банку "Аваль". 

2001—2003 — міністр економіки Криму. 

2003—2004 — перший заступник голови Нацбанку Сергія Тігіпка.

2004 — в.о. голови НБУ. 

2005 — заступник голови Одеської ОДА Василя Цушка. 

2005—2006 — міністр економіки в Кабміні Юрія Єханурова. 

2006—2007 — перший заступник голови Секретаріату президента Віктора Ющенка. 

2007 — міністр закордонних справ. 

2007—2008 — голова Верховної Ради. 

2009 — очолив партію "Фронт змін"

2010 — участь у президентських виборах, 4-те місце (6,96% голосів)

2012 — голова ради "Об'єднаної опозиції" ("Фронт змін" і "Батьківщина")

2012 — голова фракції ВО "Батьківщина" у парламенті сьомого скликання.

З лютого 2014 — прем'єр-міністр України.

Рівень компетентності в довіреній галузі

Хоч як дивно, але найкращу відповідь на це запитання дав Юрій Луценко: "Підтримка А.Яценюка на посаду прем'єра 27 листопада означала повагу до результатів народного волевиявлення і визнання його особистої кваліфікації. Однак неможливо не визнати дві ключові проблеми попереднього Кабміну. По-перше, за 8 місяців він так і не розпочав реформ. І посилання на війну не приймаються. Навпаки, у цей критичний час тільки радикальні реформи є шляхом до перемоги. Друга проблема — корупція. Сотні мільйонів і далі розкрадаються практично в кожному ресурсному міністерстві. Хабарництво залишається характерною ознакою влади". Як казав відомий персонаж: "Пенсія в мене маленька, але хороша". 

Цитати:

"Якщо куля в лоб, то куля в лоб" 

"У мене таке враження, що часто-густо я на фермі працюю. Бо свинство, наявне в цьому залі, інколи не має меж" 

"Я вам дам рецепт, як повернути курс із 12 грн/$ до 8 грн/$. Знайдіть свого колишнього лідера Януковича, хай млрд, які він украв із валютних резервів, поверне, і буде долар по 8".

Першочергові реформаторські кроки

— Для вирішення двох найважливіших завдань — системних реформ та боротьби з корупцією — Кабмінові і прем'єр-міністру необхідно докорінно змінити підходи до підготовки і прийняття законів та підзаконних актів. По-перше, закони мають бути актами прямої дії; для цього вони повинні бути виписані докладно і детально, включно з усіма необхідними процедурами та механізмами на етапі їх практичної реалізації, без надання права Кабмінові (міністерствам, відомствам) видавати підзаконні акти — постанови й розпорядження Кабміну, накази та положення, які видаються міністрами і керівниками відомств. По-друге, в окремих випадках, чітко застережених у прийнятих Радою законах, органам виконавчої влади може бути дане право видавати підзаконні акти для розвитку і впровадження законів. У таких випадках, щоб унеможливити корупційні схеми та механізми, проекти підзаконних актів на етапі їх підготовки (до підписання їх прем'єром, міністрами, керівниками відомств і до реєстрації в Міністерстві юстиції) мають проходити обов'язкову антикорупційну експертизу у створюваному нині Антикорупційному бюро. Як казав генерал КДБ: "Друзі! Давайте стежити одне за одним, і все буде добре!"

— Не чекаючи повномасштабної адмінреформи, уряду слід перерозподілити повноваження та сфери відповідальності між окремими міністерствами. Не Міністерство фінансів — фіскальний орган, який займається насамперед наповненням бюджету і його балансом, а профільне Міністерство економічного розвитку має стати головним ініціатором і координатором реформи податкової системи в країні.

Необхідно переглянути повноваження Міністерства фінансів, у якому наразі об'єднані несумісні по суті функції: формування засад податкової і митної політики, практичний збір податків, їх розподіл між міністерствами та відомствами, поточне виконання бюджету (виділення коштів через систему Держказначейства) і водночас контроль за цільовим використанням бюджетних коштів усіма виконавчими органами з допомогою Головної фінансової інспекції. Абсолютно очевидно, що Головна фінінспекція має стати структурою всього Кабміну, а не Мінфіну, і має функціонально замикатися на прем'єр-міністра. Коли що не догледить — Рахункова палата узріє…

— Уряду спільно з президентом слід ініціювати зміни до законодавства стосовно компетенції і повноважень концерну "Укроборонпром". Створена Януковичем—Саламатіним структура, з одного боку, є суб'єктом економічної діяльності і працює на отримання прибутку; водночас, цій бізнес-структурі закон дає право формувати засади військово-промислової політики в країні і військово-технічного співробітництва із зарубіжними країнами.

Логічним кроком Кабміну, який буде цілком підтриманий усіма оборонними підприємствами та експертним середовищем, стало б створення Агентства з питань розвитку ОПК. На Агентство слід покласти функції формування пріоритетів розвитку оборонної промисловості, засад військово-технічної політики, координації процесів створення і виробництва систем озброєнь та військової техніки, в інтересах усіх силових структур держави і для експорту за кордон.

— Увійти в історію не тільки з кар'єрним досягненням, а й значущою результативністю Арсенію Яценюку допомогла б реальна боротьба з тіньовими монополіями. Першим кроком для створення конкуренції, що оживить економіку, має стати відкритість усіх власників, які володіють насамперед активами в енергетичній галузі, банківській, авіаперевезеннях, ЗМІ, надрокористуванні, газорозподілі, землекористуванні, транспортних перевезеннях, хімвиробництві. Розкриття структури власності не до "Gde ukrast komputer Limited", а до реального беніфіціара дозволить публічно встановити наявність реальних штучних монополій. 

— Перед масштабною приватизацією, що входить до планів уряду, провести інвентаризацію об'єктів державної власності. А для того, щоб не кивати на себе ж самих у ролі "папєрєдніков", провести аудит найбільш ресурсних міністерств, держкомпаній і компаній із високою часткою держвласності. Залучити до цього аудиторські компанії з "Великої четвірки". 

— Сприяти прийняттю закону, що визначатиме контрольний пакет як "50+1". У Європу то в Європу. При цьому забезпечити захист прав міноритарних акціонерів.

Тіньові схеми, 
що підлягають першочерговому закриттю

У цьому питанні, як і в завданнях, не будемо розмінюватися на дрібниці, пройдемося по найбільших історіях. 

— Зупинити суб'єктивно надавані "пільги" олігархам. Маніпуляції з нарахуванням рентних платежів, насамперед у рудовидобувній сфері. Забезпечити реальне застосування закону про референтні ціни. Закрити схему уникнення оподаткування шляхом маніпуляцій із цінними паперами, для чого непогано було б замінити п. Тевелєва, ставленика Ахметова, який потрапив під люстрацію, але все ще очолює Комісію з цінних паперів. Закрити схеми з відмивання фальшивого ПДВ з допомогою податкових ям. Відстояти інтереси держави в "Укрнафті", домогтися реальних дивідендів і заборонити продаж дешевого газу, який видобуває компанія, підприємствам Коломойського, а не населенню. Не розштовхувати адмінліктями конкурентів, а диверсифікувати постачальників електроенергії та вугілля з-за кордону. І все це під простим гаслом: "Міняю відкіт на державну вигоду".

— Серйозно взятися за боротьбу з контрабандою і заниженням податкової вартості товарів. Перекрити нелегальне ввезення товарів через "зеленку". Насамперед із Придністров'я. При перетинанні митниці добитися переведення "кубів" у меблі, "канцтоварів" в айфони, "кілограмів" секонд-хенду у брендові одяг та взуття. Втрати від акцизу, не стягнутого з контрабандних сигарет, на думку спеціалістів, обчислюються обласними бюджетами.

— Почати реальну боротьбу з ринком контрафакту. За даними DT.UA, Податкова ніби знищила 350 млн акцизних марок — чверть від обсягу, виробленого державним поліграфкомбінатом "Україна". Об'єктивній перевірці підлягають дві речі: режим роботи заводів "Укрспирту" і ймовірність передачі схем легендарного Івана Івановича Абрамова Андрієві Іванчуку.

зубко

Віце-прем'єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва
та житлово-комунального господарства 

Ім'я: Зубко Геннадій Григорович

Вік: 47 років

Партійність: квота БПП

Чиї інтереси може лобіювати: у політику прийшов з бізнесу. Очолював Житомирську обласну організацію партії "Єдиний Центр". Однак, щойно її лідер Віктор Балога пішов з АП, Зубко покинув "ЄЦ". Того ж 2010 року очолив обласний осередок партії "Фронт змін" і став соратником Арсенія Яценюка. На парламентських виборах 2012 року балотувався від "Батьківщини". На останніх парламентських виборах як перший заступник глави АП Порошенка очолив Житомирський штаб виборчої кампанії БПП. Людина політично багатовекторна й ситуативно-кон'юктурна. Нині його вважають стовідсотковою людиною президента. 

Дохід і майно: 2013 року задекларував 1 млн 71 тис. 27 грн доходу. З них 239 тис. 27 грн — заробітна плата, 832 тис. грн — дохід від викладацької, наукової та творчої діяльності, 35 тис. 582 грн — матеріальна допомога. 

На рахунку в банку — 71 тис. грн.

У власності віце-прем'єра — земельна ділянка площею 2 тис. кв. м, садовий (дачний) будинок площею 100 кв. м, квартира площею 85 кв. м, гараж площею 24 кв. м, а також авто ВАЗ 2109.

Дружина Людмила Зубко володіє земельною ділянкою площею 2,5 тис. кв. м, квартирою 85 кв. м, а також автомобілем Toyota RAV-4 2006 року випуску.

Бізнес: за даними ЗМІ, Геннадій Зубко продовжує контролювати ВАТ "Житомирський завод огороджувальних конструкцій", де до 2012-го був головою правління. Його дружині Людмилі Зубко належать два підприємства в Житомирі: львівська кав'ярня "Брама" (через ТОВ "Батерфляй К") і ТОВ "Аркада", яке торгує харчовими продуктами.

Перед призначенням в АП Зубко був помічений у скандалі з Житомирським лікеро-горілчаним заводом, де зіткнувся з Сергієм Пашинським, який хотів приватизувати завод, що належить ДУС. 

Посади, які обіймав раніше 

1988–1992 — інженер-програміст.

[...]

2006–2010 — депутат Житомирської міськради.

2010–2012 — голова правління ПАТ "Житомирський завод огороджувальних конструкцій".

2010–2012 — депутат Житомирської обласної ради VI скликання, голова фракції "Фронт змін".

З 2012-го — депутат ВРУ, фракція "Батьківщина".

2014 (травень-червень) — в.о. керівника Державного управління справами (ДУС).

З 10 червня по 2 грудня 2014 — перший заступник голови адміністрації президента України.

Рівень компетентності у ввіреній галузі 

Восьмирічний депутатський стаж на місцевому та обласному рівні.

Робота на посаді першого заступника голови комітету ВР з питань будівництва, ЖКГ та регіональної політики, законодавчі ініціативи у сферах будівництва та ЖКГ дозволять міністрові Зубку управляти ввіреним міністерством. Чи відбудеться Зубко як віце-прем'єр, відповідальний у Кабміні за головну реформу — децентралізацію влади та розширення повноважень місцевого самоврядування, покаже час. Поки що такої впевненості немає.

Цитати

"Я готовий сьогодні підтримати кожного, хто підтримує президента Порошенка, будь-кого... тому що нам необхідно перемагати" (7 жовтня).

Першочергові реформаторські кроки 

— Невідкладно ухвалити пакет законів, які забезпечать старт децентралізації влади в Україні. 

— Ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію та передати її повноваження органам місцевого самоврядування, що дозволить зробити впевнений крок до дерегуляції будівельної сфери. 

— Внести зміни до Закону про містобудівну діяльність, щоб спростити процедуру одержання ліцензій, скасувавши закладені в нього корупційні механізми й схеми. 

— Удосконалити закон про ОСББ і впровадити реальні механізми їх створення у старому житловому фонді 1960–1970 рр. 

— Створити реальний конкурентний ринок у сфері обслуговування житлових будинків; ліквідувати посередників на ринку послуг ЖКГ; забезпечити прозорість у формуванні тарифів на послуги ЖКГ, встановити в будинках і квартирах лічильники води й тепла.

Тіньові схеми, 
що підлягають першочерговому закриттю

— Зруйнувати монополію в системі теплокомуненерго та водоканалів, що призводить до диктату цін і тарифів і, як наслідок — до вимивання мільярдних потоків та виведення тіньових коштів через зареєстровані в офшорах компанії.

— Впровадити прозорі механізми формування тарифів на послуги ЖКГ, підконтрольні громадським організаціям і місцевим громадам, для зменшення дельти, на якій наживаються за рахунок споживачів. 

— Забезпечити безперешкодний доступ до мереж і трубопроводів нових виробників електричної та теплової енергії, насамперед на основі поновлюваних джерел. 

— Реалізувати курс на рішучу дерегуляцію в будівельній галузі, де хабарі й побори обчислюються мільярдами. 

— Ліквідувати — через передачу повноважень на місця в рамках децентралізації влади — хабароємні функції у центральних міністерствах і відомствах, де чиновники "заробляють" на схемах погодження й затвердження проектів і виділення бюджетних коштів. 

кириленко

Віце-прем'єр-міністр з гуманітарних питань — міністр культури

Ім'я: Кириленко 
В'ячеслав Анатолійович 

Вік: 46 років

Партійність: "Народний фронт".

Чиї інтереси може лобіювати: на думку ряду громадських активістів, новий міністр виявиться більш зговірливим, ніж його попередник, у питаннях забудови історичних та зелених ареалів в українських містах. Однак серйозних підстав для таких підозр поки що немає: Кириленко вже обіймав урядову посаду, а в корупційних скандалах його ім'я не фігурувало. Можливо, зможе виявляти чуйність до інтересів Ігоря Коломойського як давнього мецената партії "За Україну!"

Дохід і майно: за 2013 р. задекларував 247 774 грн зарплати і 35 826 грн матеріальної допомоги. У власності дві квартири — площею 53,2 кв. м. і 154,8 кв. м., автомобіль Skoda Superb 2013 р. випуску. 

Дохід членів сім'ї за 2013 р. становив 96 615 грн. Також у власності членів сім'ї — земельна ділянка площею 0,78 га і паркомісце 16,6 кв.м.

Бізнес: немає інформації.

Посади, які обіймав раніше 

1998—2002 — народний депутат Верховної ради України третього скликання ("Народний Рух", №18 у списку). 

2002—2005 — народний депутат Верховної ради України четвертого скликання (блок В.Ющенка "Наша Україна", №20 у списку).

2005 — міністр праці і соціальної політики в уряді Ю.Тимошенко.

2005—2006 — віце-прем'єр-міністр з гуманітарних і соціальних питань у Кабінеті міністрів Юрія Єханурова.

2006—2007 — народний депутат Верховної Ради України п'ятого скликання (блок "Наша Україна", №6 у списку).

2007—2012 — народний депутат Верховної Ради України шостого скликання (блок "НУ— НС", №2 у списку).

2007—2008 — голова фракції блоку "НУ — НС".

з 2010 — лідер партії "За Україну!" (у вересні 2014 р. було прийнято рішення про її об'єднання з партією "Народний фронт").

2012—2014 — народний депутат Верховної Ради України сьомого скликання (ВО "Батьківщина", №6 у списку).

2014 рік — обраний народним депутатом Верховної Ради України восьмого скликання ("Народний фронт", №8 у списку).

Рівень компетентності в довіреній галузі

У гуманітарній сфері п. Кириленко — не дебютант, оскільки раніше обіймав посаду профільного віце-прем'єра. У громадських проявах, у медійних посиланнях демонструє зацікавленість у якісному реформуванні гуманітарної (зокрема, культурної) сфери. Представник ланки "політики для культури", які апріорно декларують політичні (ідеологічні) цілі й завдання, рідше заглиблюються в реальні механізми створення власне "культурного продукту". Справжній рівень компетентності може бути визначений лише в процесі вирішення міністром вузькогалузевих завдань у культурній сфері. Наскільки міністр Кириленко обізнаний зі специфікою таких складних і розгалужених напрямів як культурна спадщина, кіновиробництво, театральне господарство, бібліотечна галузь, народні промисли, живопис, скульптура etc. — можна буде визначити вже за результативністю його стартових дій. 

Окремі спостерігачі вважають, що поява в уряді такого яскраво забарвленого націонал-патріота може послугувати додатковим подразником. Нагадаємо: саме Кириленко 23 лютого 2014 р. вніс до порядку денного засідання Верховної Ради законопроект "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про засади державної мовної політики", який створив формальні передумови для сепаратистських виступів у Криму та на Донбасі.

Цитати 

"Суперзавдання Кремля — це щоб ми потроху забували українську мову".

Першочергові реформаторські кроки

— Реалізувати на законодавчому рівні проект "Про запровадження мораторію на будівництво об'єктів в охоронних (буферних) зонах і на прилеглих територіях об'єктів всесвітньої спадщини, історично сформованих частинах населених пунктів, внесених до Списку історичних населених місць України". 

— Максимально сприяти в розробці, просуванні та прийнятті "Закону про меценатство", який давно необхідний культурній галузі. Закону прямої дії, який не можна буде "стриножити" за прикладом волонтерського.

— Ефективно реалізувати вже розпочатий попереднім складом Мінкульту проект із запровадження контрактної системи в культурних установах України. 

— Прийняти систему невідкладних заходів збереження об'єктів культурної спадщини (які ще можна зберегти), підтримки справжніх українських патріотів із культурної сфери — на окупованих територіях на сході України, а також на анексованій території Криму. 

— Лобіювати і практично реалізувати пільги в оподаткуванні, від яких особливо залежна культурна сфера, зокрема українське книговидання.

Тіньові схеми, 
що підлягають першочерговому закриттю

— Непрозорий процес бюджетного фінансування кіногалузі. "Відкоти" у цій сфері давно стали притчею во язицех.

— Лобіювання питань, пов'язаних із дозволами на забудови в історичних і зелених ареалах. У складі виконавчої влади не повинні залишатися чиновники, які в уряді В.Януковича були провідниками цих схем.

— Непрозоре прийняття рішень у сфері книговидання, яке дотується державним коштом.

Вощевский

Віце-прем'єр-міністр

Ім'я: Вощевський 
Валерій Миколайович

Вік: 58 років

Партійність: Радикальна партія.

Чиї інтереси може лобіювати: за родом служби та політичної діяльності перебував у командах і Сергія Льовочкіна, і Валерія Хорошковського — двох крил віденського в'язня Дмитра Фірташа. Відповідно до березневих передвиборних домовленостей між олігархом і майбутнім президентом групі мала відійти сфера ПЕК. Але, схоже, вона сподобалася президенту. Натомість — інфраструктурний віце-прем'єр і профільний міністр. Обидва родом із дружніх бізнес-кіл. Кластер!

Дохід і майно: декларації не надав.

Бізнес: голова наглядової ради і власник 88% "Чернігівської кондитерської фабрики "Стріла". Також володіє будівельною компанією "Житлобудінвест".

За даними "Ділової столиці", в орбіті впливу Вощевського — київська фірма "Укрдорбудінвест". Ця фірма брала участь у махінаціях із майном дочірньої структури "Укравтодору" у той час, коли Вощевський очолював "Автомобільні дороги України". 

Посади, які обіймав раніше 

2001 — член Координаційної ради з розвитку аграрної галузі при Кабінеті Анатолія Кінаха.

2002—2003 — заступник керівника Головного управління з питань внутрішньої політики адміністрації президента України Леоніда Кучми.

2003—2005 — перший заступник міністра економіки та з питань європейської інтеграції України Валерія Хорошковського (відповідав за зв'язки з Верховною Радою).

2005—2006 і 2008—2010 — голова правління ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

17 березня 2010 р. Кабміном Миколи Азарова призначений головою "Укравтодору". Звільнений через два місяці після призначення.

З 2000 очолював Українську селянську демократичну партію. У парламентських виборах-2002 партія брала участь у складі "Команди озимого покоління" В.Хорошковського, у 2006 — у складі Народного блоку Литвина, у 2007 — у складі блоку "Аграрна Україна". 

Був фігурантом кримінальної справи, порушеної за фактом перевищення влади та службових повноважень проти екс-голови Державної служби автомобільних доріг України Вадима Гуржоса. Вощевський, будучи головою ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", поставив підпис під інструкцією про передачу майна ДП "ДРБУ №100" приватній компанії ЗАТ "ДРБУ №100". За оцінками транспортної прокуратури, ця дія була незаконною, і факт передачі власності державного підприємства в приватні руки завдав державі збитків на 12,78 млн грн. Під час представлення Вощевського на посаду віце-прем'єр-міністра у Верховній Раді вибухнув скандал, коли з'ясувалося, що депутатам видали офіційну біографію кандидата, у якій було зазначено цей факт. Сам віце-прем'єр назвав цю інформацію провокацією, але підтвердив, що кримінальну справу щодо нього справді було відкрито, але за кілька тижнів її, за словами Вощевського, закрили. 

Рівень компетентності у ввіреній галузі 

Вощевський — віце-прем'єр без портфеля, але з портфоліо: знайомий з держслужбою, термінологією та традиціями галузі. Чекаємо реформ, розроблених "Новою Україною".

Цитати 

"На мою думку, правильно було би, не дивлячись на закони, всіх членів уряду від першого до сьогоднішнього включно, звільнити і заборонити — вибирати, бути обраним і займати державні посади на найближчі 10 років... Як я бачу моє завдання по життю, мою місію, привести до влади молодих людей. Якщо ви пам'ятаєте "Озиме покоління", тоді також ця ідея була, але ні суспільство, ні той середній клас, який щойно почав формуватися, ще був не готовий, щоб прийти у владу. Сьогодні все відбулося, революція відбулась насправді, але революція, яка не змінила владу. Де-факто залишилися при владі ті самі... Я не хочу називати прізвища, але якщо треба…Яценюк, Тимошенко, Порошенко... вони сьогодні знову хочуть до влади" (ТBi, програма "Статус", 12 жовтня).

"Я свого часу був призначений головою "Укравтодору" і працював там рівно один тиждень. Мене з адміністрації президента попередили: іди з посади, інакше до в'язниці посадимо".

"Від 8 до 10 млрд доларів щорічно отримує з бюджету ("Укравтодор"). Держборг — на рівні близько 40 млрд грн. Така структура не має в цій підгалузі права на існування".

 Полторак

Міністр оборони 

Ім'я: Полторак 
Степан Тимофійович

Вік: 49 років

Партійність: безпартійний, квота президента.

Чиї інтереси може лобіювати: виконуватиме розпорядження президента.

Дохід і майно: дохід — 149 637 грн. Дохід сім'ї — 46 032 грн. Квартира площею 89 кв. м, земельна ділянка площею 679 кв. м.

Бізнес: немає даних.

Посади, які обіймав раніше

Із серпня 1983 — на військовій службі. Проходив службу на посадах командира взводу, роти, начальника штабу батальйону, командира батальйону, полку, бригади.

З березня 2002 — начальник Академії внутрішніх військ МВС. Кандидат педагогічних наук, доцент, генерал-майор.

З 26 лютого 2014 — начальник Головного управління — командувач внутрішніх військ МВС.

15 квітня 2014 — командувач Національної гвардії України.

З 14 жовтня 2014 — міністр оборони України.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

Здобув освіту, проходив службу і відбувся як керівник не в Збройних силах, а в системі МВС. Бойового досвіду набув у період проведення АТО. Не має масштабного й чіткого стратегічного бачення та розуміння перспектив розвитку армії. Однак вчиться. Небайдужий до життя і здоров'я підлеглих.

Цитати

"Я хотів би попередити всіх офіцерів і генералів, які не вміють швидко приймати рішення, що ми будемо вчитися. Якщо не буде виходити швидко приймати рішення в теплих кабінетах і хороших умовах, будемо намагатися приймати рішення на свіжому повітрі в зоні АТО. Якщо і це не вдасться, тоді ми просто попрощаємося".

"Противник діє так, як ми йому дозволяємо, і сподіватися на те, що там, у Грозному, щось буде або десь в іншому місці, немає ніякого сенсу. Ми маємо готувати свої збройні сили, які будуть здатні дати відсіч будь-якому противнику" (РБК-Україна, 4.12.2014).

Першочергові реформаторські кроки

— Розробити Державну програму розвитку Збройних сил і Державну програму розвитку озброєнь і військової техніки на п'ять років.

— Створити Сили спеціальних операцій як окремий рід військ високої готовності та мобільності протягом трьох років. Розпочати вчора!

— Затвердити нову схему територіальної дислокації частин і з'єднань із відповідною інфраструктурою з урахуванням реальної загрози на східному та південному напрямках.

— Для протидії російській агресії замість батальйонних і ротних тактичних груп розгорнути на південно-східному напрямку 4–5 повноцінних армійських бригад.

— Розгорнути на базі Генштабу повнофункціональну Ставку верховного головнокомандувача для підвищення якості планування та управління військами в зоні АТО і на випадок запровадження воєнного стану.

Тіньові схеми, 
які підлягають першочерговому закриттю

— Викорінити корупцію в системі державних закупівель продовольства, ПММ, обмундирування, лікарських засобів і медичного обладнання для армії, де обсяги відкотів і хабарів обчислюються сотнями мільйонів.

— Провести ревізію надлишкового майна в армії, насамперед будівель, споруд і земельних ділянок; рішенням Кабміну передати його Фонду держмайна для подальшого продажу на відкритих аукціонах.

— Ліквідувати створені попередньою владою позабюджетні фонди при Міністерстві оборони, які наповнювалися учасниками тендерів у добровільно-примусовому порядку.

— Викорінити хабарництво при призначенні на посади, присвоєнні військових звань, відборі кандидатів на навчання за кордоном і для участі в миротворчих місіях.

— Впровадити інформаційну систему автоматичного обліку особового складу, озброєнь і військової техніки, усіх фінансових і матеріальних засобів міністерства.

— Забезпечити прозорість у виділенні Генштабом частотних ресурсів для їх використання в цивільному секторі, в інтересах телебачення, радіомовлення та зв'язку в країні.

Аваков

Міністр внутрішніх справ 

Ім'я: Аваков Арсен Борисович

Вік: 50 років

Партійність: безпартійний, квота "Народного фронту".

Чиї інтереси може лобіювати: На думкубільшості експертів, пан Аваков передусім буде лобістським інструментом Ігоря Коломойського. Інтереси Арсенія Яценюка, що виступає "політичним дахом" глави МВС, певна річ, теж братимуться до уваги. Якщо не суперечитимуть бізнес-інтересам самого Авакова. 

Дохід і майно: 282 457 грн — зарплата 2013 р., із них 
247 363 грн — зарплата, 35 094 — матеріальна допомога. За межами України Аваков отримав 18 тис. євро доходу (198 720 грн на момент подачі декларації). 

Володіє земельною ділянкою 1200 кв. м. у Харківській обл., трьома квартирами: 657,9 кв. м. (Харків), 70,9 кв. м. (Харків), 
58 кв. м. (Чугуїв).

Розмір внесків у статутний капітал підприємств — 
9 037 428 грн, із яких 8 832 тис. — за кордоном. 

Дружина Авакова заробила 716 800 грн, з яких зарплата — 
16 800 грн, решта — 700 тис. грн — значиться у графі "подарунки, призи, виграші". 

Вартість цінних паперів дружини Авакова — 1 315 817 грн. 

Автомобілів або інших транспортних засобів у сім'ї Авакових немає.

Бізнес: ще не так давно Арсен Борисович керував невеликою бізнес-імперією, яка називалася АТ "Інвестор" і об'єднувала банк "Базис", ТЕЦ-3, супермаркети, птахофабрику, чаєрозважувальну фабрику, хлібозавод, завод газованих напоїв, будівельну фірму, офісно-складську компанію, медіа-холдинг та багато іншого. 

Предметом особливої уваги п. Авакова були видобуток і продаж газу. До його холдингу входило кілька підприємств, які спеціалізувалися на видобутку, зокрема ТОВ "Газоконденсатне родовище "Денисівське", ТОВ "Надра", ТОВ "Соло Лтд", ТОВ " Інвестор-Пошук". Свій інтерес в Авакова був на п'яти газоконденсатних родовищах Харківської області — Огульцівському, Наріжнянському, Мар'їнському, Денисівському та Сахалінському. На останньому структура Авакова ТОВ "Сахалінське" експлуатувала відразу 7 свердловин. До речі, за повідомленнями ЗМІ, свого часу ім'я Авакова фігурувало у справі про розкрадання газоконденсату з Балаклійського родовища газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування". 

2011 р. журнал "Фокус" оцінив майно Арсена Авакова у 
283 млн дол. У 2012 р. Аваков публічно зізнавався, що має бізнес в Італії. 

За час президентства Януковича системний бізнес Авакова був зруйнований, однак йому вдалося реалізувати частину активів і вивести кошти за кордон.

Зокрема, за повідомленнями ЗМІ, компанію "Енергія-95", яка займалася газовидобуванням, Аваков у 2012 р. продав фірмам Ditek Gaz Energy Limited (Кіпр) та Energy Ditek Limited (Британські Віргінські острови). Однак у серпні нинішнього року Господарський суд Харківської області визнав угоду недійсною. Експерти вважають, що за цим рішенням стоїть готовність Авакова повернути втрачені позиції на ринку газовидобутку, інтересу до якого він вочевидь не втратив. 

Посади, які обіймав раніше

1988—1990 — інженер в Всесоюзного науково-дослідного інституту вибухозахищеного та рудникового електрообладнання.

Засновник і президент АТ "Інвестор" (1990) та банку "Базис" (1992).

2002 — член виконкому Харківської міськради.

2005—2010 — голова Харківської ОДА.

2010 — голова обласної організації партії "Батьківщина".

2012 — депутат Верховної Ради.

с 22 лютого 2014 — міністр внутрішніх справ.

Рівень компетентності в довіреній галузі

"Непоганий менеджер, поганий юрист і занадто хороший бізнесмен для міністра. Особливо для міністра внутрішніх справ". Цю характеристику, яку дав Арсену Авакову один із його недавніх соратників, можна вважати найкращою відповіддю на запитання про здатність очільника МВС ефективно реформувати своє відомство. 

Цитати 

"Я називаю бандитами кожного, хто називається і рядиться в будь-який одяг, — хай то будуть "Правий сектор", "Батьківщиною" назвуться чи "Самооборона Майдану".

"Ми ввійдемо (в коаліцію) з усіма партіями Майдану, з демократичними, не з підерастичними". 

"У мене все є: достатньо і грошей, і пошани, а слава мені не потрібна".

Першочергові реформаторські кроки

— Перетворити МВС із мілітарного "міністерства міліції" у повноцінне цивільне міністерство внутрішніх справ. "Розпогонити" чимало співробітників, скоротити кількість генералів, ліквідувати звання у більшості структурних підрозділів, замінивши їх на "звання" "інспектор" і "детектив". Перетворити міністра на політичну постать. Делегувати значну частину управлінських функцій першому заступникові, з яким підписувати довгостроковий контракт, що не розривався б у разі виходу міністра у відставку. 

— Переглянути сфери компетенції МВС шляхом:

— перепідпорядкування йому Державної прикордонної служби;

— ліквідації структури по боротьбі з організованою злочинністю (поглинувши її кримінальною поліцією) і ДАІ (перетворивши її на повноцінну дорожню поліцію або створивши єдину патрульну службу на базі ППС і ДПС), державної служби охорони, транспортної міліції, ветеринарної міліції. 

— Реформувати спецпідрозділи (створивши на базі "беркутів", "соколів", "грифонів", "титанів" тощо єдиний підрозділ швидкого реагування з чітко регламентованими й законодавчо закріпленими функціями). 

— Розробити чітку систему критеріїв переатестації всіх працівників міністерства, створити механізм "соціальних ліфтів" і адекватного заохочення, одночасно передбачивши сильнішу систему покарань. 

— Ліквідувати значну частину реєстраційних і дозвільних повноважень із передачею їх Мін'юсту й органам місцевого самоврядування.

— З урахуванням коригування функції та особливостей військово-політичної ситуації, уточнити критично необхідну кількість працівників МВС і військовослужбовців Нацгвардії. За деяким даними, чисельність НГУ зросла вдвічі, що пояснювалося вимогами війни. Однак на цей момент більшість бійців гвардії, за нашими даними, перебувають не в зоні АТО, понад те — чисельність співробітників МВС, відряджених на Донбас, перевищує чисельність військовослужбовців НГУ, там дислокованих. Зменшення чисельності може частково вирішити проблему підвищення зарплат працівникам. 

— З урахуванням того, що у сфері відповідальності МВС тепер і колишнє МНС, необхідно на сучасній технологічній базі відтворити систему громадянської оборони — підготовки населення до дій в умовах техногенних аварій, надзвичайних ситуацій природного характеру та воєнних дій.

Тіньові схеми, 
що підлягають першочерговому закриттю 

— Система так званого горизонтального збору грошей. (Побори вищими чинами нижчих завжди були візитною карткою системи МВС. Плата за призначення, "план" для даїшників; збір данини з працівників департаменту боротьби з економічною злочинністю та управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків тощо, — поки що немає підстав вважати, що ці схеми залишилися в минулому.) 

— "Розвал" кримінальних справ. (Ще одна традиційна для МВС стаття доходів. Серед заходів, спрямованих на припинення "торгівлі" справами, спеціалісти називають розширення повноважень служби внутрішньої безпеки, законодавче закріплення права на провокацію хабара, а також позбавлення системи МВС функції слідства, але зі збереженням функції дізнання.) 

— "Дахування". (Працівники міліції, як і раніше, намагаються збирати данину з усього, що перебуває на їхній "землі", починаючи з МАФів. Окрема стаття незаконного збагачення — збір данини з власників підпільних казино та гральних автоматів. За оцінками експертів, ідеться про кілька мільйонів доларів на місяць.) 

— Реєстрація автомобілів, видача номерів і складання іспитів у ДАІ — ще одна годівниця. Ліквідація цих функцій поставить хрест на схемі, але позбавить міністерство частини заробітку…
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро