ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,74
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Від податків до зборів. Як ДФС стала найкорумпованішим держорганом України

Від податків до зборів. Як ДФС стала найкорумпованішим держорганом України

585

Кожен четвертий підприємець в країні стикався з тим, що співробітники Державної фіскальної служби (ДФС) вимагали у нього хабар.

Про це тепер знають у всьому світі, адже таку невтішну статистику хабарництва виявила і оприлюднила на початку жовтня міжнародна організація Transparency International (TI). Своє дослідження вона провела разом з консалтинговими компаніями GfK та PwC, опитавши понад 2 тис. українських бізнесменів.

ДФС, точніше, податківці, які в неї входять, виявилися лідерами антирейтингу вітчизняних хабарників — 26,7 % підприємців зіткнулися з корупцією серед цієї категорії службовців. При цьому у митників, що також входять до ГФС, які розташувалися на другому місці, частка хабарників істотно нижча — 6,3 %.

Більше половини підприємців в ході опитування заявили, що ситуація з корупцією в ДФС за останні півроку не змінилась. А третина опитаних взагалі вважають, що справи у служби в цьому сенсі пішли гірше.

У підсумку ДФС потягла на дно загальний рейтинг України за рівнем сприйняття корупції — дослідження TI показало, що за останні півроку він погіршився і становить мінус 0,8 бала за п’ятибальною шкалою.

Зростання корупції призводить до зниження інвестпривабливості, констатують у Європейській Бізнес Асоціації (ЄБА). Зараз цей показник у України негативний — 2,66 бали з 5 можливих, і це гірше, ніж було відразу після Євромайдана.

“Бізнес не відчуває, що стало легше. Всі продовжують скаржитися на корупцію, і лідером з числа цих скарг залишається ДФС”,— говорить Ганна Дерев’янко, виконавчий директор ЄБА.

Перевірки та сумнівні донарахування податків, кримінальні справи, відмова повертати ПДВ — ось типові скарги підприємців на податкову.

Податкові будні

Вранці 21 вересня харківський офіс компанії NIX Solutions прийшли представники податкової міліції. Оточили офіс, заборонили входити і виходити з нього, забрали пропуску та вдарили в живіт співробітницю компанії. Адвокатів і юристів не пустили.

Як розповів Ігор Брагінський, президент NIX Solutions, озброєна слідча група приїхала з Києва для проведення обшуку за постановою Печерського райсуду. Всього в офісі з’явилися близько 20 міліціонерів, які цікавилися банком Vernum, що обслуговує компанію: з 875 співробітників компанії близько 100 обслуговуються там як приватні підприємці. У підсумку слідчий звинувативNIX Solutions у відмиванні грошей через цю установу. До вечора податківці зібрали та вилучили чотири коробки документів.

Буквально на наступний день в харківський офіс міжнародної IT-компанії Intego прийшли співробітники Держслужби по боротьбі з економічною злочинністю. Вони заборонили працівникам користуватись інтернетом і телефонами, погрожували вилучити сервери. Причина? Більшість програмістів, мовляв, оформлені як суб’єкти підприємницької діяльності і працювали на єдиному податку. Міліція діяла за зверненням ДФС.

Такі будні українського IT-бізнесу, який з серпня цього року накрило хвилею перевірок. Залякування, застосування сили і спецпідрозділів, зупинка роботи компаній і операційної діяльності, арешт рахунків, вилучення обладнання, блокування діяльності персоналу, вилучення особистих речей, псування майна — так живуть програмісти, розповідає Олександр Медовий, гендиректор AltexSoft і голова харківського IT-кластеру.

Формально перевірки проводила не податкова, а саме вона виступила їх ініціатором.

Подібні дії зупиняють бізнес. “Це може бути як на день-два, так і на місяці. Відповідно, ми не виконуємо міжнародні контракти, втрачаємо величезні гроші у вигляді штрафів і санкцій за контрактами”,— говорить Дмитро Овчаренко, директор компанії SBT Systems Ukraine, яка займається консалтингом в сфері IT. В таких умовах простіше домовитися відразу і заплатити на місці.

З критикою дій податківців виступила навіть Адміністрація президента (АП). “Випадки, які мали місце в Харкові, навіть мене шокували. Те, що перевірки проходили з певним порушенням законодавства,— це факт. Коли вилучають сервер, а потім б’ють співробітницю — це неприпустимо”,— заявив НВ Дмитро Шимків, заступник голови АП.

Але від слів чиновника стан речей не змінюється, зазначає Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції. “Я поки не бачу ніяких конкретних дій з боку глави ДФС Романа Насирова з того, щоб покращити умови для бізнесу. Більше того, призначення на посаду радника головиДФС Геннадія Романенка, замішаного в схемах минулої влади, говорить про те, що бажання що небудь міняти просто немає”,— обурюється він.

Фіскальне перезавантаження

Кількість скарг на податкову інспекцію за півроку зросла в геометричній прогресії. Про це говорить бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета. Ситуація настільки запущена, що імена багатьох заявників він навіть не ризикує розкривати перед високопоставленими чиновниками ДФС. “Дуже часто бувало так, що після звернення бізнесу з приводу фактів корупції замість того, щоб припинити її, чиновники зупиняли бізнес”,— заявляє Шемета.

Його колега Тарас Качка, спеціальний бізнес-омбудсмен зв’язків з ДФС, розповідає про механізми появи корупції у фіскальних органах. Як правило, все починається з перевірки, за результатами якої від інспектора починають вимагати донарахувань податків на мільйони гривень. Отримують відмову і заводять кримінальні справи за фактом ухилення від сплати податків. А після за круглу суму пропонують зняти претензії і закрити справи. “Я стикаюся з тим, що податківці називають біле чорним. Приклади донарахувань, штрафів і кримінальних справ, які зібралися в мене останнім часом, взагалі ні в яку логіку не вкладаються”,— нарікає Качка.

Щодня на його адресу приходить три-чотири нових звернення-скарги на дії представників ДФС. “У податківців є колосальна свобода дій щодо бізнесу і ніякої відповідальності”,— каже Качка. І наводить такий приклад: якщо рішення про донарахування податкових ДФС прийнято, то далі вже самому підприємцю потрібно в різних органах домагатися їх зняття. Або платити мзду.

Великою проблемою залишається і повернення податку на додану вартість (ПДВ). 8,6 % всіх опитаних TI підприємців зізналися, що з них вимагали хабарі при перевірці їх права на повернення ПДВ. Ще 3,3 % пропонували “дати на лапу”, щоб отримати ці гроші. “І це тільки ті, хто відкрито зізналися. А скільки мовчать?” — запитує Качка.

Один з тих, хто не мовчить,— Денис Долинський, член наглядової ради Житомирської кондитерської фабрики,— розповів НВ, що з березня по вересень 2015 року його підприємство заявило до відшкодування 43,5 млн грн ПДВ, однак за станом на жовтень так нічого і не отримала. “Практично нікому з великих кондитерських підприємств за останній рік не вдалося отримати відшкодування ПДВ. А Вінницька кондфабрика, що входить в корпорацію Roshen президента України, отримала 63 млн грн,— обурений він.— Далі думайте самі”.

Керівництво компанії скаржилося на ДФС в Генпрокуратуру, парламент, СБУ і навіть прем’єру з президентом. Але у відповідь отримала лише те, що Долинський назвав банальними відписками — нові абсурдні, не передбачені Податковим кодексом причини неповернення ПДВ. На його думку, керівництво ГФС таким чином схиляє підприємство до отримання відкату. Долинський уточнює, що на сьогодні його розмір, як правило, становить 20-35 % від суми відшкодування. “Ми категорично не згодні віддавати чесно зароблені гроші, яких потребує підприємство”,— говорить він, нарікаючи, що податківці продовжують дотримуватися схем часів Віктора Януковича.

У самій податковій НВ підтвердили, що тиск на бізнес вони посилили. Але заради благих цілей. “Ми дійсно трохи збільшили тиск, щоб змусити людей не уникати сплачувати податків. Щоб не давати можливість мінімізувати, створювати фіктивні витрати, отримувати дутий ПДВ”,— сказав Насіров.

При цьому в прес-службі ДФС не забули відзвітувати, що паралельно у відомстві йде активна боротьба з корупцією. Мовляв, з початку року проти власних співробітників у ДФС відкрили 431 кримінальну справу, у тому числі 69 за фактом отримання хабарів. До кримінальної відповідальності притягнуто 11 осіб. У термінології Насирова це теж могло б називатися “трохи”: адже в цілому в ДФС працює 60 тис. співробітників.

І ще про “трохи”: з 59 скарг, що надійшли за останній місяць на гарячу лінію ДФС на нечистих на руку співробітників відомства, лише 9 передали в прокуратуру. Решта, як зазначають у відомстві, “не підтвердилися чи не були доведені”.

Міняти все

Раз і назавжди стримати апетити податкових інспекторів, на думку Дерев’янко з ЄБА, можна, якщо знизити рівень оподаткування. Вона нагадує, що згідно рейтингу Світового банку Doing Business, українські підприємства сукупно сплачують у вигляді податків 52,9 % прибутку, тоді як середній аналогічний показник у країнах Європи і Середньої Азії становить 34,9 %. У Литві, наприклад, фіскальне навантаження становить 42,6 % прибутку. А в Польщі, що за останні роки в економічному плані здійснила прорив — лише 38,7 %.

Чим вище подібна навантаження, тим частіше бізнес займається податковою оптимізацією: починаючи з трансфертного ціноутворення і закінчуючи договорами з єдиноподатниками. Досвід Грузії показав, що навіть різке зниження ставок не призводить до обвалу держскарбниці — навпаки, збори починають рости. “Тому що стає невигідно працювати в тіні. Так і виросла вдвічі оподатковувана база,— каже Павло Кухта, експерт організації Реанімаційний пакет реформ.— Але це, загалом то, вимагає сміливості, політичної волі”.

Володимир Котенко, партнер компанії Ernst&Young, наголошує: держава в особі Нацбанку і Кабміну має також поступово проводити лібералізацію ринку готівки.

Чиновники Мінфіну, якому підпорядковується ДФС, не втомлюються повторювати, що бізнес повинен навчитися захищати свої права у боротьбі з податковою у випадку неправомірних перевірок. “На сьогоднішній день діє дворічний мораторій на перевірки бізнесу з оборотом до 20 млн грн. Якщо до вас приходять з перевіркою, вже можна подавати в суд з вимогою її скасувати”,— говорить Олена Макеєва, заступник міністра фінансів. Втім, вона тут же погоджується, що цю норму фіскали можуть легко обійти, якщо порушать кримінальну справу за надуманим приводом і почнуть перевіряти компанію вже за допомогою колег з міліції.

Для того щоб зупинити шквал позапланових перевірок, потрібно принципово обмежувати чиновників ДФС в праві на їх проведення, зазначає Ксенія Ляпіна, голова Державної регуляторної служби. Для цього вона пропонує законодавчо закріпити норму, коли ті, хто платить податки в рамках якогось заданого коридору, обчисленого за ринковими показниками, не повинні перевірятися ДФС. “Десятиліттями не зустрічатися з контролерами”,— уточнює Ляпіна.

А будь-яка перевірка повинна тривати максимум 10 днів і може бути продовжена максимум до місяця. Зараз же перевіряти підприємство можна скільки завгодно довго. Мало того — якщо нічого не знайшла районна, може прийти міська податкова, і так по ланцюжку до самого верху.

“Для того щоб відновити довіру між бізнесом і владою, доведеться кардинально урізати повноваження держорганів, які зараз у стані, грубо кажучи, гнобити бізнес”,— говорить Котенко з Ernst&Young. Подібне урізання призведе ще й до скорочення штатів, а значить, і до зменшення витрат бюджету.

Ідеальним, на його думку, був би варіант, коли податкові інспектори несуть фінансову і навіть кримінальну відповідальність за несправедливо прийняті рішення та донарахування.

А ще, як думає Шемета, фіскальної системі не завадила б повна кадрова перезавантаження. На місці податкової повинен бути створений новий орган з молодих, чесних людей з новим мисленням, як відбулося з патрульної поліцією.

“Старих поні не навчити новим трюкам. Тому якщо ми хочемо нову податкову, яка буде служити і допомагати платникам податків, нам доведеться повністю змінити нинішню службу”,— говорить Котенко.

Олег Гавриш

news.finance.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро