ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,74
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Електричне опалення. Чому монополісти проти?

Електричне опалення. Чому монополісти проти?

669

З настанням холодів перед багатьма громадянами постало питання: як зекономити на дорогому газовому опаленні?

Вигідні умови переходу на електричне опалення діють вже понад півроку – як тільки в березні державний регулятор встановив низькі тарифи для домівок, обладнаних електричними опалювальними приладами.

Але процес гальмує, і не лише тому, що вкрай зношені електромережі не готові взяти на себе додаткові навантаження. Протидіють монополісти.

З переходом на електричне опалення можна навіть уникнути додаткового навантаження на застарілі мережі. Більшість українців (не заможних) може перейти на електричне опалення, не нарощуючи потужності споживання! Проте цей постулат, неодноразово підтверджений великою кількістю таких приєднань, категорично відкидають представники монопольних структур, зокрема, керівництво компанії «Київенерго». Але про це пізніше.

Навіть якщо потужність вашого житла всього лише 5 кВт (ці дані є в технічному паспорті на житло), сміливо можете починати процедуру переходу на електричне опалення. Проектна організація обґрунтує можливість підключення електроопалювальної установки потужністю 4,5 кВт і для вас відразу почне діяти привабливий пільговий тариф на досить великий обсяг місячного споживання електроенергії . А за наявності двозонного лічильника він буде вдвічі нижчим. От заради чого варто позмагатися з монополістами за пільгові права.

Щоб не нарощувати потужність споживання, а отже, не перевантажувати вкрай зношені розподільчі мережі, потрібно лише переорієнтуватися на нічне споживання енергії. Деякі монополісти засумнівалися в доцільності такого переходу, адже тоді їхні прибутки можуть скоротитися. Енергопостачальні компанії (обленерго) остерігається допускати споживачів до купівлі великого обсягу електроенергії (3600 кВт-год на місяць) за низькою ціною (вночі по 23 коп).

Проте, якщо добре порахувати, то прибутки монополістів можуть навіть зрости - за рахунок різкого збільшення нічного споживання електроенергії. Водночас споживач зекономить на оплаті в декілька разів порівняно з газовим опаленням (за попередніми підрахунками приблизно в 5 разів). Звісно, що котел потужністю 4,5 кВт не обігріє якісно будинок в 200 квадратних метрів в морозні дні, але врятує опалювальну систему від розмерзання. Якщо ж потрібно отримати комфортні плюс 18-20 градусів тепла, тоді доведеться скористатися ще й газовим чи твердопаливним котлом, за умови, що знайдуться тисяч 5-6 гривень за місяць такого опалення.

Хто врятує єдину енергосистему від нічного «провалу»?

Чому влада вирішила стимулювати простого українця до відмови від дорогого газового опалення в обмін на електричне? А все тому, що кожної ночі, коли засинає вся країна і зупиняється промисловість, в єдиній енергосистемі України створюється величезний надлишок електроенергії, обсяг якого взимку сягає 7 тисяч МВт! Це рівнозначно потужності 7-ми ядерних енергоблоків-мільйонників АЕС – саме стільки блоків потрібно було б зупиняти кожної ночі. Якщо ж не позбутися цього надлишку, енергетична катастрофа неминуча.

Звісно, що диспетчер не буде зупиняти вночі атомні енергоблоки, адже за проектом вони розраховані для роботи в базовому режимі. Тому на ніч зупиняють енергоблоки теплових електростанцій, хоча й вони не проектувалися для маневрових режимів. Безвихідна ситуація змушує центральний диспетчерський центр в особі НЕК «Укренерго» щодоби завдавати ударів по тепловій генерації, від чого щорічні втрати вимірюються не однією сотнею мільйонів гривень. Але іншого виходу просто не було. Особливо загострилася ця проблема з причини цьогорічної засухи, що призвело до обезводнення річок, а тому гідроелектростанції, які зазвичай знімають денні пікові навантаження в електромережі, тепер позбавлені такої можливості.

«На жаль, через існуючу структуру енергетики, у нас складається дуже нерівномірний графік споживання електроенергії, який характеризується піком навантаження у вечірні години, провалом навантаження у нічні години і майже рівномірним споживанням вдень. Причому різниця між піковими і провальними значеннями споживання взимку сягає 7 тис МВт, а влітку - близько 5 тис МВт», - повідомив заступник головного державного інспектора України з енергетичного нагляду Анатолій Гушля.

Щоб вночі не вимикати величезну кількість енергоблоків, потрібно їх завантажити, різко збільшивши нічне споживання. Ставку в таких випадках роблять на найбільш потужних споживачів. В Україні майже 42% всієї електроенергії йде на потреби промисловості, 31% - населення, 20% - комунально-побутового сектору. Саме цих споживачів і вирішили стимулювати до нічного споживання.

Але з огляду на те,що промислові споживачі вже перевели свої виробничі процеси на часи не пікових, тобто, нічних навантажень, їхній потенціал практично вичерпано. Також потрібно врахувати, що за 8 місяців цього року обсяги споживання електроенергії в промисловості впали на 18,8%. Залишається населення та комуналка. І хоча населення загалом зменшило обсяги споживання (з причини окупації Криму та частини Донбасу), деякі регіони навпаки демонструють зростання. Зокрема, столичні мешканці на 2-4% нарощують щорічне споживання електроенергії. Тому й запровадили пільговий тариф з метою стимулювання нічного споживання енергії, а заодно і заміни газового опалення.

 

Стимули для нічного споживання

Вплив населення на роботу енергосистеми експерти називають залповим: прийшовши з роботи, ми вмикаємо світло, телевізор, пральну машину та інші прилади. Тому тут великий потенціал для регулювання споживання, а точніше, для вирівнювання добового графіку споживання енергосистеми України.

«Можна зекономити 80% енергії, встановивши енергозберігаючі освітлювальні прилади. Ще 10% заощадить повне вимикання телевізорів, комп’ютерів і тд (мається на увазі вимкнення з розетки). Близько 50% електроенергії споживають холодильники та інші електроприлади, тому радимо перейти на сучасні прилади класу А та А-плюс – це значний резерв для економії», - говорить Анатолій Гушля.

Щоб зменшити споживання енергії у денні пікові години, більшість електричних приладів, включаючи й обігрів підлоги та електронагрівальні котли, енергетики радять вмикати з 23-ї години до 7-ї ранку. Якщо ж обладнати свої помешкання дво- чи тризонними лічильниками, електроенергія в ці години коштуватиме вдвічі менше, ніж вдень. Але й це не межа. Найбільшого ефекту можна досягти, пройшовши процедуру переходу на електроопалення. Це особливо актуально для приватних будинків.

Якщо споживач оформить в обленерго перехід на електричне опалення, він отримає, як уже згадувалося, місячний ліміт електроенергії 3600 кВт-годин. І платитимете лише по 23 коп за кВт-годину в нічний час (з 23 години до 7 ранку), а вдень пільговий тариф становитиме 45,6 коп (цей тариф дійсний з 1 вересня до 29 лютого 2016 року). Для порівняння: для звичайного споживача тариф становитиме 1 гривню 48 копійок при споживанні понад 600 кВт-годин на місяць – за таких умов з настанням холодів навіть не варто вмикати електрообігрівальні прилади, адже це вилетить вам в копійку.

Але стимули для запровадження електричного опалення для більшості споживачів залишилися не поміченими, адже про них не особливо розповідають. Пільговий тариф введено в дію постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Саме із запровадженням цього документу, з квітня відбулося поетапне підвищення тарифів на електроенергію для побутових споживачів.

Постановою також визначено, що за наявності електрообігрівальних приладів місячний ліміт 3600 кВт-год за пільговою ціною 45,6 коп за кВт-годину діятиме з 1 вересня до 28.02.2016 року. Потім відбудеться поетапне зростання всіх тарифів, визначене цією ж постановою. А ліміт 3600 кВт-год діятиме до 2017 року, а потім його знизять до 3000. Хоча, не виключено, що подешевшає нічне споживання енергії, принаймні, так обіцяють в Міненерговугіллі.

І хоча влада заохочує споживачів до переходу на електричне опалення, в дійсності не всім це вдається. Багато хто скаржиться на столичну компанію «Київенерго». Водночас в Київській області справи набагато кращі: «Київобленерго» без проблем задовольняє всіх бажаючих. А для тих споживачів, кому буде недостатнього приєднаної потужності в 5 кВт, їм пропонують докупити з розрахунку 920 грн за один КВт. До речі, приватні власники підстанцій продають один такий кВт по $800-1000 – для більшості звичайних споживачів це недоступна ціна.

Проте не всі ще зрозуміли вигоду від такої новизни – селянам простіше піти в лісосмугу і там безкоштовно запастися дровами для грубки. А от міським споживачам, які проживають в багатоквартирних будинках з централізованим опаленням Мінрегіонбуд заборонив переходити на індивідуальне електроопалення. Здешевити тарифи для таких споживачів могли б комунальні підприємства – енергетики радять їм зекономити 30% споживання газу за рахунок регулювання температури води в системах централізованого опалення та гарячого водопостачання за рахунок використання спеціальних електричних установок.

«Дуже просто в котельнях, міських теплоцентралях та потужних станціях теплопостачання встановлювати модульні електричні нагрівальні пункти з автоматичним регулюванням, які б включалися в нічні години доби (з 23-ї до 7-ї) і підігрівали б зворотну воду перед подачею її у котли. Це заощаджує 30% газу і виконує другу важливу задачу – завантажує мережу в період нічного «провалу» в електричній мережі. В цей час вільні трансформаторні потужності і пропускна спроможність ліній дозволяє – без отримання технічних умов - використовувати додаткові обсяги електроенергії, і, відповідно, регулювати графік споживання», - повідомив Анатолій Гушля. Проте комунальники не поспішають економити, адже тоді вони отримають менші суми дотацій з державної скарбниці.

Чи будуть безкоштовні зонні лічильники для споживачів?

В інвестиційних програмах обленерго, затверджених НКРЕКП, передбачено кошти на встановлення дво- чи тризонних лічильників споживачам. «В залежності від того, який обсяг було закладено в план обленерго і скільки коштів в тарифі їм на це виділено, стільки лічильників вони закуплять і встановлять», - повідомив «Главкому» головний державний інспектор України з енергетичного нагляду Володимир Рубанка.

Але, схоже, що в план закладено далеко не той обсяг, який би задовольнив всіх бажаючих, тому більшості споживачів доцільніше власним коштом встановлювати зонні лічильники. В розмові з незалежним експертом стало відомо, що, наприклад, «Київобленерго» безкоштовно міняє сільським споживачам лічильники, які експлуатуються 30-40 років, а тому показують з великою похибкою. А от встановлення безкоштовних зонних лічильників поки що обмежене.

Хоча, як повідомив «Главкому» Анатолій Гушля, згідно з чинним законодавством, обласні енергопостачальні компанії виконують функцію оператора обліку, тому в тарифі для населення передбачена відповідна складова на закупівлю, ремонт, заміну та державну повірку лічильників. «Кожна енергопостачальна організація має свій парк лічильників, відповідну ремонтну та повірочну базу. Обленерго, як правило, спираються на певних виробників», - каже Анатолій Гушля, не уточнюючи, чому прилади в дефіциті.

Більшість споживачів, подавши заяву в обленерго на встановлення дво- чи тризонного лічильника, самостійно оплачують його вартість – за однофазний приблизно 1500 грн, а за трифазний – вдвічі більше. Протягом місяця встановлять прилад і після підписання Договору про користування електричною енергією починає діяти нічний тариф – він буде вдвічі нижчим з 23-ї години до 7-ї ранку порівняно з чинним. З часом обіцяють знизити нічний коефіцієнт з 0,5 до 0,3, тобто, спожита вночі енергія коштуватиме майже втричі дешевше денної.

Наступний крок - перехід на електричне опалення. В обленерго потрібно подати перелік певних документів, включаючи проект переведення вашого будинку на електричне опалення, який доведеться замовити в проектувальній організації. Вартість послуги в різних проектних організаціях може відрізнятися в рази, але найбільш оптимальна – це 2500 грн. Ця ж організація може повністю взяти на себе узгодження всіх процедурних питань з обленерго. Завершивши цю процедуру – вона займає 1-2 тижні, вступає в дію пільговий тариф та місячний ліміт споживання.

«Київенерго» визнає лише нарощування споживання енергії

Часто кияни скаржаться, що наміри пройти процедуру переходу на електричне опалення наштовхуються на супротив з боку «Київенерго». Хоча потрібно віддати належне, що столичні енергетики сумлінно виконують заяви споживачів на встановлення дво- чи тризонних лічильників, придбаних за власний кошт. А от перехід на електричне опалення в багатоквартирних будинках взагалі заборонено. В коментарях Главкому заступник технічного директора «Київенерго» Григорій Саєнко пояснив: «Мінрегіонбуд категорично забороняє перехід на індивідувальне (поквартирне – прим.авт) опалення споживачів багатоквартирних будинків з централізованим теплопостачанням, адже це його зруйнує», - каже Саєнко. І це логічно.

Але чому приватні будинки киян проблематично перевести на електричне опалення, навіть якщо його мешканці не претендують на додаткову потужність споживання? Тобто, столичні мешканці хочуть користуватися вночі наявною потужністю - тією, яку придбали під час приєднання свого будинку до електромережі? Про це детально йшлося на початку статті.

Григорій Саєнко повідомив «Главкому» таке: «Ми не можемо забороняти. Є технічні умови приєднання споживача до електромережі, споживач звертається до нас за технічними умовами (ТУ). Ми видаємо йому ці ТУ. Споживач називає потужність, яку він хоче отримати, ми видаємо йому ТУ і, відповідно до закону про приєднання до електромереж, виконується ця процедура. В залежності від потужності, вирішується ця проблема».

Добре відомо, що розпочавши процедуру приєднання до електромереж, заявник, якщо він не олігарх, практично ніколи не матиме позитивного результату. Але в даному випадку навіть не йдеться про варіант переходу на електричне опалення з нарощуванням обсягів споживання. А йдеться лише про використання наявної потужності, але в нічний час, коли в домі будуть вимкнуті всі електроприлади, крім електронагрівального котла.

Але Григорій Саєнко, а значить, «Київенерго», категорично відкидає такий варіант, і ніякі аргументи не спрацьовують. Хоча інші обленерго успішно переводять своїх споживачів на електроопалення, причому, без нарощування потужності споживання приєднаного до єдиної енергомережі будинку.

Наталка Прудка

glavcom.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро