ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Юрчишин про вибори в Маріуполі, корупцію в ГПУ та принципи 90-х в політиці Порошенка

Юрчишин про вибори в Маріуполі, корупцію в ГПУ та принципи 90-х в політиці Порошенка

430

Маріуполь є містом-символом, і для Петра Порошенка важливо у будь-якому разі провести там місцеві вибори, щоб показати, «хто в домі господар». Про це в ефірі радіостанції Голос Столиці заявив експерт Ярослав Юрчишин.

У ЦВК допускають ймовірність того, що місцеві вибори в Маріуполі можуть бути скасовані, якщо буде відповідне звернення глави Донецької військово-цивільної адміністрації. Про це заявив заступник глави ЦВК Андрій Магера. За його словами, Маріуполь – одна з гарячих точок на місцевих виборах.

При цьому голова Донецької ВГА Павло Жебрівський вважає, що підстав для звернення до ЦВК про скасування виборів в Маріуполі в даний час немає.

У той же час ще одна електронна петиція, розміщена на сайті президента, зібрала понад 25 тисяч підписів. На цей раз главу держави просять звільнити генерального прокурора Віктора Шокіна. Автор петиції запевняє, що Шокін був помічений у корупційних скандалах і не зміг поліпшити роботу прокуратори.

Важливі події в політичному житті країни в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував член правління Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин.

Як ви прокоментуєте ситуацію, що склалася з виборами в Маріуполі?

– Ситуація дуже проста. У нас зараз вибори за новою системою, яка суттєво скоротила етап підготовки до виборів, як бачите, бюлетені друкуються в останній момент, і дуже мало часу виправити навіть технічні помилки. Відповідно, відразу падає рівень довіри, бо якщо є підозри в певних маніпуляціях, то рівень довіри падає, особливо в прифронтовому місті. Тому позиція Андрія Магери про перенесення виборів є більш професійною і адекватною. При цьому згідно з чинним законодавством більшу правдивість має заява Михайла Охендовського про те, що вибори будуть проводитися.

За яких обставин вони проводитимуться?

– Потрібні дуже екстремальні умови, щоб вибори не відбулися. Більш прогнозованим є варіант проведення виборів з суттєвими порушеннями, можливо, результат не буде зарахований і буде повторне голосування. Якщо будуть зафіксовані проблеми рівня фальсифікації бюлетенів, є великий шанс, що 15 листопада, коли призначений другий тур виборів мерів, відбудуться нові вибори до певних містах або регіонах. Але цього б не хотілося, тому що кожен випадок підтвердженої фальсифікації додає недовіри до нас з боку міжнародного співтовариства. А в умовах, коли значна частина бюджету дотується міжнародними партнерами, ми не можемо собі такого дозволити.

Президент вважає, що вибори в Маріуполі вкрай необхідні. Чому?

– Для президента, як і для всієї України, це великий символ. Якщо ми контролюємо цю територію і можемо забезпечити якісне проведення виборів, то це буде показником для міжнародного співтовариства того, що Україна дійсно контролює свої території. Якщо ж там не вдасться провести вибори, і, на жаль, ризик є, то це суттєво вдарить по іміджу української влади. Але було б коректніше перенести вибори на більш пізній термін. У Києві представники президентської партії БПП відклали вибори до районних рад до 2016 року. Чому не пішли таким шляхом по районах, прилеглих до зони АТО, – для мене немає чіткої відповіді, крім того, що символічно хочеться показати, хто в домі господар. Маріуполь – це символ, тому навколо нього така широка дискусія. Вже сьогодні звучали думки про те, що «фальсифікації», тобто неточності в бюлетенях, були організовані спеціально, тому що діючі електоральні симпатії переважно на боці представників колишньої влади, а не БПП. Дуже показова фраза заступника секретаря РНБО, він говорить, що в 95% наших «зрад» винна халатність і тільки в 5% – злий намір.

Петиція про звільнення Шокіна набрала 25 тисяч підписів. Порошенко відправить Генпрокурора у відставку?

– Мені здається, що реакція Петра Олексійовича буде такою: не заважайте ГПУ працювати, у нас є ворог, у нас є реформи, у нас є ще щось. При цьому, швидше за все, Шокін піде у відставку, але трохи пізніше і за станом здоров'я або за будь-якими іншими обставинами. Я думаю, що це питання декількох місяців. Навіть європейські партнери починають чітко нам демонструвати, що при такому голові ГПУ довіри до ГПУ не тільки з боку українського суспільства, але і з боку міжнародних партнерів не буде. Але у нас, на жаль, в політиці досі панують принципи 90-х: якщо на тебе тиснуть і ти піддався, коли тобі вказують на помилку, то це не вважається силою, як у Європі, а слабкістю. Петро Олексійович сильно не хоче здаватися слабким президентом, і від цього всі показові польоти на літаках, фотографування з військовими. Мені здається, що рішення про те, що Шокін повинен піти, вже прийнято психологічно, ми про це достатньо часто чуємо. Навіть сам Шокін раніше поводився значно стриманіше. Але я не думаю, що Порошенко хоче виглядати так, ніби він пішов у когось на поводу, звільняючи генерального прокурора. І це проблема.

Порошенко заявив, що після місцевих виборів ми побачимо і реформи, і боротьбу з корупцією. Може, після виборів ми побачимо жорсткі дії Шокіна?

– Є така українська приказка - дурень думкою багатіє. Я не розумію, як можуть місцеві вибори заважати реформам, особливо враховуючи те, що президент як керівник партії влади фактично веде до місцевих рад найбільшу кількість депутатів. Якби його команда показала рішучі реформи вже зараз, то це, навпаки, підняло б їх рейтинг перед виборам. Тому ці заяви виглядають так, ніби нас тримають за трохи недалеких. Або це просто обіцянки перед виборами, і темпи реформ не зміняться.

Хто повинен розслідувати корупційні діяння Генпрокурора? ГПУ?

– Зараз так. Шокін і його команда загальмували створення спеціальної антикорупційної прокуратури, і досі відповідальність за боротьбу з корупцією на вищих постах лежить на ГПУ. Тому є великі підозри, що навряд ГПУ вдасться знайти корупційну складову в діяльності свого керівника. Я схильний думати не стільки про те, що Шокін замішаний в корупції, скільки про те, що в самому відомстві є неспростовні факти корупції. При цьому Віталій Касько і Давид Сакварелідзе ці факти відкривають, але одного відправляють у заслання в Одеську область, а по другому проводять цілий ряд процесуальних дій стосовно перевищення ним службових повноважень.

Де ще можливі проблеми з проведенням місцевих виборів, крім як у Маріуполі?

– Аналогічна ситуація з непорозумінням з друком бюлетенів склалася у Тернополі. Але в цій кампанії дуже багато такого, що достатньо важко відстежити. Наприклад, станом на вчора повинні були подати кандидати в мери проміжний фінансовий звіт про використання коштів. Але я знаю, що у Львові як мінімум три кандидати цього ще не зробили, і серед них лідер гонки, Андрій Садовий. Це технічне порушення, воно не є підставою для зняття з виборів, але воно обмежує розуміння, наскільки чесно ведуть кампанію кандидата. При цьому найбільшою трудністю цих виборів є дуже складна система голосування. Бюлетень буде виглядати як величезний список, буде три показника: назва партії, ім'я лідера списку партії і ім'я людини, яка балотується по округу. Шанси на те, що люди знайдуть потрібне їм прізвище, дуже мізерні, враховуючи обсяг інформації в бюлетені. І через це може виникнути багато невдоволення. Ми припускаємо, що буде дуже важкий процес підрахунку голосів, буде велика незадоволеність результатами, так як люди не побачать кореляції між своїм голосом і людиною, яка в результаті буде представляти їх округ. Дуже багато по окремих округах йдуть громадські активісти, готові працювати у владі, не задіяні ні в яких корупційних схемах. Але в списках багато людей, яких би ви явно не хотіли бачити у владі. При цьому голосуючи за невідомого активіста, ви можете віддати голос тим, хто зараз активно скуповує округа. В Києві 120 округів, партії в середньому виставляють від 40 до 120 кандидатів. І якщо ми хочемо вибрати певну партію, потрібно проаналізувати всіх кандидатів. Але щоб знайти цю інформацію, необхідно довго і ретельно шукати її в інтернеті.

Тим часом політолог Дмитро Раімов в ефірі радіостанції Голос Столиці заявив, що останні переговори показали: вибори пройдуть по всій території Донбасу. «Швидше за все, ми будемо більш лояльні до процесу переговорів, щоб все-таки перевибори провести. Будь-які. Адже якщо ми їх не проведемо, якщо не спробуємо хоч якось проконтролювати цей процес, нас просто поставлять перед фактом», - сказав Дмитро Раімов.

Водночас політолог Валентин Гладких вважає, що Україна не проводить самостійну політику, а перебуває під зовнішнім управлінням.
newsradio.com.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро