ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 35,56
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Курс на вибори: як поведе себе гривня

Курс на вибори: як поведе себе гривня

555

Незважаючи на постійні декларації з боку Національного банку про збереження валютної стабільності, цього тижня курс іноземних валют по відношенню до гривні досить різко зріс.

На готівковому ринку за долар просять уже 24 гривні. Офіційний курс знаходився в межах 22,3-22,6 грн за долар. Однак для населення і значної частини бізнес-суб’єктів валюта за офіційним курсом вже давно недоступна. Водночас деякі банки, як, наприклад, ОТП, готові розлучатися з валютою за курсом 23,4 грн за долар, а ПриватБанк провадить конвертацію з платіжних карт по 24,4 грн за долар. Опитані експерти пов’язують такий різкий стрибок курсу насамперед із майбутніми виборами.

Валютні спекулянти навчилися використовувати в своїх інтересах будь-які сплески напруги в інформаційному просторі. І вибори підходять для цих завдань нітрохи не гірше, ніж спекуляції на темі дефолту. «Я думаю, народ нервує перед виборами. Бояться, що НБУ тримає [валютний курс], а потім відпустить. Значить, потрібно купувати [іноземну валюту]», – каже виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Дмитро Боярчук.

Схожої думки дотримується і член Українського товариства фінансових аналітиків (УТФА) Віталій Шапран: «Вважаю, що курс зростає через виплати вкладникам постраждалих банків, а також на очікуваннях, що після виборів курс [гривні] буде падати. Ніяких фундаментальних факторів для подальшої глибокої девальвації я не бачу», – підкреслює аналітик.

Голова правління Кредобанку Дмитро Крепак при цьому уточнює, що, як правило, очікування на ринку матеріалізуються до самої події. «Всі, хто панікував, уже купили валюту. Тому після самої події, яку так чекали, відбудеться корекція – тобто гривня, по ідеї, повинна зміцнитися в перший же тиждень після виборів», – припускає експерт.

За його словами, якщо з якоїсь причини цього не станеться, Нацбанк зможе невеликими зусиллями повернути курс у нормальне русло – щоб продемонструвати ринку і населенню, що вибори не повинні супроводжуватися знеціненням національної валюти. «Тобто, якщо НБУ і потрібно вживати якихось дій, то їх краще вживати вже після виборів», – упевнений Крепак.

Разом з тим, певний скепсис щодо майбутнього гривні відчуває бізнес. «Незважаючи на півроку стабільності на валютному ринку, керівники підприємств досі не змінили очікувань щодо динаміки курсу гривні. Девальваційні очікування навіть в умовах незначних коливань обмінного курсу гривні в останні місяці інерційно дещо посилились. Ослаблення національної валюти через 12 місяців прогнозують 80,7% респондентів», – сказано в недавньому релізі НБУ.

Такі настрої цілком закономірні. Міністр фінансів Наталія Яресько, заявивши про те, що до бюджету 2016 року вже закладено курс 24,1 гривні за долар, в черговий раз посилила девальваційні очікування в експортерів, які все ще неохоче заводять валюту в країну. Тому цілком зрозуміло, що бізнес резонує з подібними очікуваннями.

Більше того, гривні не дають зміцнюватися валютні аукціони НБУ. Скуповуючи валюту з ринку, регулятор усіма силами намагається наростити ЗВР, які, за обговореним із МВФ сценарієм, на кінець року повинні скласти $18 млрд. При цьому проводити таку політику Нацбанк збирається протягом усієї дії програми EFF.

На думку начальника відділу стратегічного планування UniCredit Bank Єгора Перелигіна, висока волатильність національної валюти і постійні коливання курсу триватимуть і надалі. Це пов’язано з тим, що основні валютні гравці навчилися «правильно спекулювати» в рамках аукціонів НБУ.

Також аналітик вважає, що залишається багато неясностей з опалювальним сезоном і валютними апетитами НАК «Нафтогаз». «Можна очікувати, що курс гривні коливатиметься й далі. Швидше за все, ми побачимо коливання в межах 150-200 базисних пунктів, що призведе до курсу 25 гривень за долар на кінець 2015 року. Тут багато чого буде залежати від індексу споживчої інфляції та тиску на національну валюту. Український експорт поки що не приносить тих валютних надходжень, які потрібні для реальної стабілізації курсу», – констатує Перелигін.

Зазначимо також, що ряд аналітиків вважає набагато правильнішою політикою з боку НБУзадати курс на плавну ревальвацію, а не «вичавлювати» валюту для наповнення ЗВР зі слабкого експортного потенціалу. Але в регулятора поки що інша стратегія.

Олександр Моісеєнко, Ольга Левкович

news.finance.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро