ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
 1. Головна
 2. /
 3. Аналітика
 4. /
 5. Яка небезпека ховається в соціальних мережах?

Яка небезпека ховається в соціальних мережах?

553

Користування соціальними мережами в зоні проведення АТО несе потенційну загрозу нашим підрозділам

Мати свій акаунт у соціальних мережах — це ознака сучасності. Мільйони користувачів можуть ділитися між собою різноманітною інформацією. При цьому мало хто замислюється над загрозою витоку конфіденціальної інформації саме про власника цієї сторінки. Навпаки, деякі наполегливо та невтомно продовжують наповнювати мережу подробицями свого приватного життя. У захопленні соцмережами через власну легковажність люди починають ділитися навіть службовою інформацією, не підозрюючи про наслідки її розсекречування.

Нині гібридна війна проти нашої держави активно точиться і в інформаційній сфері, зокрема в кіберпросторі. Тому не варто втрачати пильність навіть під час спілкування в мережі з друзями.

Але потрібно пам’ятати, що всі ваші дії в мережі, зокрема й помилки, будуть залишати слід ще дуже довго. Тому добре подумайте, перш ніж виносити особисте чи службове на розсуд широкого загалу в Інтернеті.

Досвід боїв на Сході країни вже переконав багатьох у тому, що від користування соціальними мережами та мобільним зв’язком в зоні АТО варто відмовитися.

— Був у нас такий випадок, — розповів десантник одного з підрозділів 80-ї оаембр. — Група солдатів, перебуваючи в оточенні, дізналася про підготовку ворожого наступу. Почали піднімати паніку: дзвонити всюди, куди тільки можна — звертатися у соцмережах до журналістів, волонтерів. У результаті ж ніякого наступу не відбулося, але через чутки про нього родичі бійців здійняли чималого галасу.

А ось інший приклад із власного досвіду. На позицію прибув новий підрозділ. Бійці одразу ж почали активно користуватися телефонами та мобільним Інтернетом. Один жваво розповів, де вони будуть спати, як називається село, на якій фермі вони стоять і ще багато цікавого. Як результат — уже ввечері їхню ділянку обстріляла ворожа артилерія.

Окрім цього, перебуваючи в зоні АТО, доволі часто доводилося спостерігати, як військовослужбовці виставляють у соцмережах свої фотографії, зроблені на тлі місцевості, де знаходиться підрозділ. А це — дуже гарний орієнтир для супротивника. Фахівці швидко можуть виявити це місце, визначити його координати та нанести нищівний удар.

До речі, так сталося й усередині липня, коли через витік інформації під ворожий обстріл потрапили наші позиції.

— Нагнітаючи паніку, наші вороги розраховують не тільки на зниження вмотивованості наших бійців, а й на отримання розвідувальних даних, які можна виловити з повідомлень-спростувань, які неодмінно повинні з’явитися у відповідь на численні запити, — зазначили у Генеральному штабі ЗС України та закликали користувачів соцмереж та працівників ЗМІ відповідально ставитися до поширення інформації. Доступ до мобільного зв’язку та Інтернету в бойових умовах потрібно жорстко контролювати. Щоб сприймати інформацію, робити правильні висновки та приймати рішення, є відповідні органи військового управління.

Війна на Сході України в рази загострила проблеми, пов’язані із комунікацією військовослужбовців засобами мобільного Інтернету. Тож, реєструючись у соцмережах, зберігайте пильність! Не забувайте — йде війна. І вона не пробачає помилок.

Володимир КОРНІЯКА

Візьміть на замітку

 1. Ніколи не залишайте в публічному доступі свій реальний номер телефону. За це можна серйозно поплатитися в майбутньому. Не варто гадати, що ваш номер телефону нікому не потрібен. Це не так!

Для ворогів «маленька» людина, якою ви можете себе вважати, — дуже ласий шматочок. Пам’ятайте: з вашої сторінки, окрім номера телефону, можна отримати й інші особисті дані та використати їх проти вас. Зібрані разом, вони допоможуть зловмисникам скласти та здійснити план цілеспрямованої атаки, наслідки якої важко передбачити.

 1. У бойових умовах треба пам’ятати, що оператор мобільного зв’язку може в реальному часі визначати місце виїзду, маршрут пересування абонента, слухати його розмови тощо. Цією інформацією можуть скористатися ворожі спецслужби або терористи. Тож порада одна: тримайте свій мобільний вимкненим, вмикайте лише у разі необхідності на короткий термін та не користуйтеся соцмережами.
 2. Ніколи не залишайте на своїй сторінці домашню адресу. Уявіть собі, що після розміщення вами знімку шахрай заходить у профіль і читає вашу повну адресу та дізнається, що ви перебуваєте у відрядженні, а вдома нікого немає. Чи потрібно пояснювати, що може трапитися далі?
 3. Дехто з «бравих» бійців викладає у мережах світлини з «подвигами» та «досягненнями» на військовій службі, подекуди додаючи номери військових частин, місця їхнього розташування та обговорюючи дії та плани командирів. І все це, аби лише потішити своє самолюбство. На жаль, вони не замислюються над тим, що їхніми «одкровеннями» можуть скористатися ворожі спецслужби.
 4. Не варто розповідати на сторінках про свій сімейний стан. Адже це є додатковою інформацією для ворога.
 5. Деякі соціальні мережі «засмоктують» настільки, що людина не замислюючись платить за «лайки», подарунки або бали в Інтернеті, зливаючи туди номери кредитних карток тощо. Зрозуміло, що платити чи не платити — особиста справа кожного. Але краще витрачати гроші більш розумно.

Експерт: ми досі під російським «ковпаком»

Українцям не варто користуватися російськими соцмережами, оскільки вони можуть бути доступні для ворожих спецслужб. Про це сказав під час дискусії «Комунікація в Україні» засновник ГО «Вікімедіа Україна» генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій Юрій Пероганич, повідомляє Укрінформ.

«Російські соціальні мережі — це все ворожі інструменти. Треба зважати на те, в чиїх вони руках і з якою метою використовуються. Звичайно, треба усвідомлювати, що все, що є в соціальних мережах, власники яких росіяни, доступне для спецслужб цієї країни», — застеріг Юрій Пероганич.

«Я би радив українцям, оскільки ми фактично знаходимося в стані війни з Росією, не користуватися російськими поштовими сервісами», — сказав він.

За словами експерта, необхідно знати, що інформація, наприклад в gmail, також може бути потенційно доступною спецслужбам інших країн.

Окрім цього, він уточнив, що, відповідно до дослідження, яке провела Інтернет-асоціація України, на кінець другого кварталу 2015 року охоплення Інтернетом у нас становить 59%. Порівняно з попередніми даними ця цифра повільно, але впевнено зростає.

«На жаль, досі в Україні ми не самі формуємо інформаційний простір. Модель комунікації значною мірою є продовженням тієї моделі, яка була всі роки колоніальної залежності. Якщо ми позбулися залежності у сфері економічній чи військовій, то у сфері інформаційній ця залежність продовжується», — вважає експерт.

na.mil.gov.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро