ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,46
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Місцеві вибори: за кого й чому проголосувала Україна

Місцеві вибори: за кого й чому проголосувала Україна

369

І чому результат у Маріуполі є принциповим для Києва й зони АТО.

В Україні, за винятком декількох регіонів, відбулися місцеві вибори. За попередніми даними, у них взяли участь менше 40% виборців – це найнижчий показник в електоральній історії країни. Найвищу явку зафіксовано в Західній Україні – понад 38,1%, мінімальну – у південних областях, зокрема, Одеській – 32,6%.

«Чомусь в Україні місцеві вибори завжди вважалися другосортними», – визнає Євген Магда, виконавчий директор Центру громадський відносин. На його думку низька явка виборців – наслідок недосконалого виборчого закону і слабкої комунікації. «Багато хто просто не зрозумів, навіщо й за кого йти голосувати. Політичні сили, зокрема, провладні, не змогли показати громадянам, що ці вибори є важливими й необхідними», – говорить він.

«Низька явка – це наслідок того, що партії не оновили свої списки й запропонували виборцям не цікавих кандидатів, а «вторинну сировину». Гадаю, це буде найнижча явка в історії української незалежності», – говорить політтехнолог Тарас Березовець, директор компанії стратегічного консалтингу Berta Communications.

За даними громадянської мережі ОПОРА, на 20:00 25 жовтня було зафіксовано 1052 порушення. Найбільш проблемними дільницями стали Маріуполь і Красноармійськ, де вибори не відбулися – бюлетені не були прийняті територіальними виборчкомами, а дільниці так і не відкрилися. Кількість порушень загалом у країні представники партій характеризують у діапазоні «рекорд» і «нічого особливого».

«Підкуп, гречка, адмінресурс», – перераховує елементи виборчого процесу Іван Кириленко, керівник виборчого штабу «Батьківщини». За його словами, відкриті списки де-факто «обернулися мажоритаркою». «Не з нашим щастям такі демократичні підходи», – констатує він, пропонуючи повернутися до пропорційної системи виборів.

У президентській «Солідарності» вважають кількість порушень на виборах не критичною. «Типові порушення – такі ж, як на всіх виборах: підкуп виборців, агітація, не вчасно відкриті дільниці. Але загалом порушень небагато, виключно з Маріуполем і Красноармійськом», – говорить Сергій Алексєєв, голова штабу «Солідарності».

Як розподілилися голоси українців, які все ж таки прийшли на виборчі дільниці?

Свіжі голови

У столиці найбільшу кількість голосів очікувано здобув чинний мер Віталій Кличко – за даними різних екзит-полів, за нього проголосували від 38,4% до 42% киян. Але щодо «срібного» призера зберігається інтрига. Так, за даними екзит-полу «Савік Шустер Студія», у другий тур виходить представник «Самопомочі» Сергій Гусовський, який набрав 9,4% голосів, на третьому місці – Борислав Береза з результатом 8,5%. За даними моніторингу Комітету виборців, Володимир Бондаренко від «Батьківщини» набирає 8,7%, слідом ідеОлександр Омельченко (8,1%).

Екзит-пол телеканалу «Інтер» віддає друге місце Бориславу Березі (8,5%), третє –Володимиру Бондаренку (8%).

приблизно  40 %
голосів набрав чинний міський голова Києва Віталій Кличко

Максимальний результат серед мерів показав Харківський міський головаГеннадій Кернес – у нього, за даними екзит-полу «Савік Шустер Студія», 59,3% голосів виборців, що означає, що другого туру виборів у Харкові не буде.

У Львові трійка лідерів виглядає ось як: мер Андрій Садовий (49%), представник «Свободи»Руслан Кошулинський (14%), кандидат від «Самопомочі» Володимир Гірняк (12%).

В Одесі: Геннадій Труханов (47,6%), радник губернатора Одеської області Саша Боровик(30,8%), екс-мер Одеси Едуард Гурвіц (9,6%).

У Дніпропетровську: Борис Філатов (УКРОП, 41,6%), Олександр Вілкул (Опозиційний блок, 32%) Зіновій Краснов (11,2%, «Громадська сила»).

В Івано-Франківську: Ігор Насалик («Солідарність», 26,8%), Руслан Марцинків(«Свобода», 25,7%), Олександр Шевченко (УКРОП, 17,9%)

Також результати екзит-полів показують, що партія «Свобода» зберігає за собою статус чинного політичного гравця – і збройні зіткнення під парламентом 31 серпня, у яких брали участь соратники Олега Тягнибока, цьому не завадили. В Івано-Франківську «Свобода» отримала 31,3%, у Львові – 11,3%, у Києві – 9,7%.

 «Мукачівський синдром»

Найбільше проблем і порушень було зафіксовано в Донецькій області. Центом запеклих боїв – тепер політичних – стало місто Маріуполь.

Маріупольська міська територіальна виборча комісія відмовилася прийняти бюлетені, видрукувані у типографії газети «Приазовский рабочий», яка належить Рінату Ахметову. У членів виборчкому виникли сумніви щодо коректності накладу та варіантів використання неврахованих бланків. «Провину за зрив виборів у Маріуполі несе одна політична сила – і це Опозиційний блок. Друк бюлетенів у приватних друкарнях, асоційованих із політичною силою, суперечить законодавству. Виник скандал, бюлетені не доставили до більшості дільниць, або їх не прийняли, відповідно, вибори було зірвано», – пояснює Ігор Кононенко, заступник голови фракції «Блок Петра Порошенка».

Коли представники БПП сплять на мішках із бюлетенями, то президент особисто має відповідати за зрив виборів і руйнування демократії
Борис Колесніков, Оппоблок

У відповідь на звинувачення представники «Опозиційного блоку» нагадують, що за проведення виборів на всій території країни відповідальна насамперед влада. «А БПП я скажу – ще ніде у світі опозиція не зірвала вибори, – каже Борис Колесніков. – Вибори може зірвати тільки влада, в опозиції немає для цього необхідних важелів».

Наявність будь-яких домовленостей формату «Маріуполь в обмін на голосування за зміни до Конституції», які підтримав Оппоблок, Колесніков заперечує. «За Конституцію ми й так збиралися голосувати, нас ніхто не переконував. Так, зміни недосконалі, але це шлях до миру», – говорить він.

Колесніков проводить паралелі з подіями в Мукачеві понад десятирічної давнини, де у 2003 році також було зірвано вибори. «Влада зірвала там вибори й отримала світову ганьбу, а опозиція світову славу – і Віктор Ющенко виграв, – говорить він. – Зрив виборів у Маріуполі завтра буде топ-новиною. Влада вчинила на шкоду Україні».

У чому важливість цього міста? Маріуполь, розташований на березі Азовського моря, з населенням приблизно 500 000 людей – великий промисловий і портовий центр, що має важливе економічне значення для обох сторін конфлікту на Донбасі.

У місті розташовані два з трьох найбільших металургійних підприємств країни: «Азовсталь» і Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча. У 2014 році вони виплавили 26% від загальної кількості сталі в Україні, більша частина якої постачається на експорт через Маріупольський торговий порт. Якщо Київ втрачає контроль над містом, це різко скоротить валютні надходження до держбюджету і створить передумови для обвалу гривні.

Динаміка електоральної активності в Україні

Рік Орган влади Явка, %
1998 Верховна Рада 69,63
1999 Президент 70,15; 74,87
2002 Верховна Рада, місцеві ради 65,22
2004 Президент 74,54; 81,12
2006 Верховна Рада, місцеві ради 58,97
2007 Верховна Рада 57,94 
2010 Президент 66,76; 69,70
2010 Місцеві ради 52,24
2012 Верховна рада 57,88
2014 Президент 59,48
2014 Верховна Рада 52,42
2015 Місцеві ради менше 40*

* попередні дані

Отримання контролю над Маріуполем самопроголошеними «республіками» дозволить поліпшити їм свою економічну ситуацію завдяки доступу до моря: транспортування товарів водою дешевше від залізниці. На одній із нарад «глави ДНР» Олександра Захарченка з керівниками промислових підприємств, виробничники скаржилися на проблеми з логістикою. Вони зазначали, що змушені возити свою продукцію через велику кількість блокпостів у Маріуполь, звідки вона транспортується морем. Захарченко тоді запропонував керівникам заводів використовувати для цих цілей російський порт Таганрог, який також розташований на Азовському морі.

У «Газпрому» є гіпотетична можливість організувати пряме постачання газу в зону АТО через Маріуполь із Південь Росії через газовимірювальну станцію «Платове». Але для цього буде потрібно перезапустити газопровід Таганрог – Маріуполь потужністю 7 млн куб. м газу на добу, який із 2009 року перебуває в законсервованому стані.

На сьогодні, 26 жовтня, заплановано збори Ради коаліції, де буде розглянуто питання про створення та реєстрацію законопроекту про проведення виборів у Маріуполі та інших регіонах, де вони не відбулися. Одна з обговорюваних дат – 15 листопада. Передбачається, що коаліція ухвалить рішення про напрацювання законопроекту, на пленарному тижні його внесуть і за прискореною процедурою проголосують. Для того, щоб підготуватися до другої спроби виборів у Маріуполі, залишиться трохи більше десяти днів.

forbes.net.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро