ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 35,56
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. "Дизельгейт": як скандал з Volkswagen вплине на світ і Україну

"Дизельгейт": як скандал з Volkswagen вплине на світ і Україну

447

Спроба Volkswagen за рахунок “розумного” ПЗ отримати додаткові ринкові переваги привела його і галузь в цілому до величезних репутаційних і матеріальних втрат

“Дізельгейт” – розгортається ось вже більше місяця скандальна історія – пов’язана з автомобільним концерном Volkswagen (VW), підтверджує, що:

  • У країнах Заходу тема екології стає все більш чутливою;
  • В здоровому ринковому середовищі таємний крок, зроблений одним з гравців, має загальне значення, все одно розкриється;
  • Тільки визнання провини і готовність компенсувати збиток залишають компанії надію на повернення довіри споживачів;
  • Контролюючі органи, які є частиною системи саморегулювання ринків, є дуже ефективними.

Що сталося

Під тиском доказів, пред’явлених Агентством з охорони навколишнього середовища (EPA)США, 21 вересня VW був змушений визнати, що програмне забезпечення дизельних двигунів деяких його автомобілів могло обманювати систему перевірки, щоб пройти екологічні тести. При реальній ж експлуатації викиди могли перевищувати норму в десять разів.

Початок цієї історії було покладено більше року тому, коли дослідники з Міжнародної ради з чистому транспорту (ICCT), незалежної некомерційної організації, провели дорожні випробування трьох дизельних автомобілів, що раніше успішно проходили лабораторні тести.

У ході розслідування, проведеного ЕРА, в програмному забезпеченні мікроконтролера двигуна була виявлена ділянка коду – перемикач. По рівному положенню керма, характером зміни швидкості автомобіля, відсутності обертання задніх коліс і ряду інших показників програмне забезпечення визначало, що автомобіль перебуває на випробувальному стенді. У цьому випадку двигун переводився в режим з низькою потужністю, більше вихлопних газів відправлялося в систему очищення.

VW стверджує, що подібні програмні “закладки” є тільки у 11 млн авто, оснащених однією моделлю турбодизеля обсягу 2,0 л. Вони встановлювалися на масових моделях автомобілів марок VW, Audi, Skoda, Seat, а також поставлялися Chrysler і Mitsubishi.

Для чого це було зроблено

VW прагне до світового лідерства в галузі. До недавнього часу в цьому йому дуже добре допомагала ставка на дизельні автомобілі – концерн в 2014 р зробив їх 2 400 000 – майже в два рази більше, ніж його найближчий переслідувач по цьому параметру. Але щоб дизель став масовим, його потрібно зробити дешевим, але потужним.

Дещо спрощуючи картину, можна сказати, що на практиці не тільки дизель, а й будь-який двигун внутрішнього згоряння для зниження ціни повинен бути менший за обсягом, але тоді впаде його потужність. Для збереження потужності двигун повинен працювати в більш напружених режимах, що збільшує споживання палива і обсяг викидів. Для їх зменшення можна використовувати спеціальні технічні рішення, але вони суттєво збільшують ціну двигуна. Для спочатку дорогих двигунів великого обсягу таке подорожчання не настільки істотно, але для малих двигунів коло проблем часто стає замкнутим, тому в VW і спробували розірвати його за рахунок фальсифікації.

Цей обман – у ряді аналогічних

Фахівці кажуть, що випадок з VW, не за масштабом, а за характером – далеко не винятковий в середовищі автовиробників.

“За останні чотири роки ми протестували 250 європейських дизельних автомобілів, і лише п’ять відповідали заявленим стандартам”, – заявив Нік Молден, гендиректор Emissions Analytics.

За даними британського Комітету з кліматичних змін і ICCT, в середньому по всіх марках нових легкових автомобілів різниця у викидах вуглекислого газу при проведенні тестів в лабораторних і реальних умовах зросла з 10% у 2002 р до 35% в 2014 р Клаус-Міхаель Шаль з Автомобільного клубу Європи вважає, що “систематичний обман споживача практикується широко і давно”.

Дійсно, характеристики, що наводяться усіма виробниками автомобілів, такі як витрата палива, час розгону до 100 км / год і т. і. Неможливо отримати в реальних умовах експлуатації. Але чим принципово відрізняється, наприклад, отримання значення економічності автомобіля при застосуванні спеціального палива і при абсолютно нереальному режимі руху від автоматичного переходу двигуна VW в екологічний режим при попаданні на стенд? Нічим! Цифри в обох випадках не придумуються, але вони мало говорять про поведінку двигуна в реальних умовах експлуатації.

Однак не тільки автовиробники схильні видавати рекламні цифри за реальні. Такі недавні дослідження, проведені незалежними лабораторіями, показали, що телевізори, які продаються в Європі однієї південнокорейської компанії, можуть споживати менше енергії під час офіційних тестів, ніж в повсякденній експлуатації. Єврокомісія має намір провести розслідування у зв’язку з цими твердженнями і вже пообіцяла посилити вимоги до енергоефективності побутової техніки.

Наслідки для VW

23 вересня гендиректор VW Мартін Вінтеркорн оголосив про відхід у відставку: “Я відразу погодився з проханням наглядової ради покинути пост. Але досі не впевнений, що з мого боку були допущені помилки”. Прокуратура ФРН почала розслідування, але воно спрямоване не конкретно проти колишнього гендиректора, а ведеться відносно невстановлених топ-менеджерів VW. Зараз Вінтеркорн готується до того, щоб покинути всі пости в автоконцерні. Поки він очолює холдинг Porsche SE, є главою наглядових рад у Audi і VW Truck & Bus.

Існує загроза кримінального переслідування колишнього керівництва VW в США. На початку вересня мін’юст цієї країни ввів пріоритет особистої відповідальності над відповідальністю організацій. Але щоб застосувати нові правила до Вінтеркорн, потрібно довести, що він знав про фальсифікації.

Намагаючись мінімізувати репутаційні втрати, VW оперативно запустив спеціальний розділ на корпоративному сайті. Там розміщуються офіційні заяви керівників концерну, даються відповіді на питання клієнтів. На початку жовтня концерн розмістив рекламу в друкованих ЗМІ ряду країн, яка переконує споживачів, що він поверне довіру справами:

“Ми зламали найважливішу частину в наших автомобілях: вашу довіру”.

Згідно Brand Index, загальний індекс Volkswagen, які включає в себе репутацію, цінність і задоволення, впав на 32 бали за останній місяць, відкинувши компанію з вершини в кінець списку.

25 вересня концерн зробив офіційну заяву, звернену до клієнтів. У ній, зокрема, говориться: “Ми глибоко шкодуємо, що не виправдали вашу довіру, але при цьому безперервно піклуємося про ваші інтереси. Всі автомобілі, що відносяться до теми, технічно безпечні і готові до використання. Питання стосується виключно викиду шкідливих речовин. Ми це вирішимо. Зрозуміло, ми візьмемо на себе повну відповідальність і витрати. Але потрібен час для аналізу і для розробки технічних заходів. Наші нові автомобілі з дизельними двигунами “Євро-6”, пропоновані в даний час в Євросоюзі, виконують законодавчі вимоги та екологічні норми “.

У США концерну загрожує штраф в $ 18 млрд, але це максимально можлива сума, узгоджена ж величина зазвичай становить 10-45% від максимальної. VW вже зарезервував для цього 6,5 млрд євро готівки.

Але виплати по штрафах – не єдина причина матеріальних втрат. Продажі неминуче впадуть через репутаційні збитки. Частка Volkswagen на європейському авторинку у вересні вже знизилася до 23,3% проти 26,5% у серпні.

Прибуток може скоротитися через зростання витрат на виробництво. Наприклад, керівництво Volkswagen вже прийняло рішення в найкоротші терміни перейти до оснащення всіх дизельних автомобілів, що поставляються на ринки Північної Америки і Європи, новими більш ефективними каталізаторами, які розкладаюьб оксиди азоту у вихлопних газах на азот і воду.

До цього слід додати виплати за можливим позовами від споживачів, втрати через знецінення акцій і зміни менеджменту. Підставою для подачі позовів споживачами служить те, що вони були свідомо обмануті з метою продажу їм недоброякісного товару, або те, що вони купили авто, повіривши заявам про їх екологічності, тобто мова йде про недобросовісну рекламу.

У перші дні скандалу капіталізація VW впала більш ніж удвічі з березневого піку 109 млрд євро, до 52 млрд євро, і зараз коливається біля цієї величини. Інвестори концерну можуть подати колективний позов на 40 млрд євро через збитки, викликані падінням акцій. Юристи зараз ведуть переговори про приєднання до позову державних фондів Катару та Норвегії (вони є акціонерами VW) і розраховують подати перші заяви в лютому 2016 р.

У Credit Suisse оцінили загальний збиток VW мінімум в 23 млрд євро, максимум – в 78 млрд євро.

Маттіас Мюллер, новий голова VW, запевнив: “Ми переглянемо всі заплановані інвестиції, всі проекти, які не є для компанії життєво важливими, будуть перенесені на більш пізній термін або згорнуті. Також з метою скорочення витрат переглянемо свої показники ефективності. Буду чесний: процес ледь чи буде безболісним “.

Ускладнилися відносини концерну з одним з найбільших його кредиторів – Європейським інвестиційним банком (EIB). З 1990 р VW отримав від банку кредитів на 4,6 млрд євро, частина з них була призначена для розробки екологічно чистих двигунів. Керівництво банку загрожує поставити питання про дострокове повернення кредитів, якщо гроші пішли не за призначенням.

13 жовтня Standard & Poor’s знизило довгостроковий і короткостроковий корпоративні рейтинги Volkswagen, залишивши їх у списку на перегляд з можливістю подальшого зниження.

Днями прийнято рішення про відкликання в Європі 8,5 млн машин концерну. Він почнеться в січні 2016 р витрати з усунення несправностей повністю ляжуть на VW. Доведеться провести фізичний ремонт близько 3 млн двигунів, а на 5,5 млн достатньо буде відкоригувати програмне забезпечення.

15 жовтня Volkswagen відсторонив від роботи вже четвертого високопоставленого інженера, пов’язаного з розробкою дизельних двигунів. За неофіційною інформацією, мінімум 30 співробітників автоконцерну були залучені в махінації з програмним забезпеченням.

Наслідки для галузі

Автомобільній галузі тепер надовго забезпечено пильну увагу влади різних країн.

Захисники довкілля отримали додаткові аргументи для того, щоб вимагати від європейських чиновників більш пильно вивчити тему дизельних авто, просуванню яких донедавна влада допомагала, апелюючи до нижчої ціни на паливо в порівнянні з бензином і до менших викидів вуглекислого газу. “Історія з VW – останній удар по дизелю, – вважає П’єр Пірсон із Exane BNPParibas. – Суспільство і, отже, політики відвертаються від нього, а витрати на проходження екологічним нормам ростуть”.

Але Френк Келлі, професор лондонського King’s College, менш категоричний: “Якщо виробники зможуть показати, що здатні забезпечити нас дизельним автомобілем з дуже низьким рівнем викидів, тоді, думаю, коли пил уляжеться, турбуватися буде особливо немає про що. Якщо ж ні, то ця галузь буде повільно вмирати “.

З 2017 р в ЄС почнуть проводитися екологічні випробування в реальних умовах за новими, більш жорсткими нормами.

Наслідки для України

Чинний зараз в Україні екологічний стандарт “Євро-4” дозволяє для дизельних двигунів викиди, рівень яких в ряді тестів автомобілів VW в США був перевищений. Але проводити додаткову перевірку екологічності дизельних автомобілів наші влади за власною ініціативою не будуть: процедура ця дорога, та й необхідного обладнання немає.

З 1 січня 2016 року в Україні починає діяти “Євро-5”, вимоги якого більш жорсткі.

Але з початку цього року Європа перейшла на “Євро-6”, і стверджується, що всі нові авто відповідають нормам і при реальній експлуатації, а не тільки на стенді. Однак і ціна цих автомобілів відповідна. Донедавна деякі європейські виробники спеціально для України зберігали виробництво “Євро-4”, але в умовах обвалу нашого авторинку підтримувати “Євро-5” вони навряд чи будуть. Так що імпортерам доведеться шукати дешеві дизельні авто де-небудь в Азії.

До того ж брудні вихлопи багатьох дизельних авто, що їздять в Україні, пояснюються не стільки прорахунками виробників, як недбалістю автовласників, погано стежать за технічним станом двигунів. Другий вітчизняний антиекологічний фактор – низька якість дизельного палива, через що, наприклад, швидко забиваються сажеві фільтри і їх часом просто вирізують.

Сергій Гусев

news.finance.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро