ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Дурість, провокація чи «редакційна політика»?

Дурість, провокація чи «редакційна політика»?

594

У передвиборчий суботній день, проглядаючи стрічку новин на ukr.net, я перечепився оком до заголовку про неминуче страхітливе підвищення цін на сільгосппродукти. Відкрив текст, подивився – і пішло, і поїхало…

Отже: 24 жовтня. 16:51. Інтернет-ресурс «Деньги в Украине. Первый финансовый ежедневник». «На какие продукты стоит снова ожидать повышения цен», – так зветься повідомлення на стрічці новин «фінансового щоденника». Читаємо: «В 2015 году ожидается рост цен на все виды агропродукции, в том числе мясо и яйца. Такой прогноз сделал ННЦ «Институт аграрной экономики». В области животноводства наибольшими темпами по сравнению с предыдущим годом вырастут цены на шерсть (на 71,2%), мясо крупного рогатого скота (69,1%) и яйца (60,4%). Мясо птицы покупать дороже на 38,1%, свинину – на 37,3%, а молоко – на 21,4%, считает сообщил директор Национального научного центра, академик НААН Юрий Лупенко. По оценкам ННЦ, среди продукции растениеводства по сравнению с 2014 годом почти вдвое (на 88,4%) подорожают плоды. В полтора раза (47,7%) вырастет цена на виноград. Картофель и сахарная свекла станут дороже почти на 40%. На овощи открытого грунта цена вырастет почти на треть (34,3%), а на тепличную и парниковую продукцию – на 21,6%. Ягоды подорожают на 11,4%. По словам Лупенко, стоимость масличных культур увеличится в 1,5-1,7 раза. Соя подорожает на 55,0%, подсолнечник – на 62,0%, а рапс – на 71,9%. Цены на зерновые возрастут в среднем в 1,5 раза, отметил эксперт. Больше всего подорожают рис и гречка – в 2,5 раза и 2,1 раза соответственно».

2015-10-27 11-50-081

А тепер запитання. До кінця року залишилося два з невеличким гаком місяці. Невже ж ціни мають зрости на стільки відсотків за цей час? Чи йдеться про їхнє річне зростання – від 31 грудня 2014 року до 31 грудня 2015 року? Судячи з оригінального тексту, який я легко знайшов, академік НААН Юрій Лупенко мав на увазі саме річний ріст цін (до речі, чому в наведеному вище повідомленні не розшифрована ця абревіатура – цього вимагає елементарна повага до читача, щоб не змушувати його здогадуватися, що мова йде про Національну академію аграрних наук). В такому разі заголовок інформації – щонайменше дезінформація аудиторії заради красного слівця, бо йдеться не про новий ріст цін, а про масштаби їхнього зростання до кінця року.

І взагалі, як на мене, прогнозувати стрибки цін із точністю до десятої долі відсотку з наукового погляду взагалі неможливо; така точність можлива тільки в разі, якщо ми рахуємо рівень уже досягнутого росту цін. Але в Інституті аграрної економіки вважають інакше, що ж, це їхнє право. І ще одне: оригінал передрукованого «фінансовим щоденником» прес-релізу має зовсім не пафосну і не істеричну, а суто ділову назву – «2015 року очікується зростання цін реалізації на всі види агропродукції – Юрій Лупенко».

Може, йдеться про випадковий збій у роботі випускових редакторів «першого фінансового щоденника»? Погналися за сенсацією? Ні. Ось лише назви наступних статей та інформацій на сайті цього «щоденника».

17:51 «Зарплаты не будет: заводы и предприятия задолжали украинцам миллиарды гривен».

18:51 «Дешевого газа не будет: 15 печальных отрезвляющих фактов о газе».

19:21 «В больших городах Украины значительно подорожала аренда квартир».

20:21 «Нормативы потребления газа пересмотрят: кому придется больше платить».

20:51 «Зубы на полку»: как резко «взлетят» цены на продукты до конца года».

Цікаво, правда? Відкриваємо останнє повідомлення та читаємо: «…В области животноводства наибольшими темпами по сравнению с предыдущим годом вырастут цены на мясо крупного рогатого скота (69,1%) и яйца (60,4%). Мясо птицы будут покупать дороже на 38,1%, свинину – на 37,3%, а молоко – на 21,4%. По оценкам ученых Института аграрной экономики, среди продукции растениеводства по сравнению с 2014 годом почти вдвое (на 88,4%) подорожают плоды. В полтора раза (47,7%) вырастет цена на виноград. Картофель и сахарную свеклу станут дороже почти на 40%», – і так далі. Тобто те саме, що ми вже читали в повідомленні за 16.51, тільки трохи іншими словами – і ще з більш «неточним», м’яко кажучи, заголовком. Як це зрозуміти? Цілеспрямований імпринтинг негативу чи недогляд редактора?

А тепер – увага! – ще одне повідомлення з сайту. 21.51. «Россия готовится поставлять продукты в Крым по-новому». Нейтральний заголовок і не просто нейтральний, а з нотками співчуття текст. Ось його перша фраза: «Власти РФ тщательно готовятся к первым морозам и решают проблему доставки продуктов на аннексированный Крым»…

І, нарешті, найцікавіше. «Перший фінансовий щоденник» друкує не свої тексти – він передруковує продукцію інших інформаційних й аналітичних сайтів і прес-релізи (як у випадку з виступом академіка Юрія Лупенка). Скажімо, центральна «газова» стаття – про те, що дешевого газу більше не буде – передрукована з сайту BusinessViews, де вона розміщена під дещо іншою назвою (різниця наче й невелика, але…): «Дешевого газа не будет: 15 отрезвляющих фактов о газе и о том, почему государство поднимает тарифы». Стаття серйозна, з широким використанням інфографіки, з констатацією, що найбільші борги «Нафтогазу» за спожитий газ – не у населення чи держави, а в олігархів (до 90% загальної суми) тощо. Проте і тут є щонайменше два «але»: оригінал статті вочевидь відображає позицію «Нафтогазу», і написаний він людиною, яка живе трохи не так, як пересічні українські городяни: «Если ты когда-нибудь увидишь на улице бомжа, который сжигает стодолларовые купюры, чтобы согреться, знай – так выглядит Украина, у которой годами не хватало денег, чтобы заплатить за газ, но в это время люди зимой открывали форточки, потому что в квартирах топили так, что было жарко». Агов, читачі «Телекритики», чи багато у кого вдома була в минулі роки така спека у квартирах? Хіба що в тих, хто живе у Києві в «депутатських» будинках й інших подібних житлових комплексах…

При цьому, «творчо модифікуючи» заголовки статей і прес-релізів, щоб вони стали більш скандальними і нагнітали суспільну паніку, редакторат «першого фінансового щоденника» ігнорує справді цікаві публікації, як-от про доповідь згаданого академіка Лупенка «Подолання негативних наслідків у аграрній сфері в зв’язку з тимчасовою окупацією частини території України». Чому так? Можливо, тому, що на її основі неможливо розбурхати паніку? Адже там ідеться про те, що попри втрати сільськогосподарських угідь в результаті тимчасової окупації окремих територій Донбасу (29,5% їхньої загальної площі) обсяг валової продукції сільського господарства, виробленої на підконтрольній Україні території, торік зменшився лише на 7,4%? І що там ідеться про конкретні дії, покликані мінімізувати втрати та ризики сільськогосподарського виробництва з цього боку лінії фронту, а також про майбутнє відновлення окупованих територій?

На цьому можна було би завершити статтю, але… «22.51. Экономисты о ценах: придется затянуть пояса. В этом году ожидается рост цен на продукты питания. Об этом сообщил директор Национального научного центра «Институт аграрной экономики», академик НААН Юрий Лупенко. По его словам, в области животноводства наибольшими темпами по сравнению с предыдущим годом вырастут цены на мясо крупного рогатого скота (69,1%) и яйца (60,4%). Мясо птицы будут покупать дороже на 38,1%, свинину – на 37,3%, а молоко – на 21,4%» – і далі за відомим уже читачам текстом.

Ні, це не безвідповідальна дурість, а оте саме «зовсім інше».

Що цікаво: одеський сайт «Деньги в Украине» існує з початку цього року (принаймні, це засвідчує його чинна версія в Інтернеті). Перше півріччя там друкувалася цілком «нормальна», тобто об’єктивна інформація про економічні питання як в Україні, так і за її межами з так само «нормальними» (тобто чітко сформульованими у відповідності до змісту тексту) заголовками. А потім – як то кажуть, понеслося. Спершу повільніше, потім – без будь-яких моральних обмежень, із очевидною метою відповідної ідеологічної «накачки» читачів. Ну, а 26 жовтня, у післявиборчий понеділок, «Деньги в Украине» взагалі «стояли», контент не оновлювався. Тож виникає логічне запитання: а чи не був узагалі цей сайт створений із орієнтацією на місцеві вибори – щоби спочатку завоювати довіру аудиторії своєю об’єктивністю, а потім уповні скористатися цією довірою в політичних цілях?

Хтось скаже: дрібниці, не варті нашої уваги. Не думаю. Опівночі того ж 24 жовтня я знайшов уже близько 10 репостів про «печальні факти про газ», тобто передруків не з оригіналу, а з «першого фінансового». З відповідною тотальністю, заданою заголовком. Інакше кажучи, цим сайтом (і такими, як він) задавалися відповідні суспільні настрої у передвиборчий час. Якщо йдеться про більш-менш розкручений інтернет-ресурс, то кількамісячне нагнітання пристрастей обов’язково вплине на результати виборів та на загальну ситуацію, бо не випадково в останні пару днів перед голосуванням у супермаркетах (і не лише Києва) утворилися черги за сільгосппродуктами, а на базарах скаконули догори ціни на них. Об’єктивних причин для цього не було, а от суб’єктивні, кимось сформовані – були. Тому хоч-не-хоч, а такого штибу «журналістську діяльність» оцінюєш у політичних категоріях, коли йдеться не про «просту» безвідповідальну дурість, а про щось зовсім інше.

P.S. від редакції:  Ми готові надати слово редакції сайту «Деньги в Украине» для відповіді на статтю нашого автора 

 
Сергій Грабовський
Публіцист, політолог, історик, член Координаційної Ради Асоціації українських письменників, автор понад 10 наукових, науково-популярних та публіцистичних книг, кандидат філософських наук, старший науковий співробітник Інституту філософії імені Григорія Сковороди Національної академії наук України.
 
osvita.mediasapiens.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро