Хто має бути головним: чоловік чи жінка? Раніше все було чітко і конкретно: головний в домі чоловік. Для жінки ж завжди була відведена роль «шиї», яка мала направляти свого коханого в потрібному напрямку. Але з часом все стало змінюватись. У ХХ ст. жінки активно стати боротись за свої права.
Гендерне питання: чи мають жінки в Україні рівні права?
Варто зупинись на визначенні поняття «гендер», що походить від грецького „генос” („походження”, „матеріальний носій спадковості”, „той, що народжує”). В соціальні науки було введено цей термін Енн Оклей в 70-ті роки ХХ ст.
Важливо, що гендерна рівність є однією з ознак правової держави, що зобов'язана забезпечувати дотримання прав людини, передбачених міжнародним законодавством.
Яким є становище жінок в Україні на сьогоднішній день? Основною проблемою є декларативний характер гендерної рівності та формальність прав жінок. Реальна ситуація багато в чому є прямо протилежною правовим нормам. Основними жіночими проблемами є домашнє насильство, проституція та торгівля жінками, наркоманія, безробіття, відсутність послідовної державної політики в цій сфері.
Особливої гостроти набула проблема сексуальних зазіхань, якi вважаються нормою у відносинах між керiвниками-чоловiками та пiдлеглими-жiнками. Чинне законодавство de jure гарантує чоловікам та жінкам України рiвнi права та можливості, але наскільки вони реально допомагають жінкам відчути себе вільними та рівними в політичній, культурній, соціальній, економічній сфері, у працевлаштуванні та в повсякденному житті?
До речі принцип гендерної рівності закріплений в Конституції України. Статті 3, 21, 23, 24 Конституції закріплюють рівність чоловіків та жінок в усіх сферах життя. Частина третя ст. 24 Конституції України, безпосередньо присвячена подоланню дискримінації стосовно жінок в Україні та наголошує на тому, що рівність прав жінок i чоловіків забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-полiтичнiй та культурній діяльності, у здобутті освіти та професійній підготовці, у праці та винагороді за неї i так далi. Йдеться також про те, що створюються умови, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством. Мова йде про правовий захист, матеріальну і моральну підтримку материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам та матерям.
Законодавчо чоловіки позбавлені такої можливості. Саме такий підхід є характерною ілюстрацією формального розуміння принципу гендерної рівності.
Варто зазначити, що найбільш відчутна гендерна нерівність у декількох сферах – праці та зайнятості, в сфері політики, у сімейному та повсякденному житті.
Резюме: на шляху до встановлення гендерної рівності в Україні стоять такі чинники:
- Стереотипи. Багато хто і зараз розглядає жінку як слабку у порівнянні з чоловіком істоту, яка є другорядною в суспільному, політичному та економічному житті.
- Криза в економіці (гостро стоїть питання безробіття, яке часто штовхає жінок на заробітчанство, що нерідко призводить то продажу жінок та подальшої сексуальної експлуатації) та переважаючий на ринку праці попит на працівників-чоловіків, а не жінок.
- Слаборозвинуте громадянське суспільство, у тому числі пасивність жіночих організацій та окремих жінок у відстоюванні своїх законних прав та свобод.
- Відсутність національного механізму щодо забезпечення рівних прав i можливостей жінок i чоловіків в усіх сферах суспільного життя.
Наразі Україна потребує створення і реалізації державної програми подолання гендерної нерівності, адже зміни у становищі жінок в Україні можливі лише за умови послідовної державної гендерної політики.
А кому стояти на чолі сім’ї, робочого колективу чи країни – вирішувати лише жінкам. Вони мають активно діяти, заявляти про себе і ситуація обов’язково зміниться.
За матеріалами:
Світлана Носата для ІП "Українські реалії"

Статті по темі
