ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Як «Укргазвидобування» втілюватиме мрію Петра Порошенка

Як «Укргазвидобування» втілюватиме мрію Петра Порошенка

589

Держкомпанія вкотре опинилася на стику інтересів президента і прем’єра.

«Нафтогаз України» переживає внутрішній корпоративний конфлікт із власною дочірньою компанією – «Укргазвидобування». Причиною стало непорозуміння щодо коштів, які материнська компанія заборгувала за поставлений газ. Водночас сторони все-таки досягли компромісу: «Укргазвидобування» загалом отримало 8,1 млрд грн за 2015 рік та 2,2 млрд грн за 2014-й. Отже, «Нафтогаз» винен ще 5,3 млрд грн за енергоносій, отриманий 2015 року, повідомляє forbes.

При цьому говорити про тяжку фінансову ситуацію «Укргазвидобування» чи про наміри керівництва «Нафтогазу» загнати компанію в борги і довести до банкрутства наразі як мінімум зарано.

Політично-газовий компроміс Порошенка – Яценюка

Основна причина боргів «Нафтогазу» перед «Укргазвидобуванням» у тому, що протягом I–III кварталів «Нафтогаз» скеровував усі наявні кошти на купівлю за передоплатою 8,8 млрд куб. м імпортного європейського газу та 3,8 млрд куб. м газу з Росії. Загальна сума вартості газу становила $4,2 млрд (92 млрд грн). Критичність імпорту полягала в необхідності закачувати газ у підземні сховища. З погляду ефективності використання державних грошей підхід «Нафтогазу» щодо затримування виплат «Укргазвидобування» виглядає обґрунтованим.

Проте борги «Нафтогазу» зростають і далі й уже за підсумками жовтня становитимуть не 5,3 млрд, а 8 млрд грн. До того ж уже виплачені 8,1 млрд грн буде перераховано до бюджету. Усього 2015 року «Укргазвидобування» має заплатити до бюджету 19,5 млрд грн податків і рентних платежів.

19,5 млрд гривень
податків і рентних платежів «Укргазвидобування» має виплатити 2015 року   

Додатковим підґрунтям, що сприяло «мировій угоді» між компаніями, став тимчасовий політично-газовий компроміс між прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком і президентом Петром Порошенком. Прем’єр ще наразі впливає на позицію голови правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва, а президент посилює свої позиції в «Укргазвидобуванні».

Власне, політичний фактор і стимулював рух коштів між компаніями. І тут є об’єктивно-вимушена необхідність «Укргазвидобування» активізувати видобуток газу. Адже ідеологію зменшення залежності від імпортного газу (ЄС і Росія) можна реалізувати виключно завдяки збільшенню власного видобутку.

«Протягом найближчих п'яти років стоїть завдання збільшити видобуток не менш ніж на 5 млрд. І до цього треба прийти частково за рахунок видобутку приватними компаніями, частково – за рахунок видання нових ліцензій «Укргазвидобуванню», – заявляв влітку міністр енергетики Володимир Демчишин.

2014 року видобуток газу в Україні зменшився порівняно з 2013-м на 3,4% – до 19,7 млрд куб. м, із яких на «Укргазвидобування» припадає 15,11 млрд. куб. м.

«Я думаю, що буде неможливо утримати видобуток на рівні минулого року. Він знижуватиметься. За підсумками року (2015) ми плануємо добути 14,7 куб. м газу», – заявляв колишній голова «Укргазвидобування» Сергій Костюк на початку цього року. Зниження видобутку на 400 млн. куб. м – це ще оптимістичний показник.

Адже вже у вересні новий голова компанії Олег Прохоренко вразив усіх ще песимістичнішим прогнозом: «Якщо ми взагалі не робимо жодних капітальних інвестицій, не буримо, не здійснюємо операції з інтенсифікації газовидобутку, то вже наступного року видобуток може знизитися до 12,4 млрд кубометрів природного газу з 14,5 млрд кубометрів цього року».

Керівника «Укргазвидобування» Олега Прохоренка також зараховують до президентської групи. І не дивно, що після зміни менеджменту в «Укргазвидобуванні» – відставка Костюка і призначення Прохоренка – почав відновлюватися діалог між «Нафтогазом» і «Укргазвидобуванням»

Тоді ж міністр енергетики Демчишин також висловив сподівання, що «Укргазвидобування» зможе знайти фінансування для збільшення видобутку: «Я сподіваюся, що новому керівникові «Укргазвидобування» Олегові Прохоренку вдасться все-таки вирішити питання з фінансуванням. Я сподіваюся, що вже протягом наступного року буде видно перші результати».

У міністра Демчишина стійке реноме людини з оточення Петра Порошенка. Демчишин, як відомо, виходець із компанії Investment Capital Ukraine, яка стала «кузнею кадрів» для групи президента: це і голова НБУ Валерія Гонтарева, і керівник НКРЕКП Дмитро Вовк. Та й перманенті конфлікти з Яценюком, у якого до останнього часу були суперечності з Порошенком, лише підтверджують близькість міністра енергетики до президента.

Власне, керівника «Укргазвидобування» Олега Прохоренка також зараховують до президентської групи. І не дивно, що після зміни менеджменту в «Укргазвидобуванні» – відставка Костюка і призначення Прохоренка – почав відновлюватися діалог між «Нафтогазом» і «Укргазвидобуванням».

Новий «фронт» для вливання грошей

Не можна сказати, що «Нафтогаз» (Яценюка) контролюватиме «Укргазвидобування» (Порошенка), але наявна інформація дає змогу стверджувати, що розподіл коштів відбуватиметься за погодженням між сторонами. Із цією метою «Укргазвидобування» підтримуватиме урядовий проект збереження ренти на рівні 70%, а не проект, популяризований Юлією Тимошенко, про скасування високої ренти для всіх учасників ринку. Компроміс передбачатиме вчасне «фінансування» з боку «Нафтогазу» потреб «Укргазвидобування».

Справді сумна перспектива вітчизняного газовидобутку потребує виділення коштів на закупівлю і заміну щонайменше 30% обладнання (при цьому 70% ресурсів є зношеними). І новий керівник «Укргазвидобування» Прохоренко, схоже, отримав карт-бланш для порятунку видобувної галузі. Щоправда, залишається відкритим питання, чи вдасться йому оминути лихої долі майже всіх своїх попередників, яких звинувачували у корупції при закупівлі. Схоже, що цього не знає і сам Прохоренко.

Новий керівник «Укргазвидобування» Прохоренко, схоже, отримав карт-бланш для порятунку видобувної галузі. Щоправда, залишається відкритим питання, чи вдасться йому оминути лихої долі майже всіх своїх попередників, яких звинувачували у корупції при закупівлі

Проте співпраця на осі «Нафтогаз» і «Укргазвидобування» має дозволити видобувній компанії також виплачувати борги перед банками, яких сьогодні назбиралося на суму 3,1 млрд грн ($140 млн). Хоча раніше і без плідної співпраці з материнською компанією попередній голова «Укргазвидобування» Сергій Костюк зменшив кредити компанії з $250 млн до $140 млн.

Тому зараз в «Укргазвидобуванні» періоду Прохоренка, навпаки, розглядають можливість залучення кредитів на різноманітні проекти обсягом до $100 млн. А видів діяльності «Укргазвидобування», окрім видобутку газу, вистачає: це і Шебелинський ГПЗ, і мережа АЗС. І це окрім очікуваного прибутку компанії на рівні 2,5 млрд грн, який також може бути скеровано на розвідування й облаштування родовищ. 2014 року компанія показала прибуток обсягом 1,4 млрд грн.

Недаремно міністр енергетики Володимир Демчишин завжди обстоював позицію використання внутрішніх резервів компанії: «Я як міністр обстоюю погляд, що всі гроші, які в них («Укргазвидобування») є, потрібно спрямовувати на інвестиції. В «Укргазвидобування» іншого ресурсу для того, щоб реалізовувати свої інвестиційні програми, крім амортизації та крім прибутку, немає. Ми всі згодні з тим, що видобуток українського газу потрібно збільшувати. Тому гроші, які в них залишаються від амортизації, плюс прибуток – це ті гроші, які вони направляють на інвестиційну діяльність».

І хоча нинішньої ціни на газ 1590 грн за 1000 куб. м, яку «Укргазвидобування» одержує від «Нафтогазу», цілком вистачає для отримання прибутку і розвитку, у планах компанії – пролобіювати збільшення майже удвічі закупівельної ціни.

«Сьогодні ми отримуємо за свій газ 1590 гривень без ПДВ. Але цього недостатньо. Тому що за цієї ціни видобуток знижуватиметься. Щоб забезпечити підтримку виробництва на рівні цього року – 14,5 млрд кубів, ціна необхідна хоча б 3100 грн за тис. кубів», – каже нинішній керівник «Укргазвидобування» Прохоренко.

І 2016 року уряд може ухвалити рішення про встановлення такої ціни. У такому разі бажання міністра Демчишина про збільшення видобутку газу на 5 млрд куб. м не реалізуються, але «Укргазвидобування» отримає грошовий ресурс для таких цілей. Щороку сума може становити до 8–10 млрд грн. Із такими коштами можна «розвернутися» і з буровими станками, і з трубами, і з рештою обладнання.

Сьогодні ми отримуємо за свій газ 1590 гривень без ПДВ. Але цього недостатньо. Тому що за цієї ціни видобуток знижуватиметься. Щоб забезпечити підтримку виробництва на рівні цього року – 14,5 млрд кубів, ціна необхідна хоча б 3100 грн за тис. кубометрів
Олег Прохоренко, голова «Укргазвидобування»

Але в кінцевому результаті не варто забувати, що за все заплатить споживач – безпосередньо населення, яке не отримає субсидій у належному обсязі і яке вже вичерпало ресурс економії газу. Сумнівно, що у споживачів вистачить грошового ресурсу для виплати високої ціни на газ без відновлення активної економічної діяльності у країні.

У самому «Укргазвидобуванні» можна часто почути порівняння із війною на сході, куди держава «вливає» мільярди гривень. Нині компроміс уряду Яценюка і президента Порошенка може створити другий фронт масштабного вливання коштів – у розвиток державного газовидобутку. Варто зазначити, що Петро Порошенко у часи свого активного бізнес-життя завжди цікавився газовидобутком. І навіть 1999 року був засновником компанії «Нафтогазвидобування», яка нині належить Рінатові Ахметову і є найбільшим приватним видобувником газу.

Наприкінці 1990-х у Порошенка була мрія створити найбільшу приватну газовидобувну компанію. Нині ж оточення президента намагається втілити у життя цю мрію в дещо модифікованому вигляді за рахунок державного ресурсу – перетворити «Укргазвидобування» на клондайк із видобутку державного газу і не загрузнути у традиційних для цієї сфери корупційних скандалах.
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро