ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 36,17
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. На українців акцизний тиск удвічі вищий, ніж на німців

На українців акцизний тиск удвічі вищий, ніж на німців

449

У пошуках нових джерел наповнення бюджету Мінфін планує у наступному році знову збільшити ставки акцизного збору, зокрема, на тютюнові вироби.

При цьому якось не враховуючи, що для українських споживачів сигаретні акцизи і так є значно важчим тягарем, аніж для більш заможних європейців.

Якщо апетити урядовців переможуть здоровий глузд, і вони погодять 40-відсоткове підвищення ставок у наступному році, рівень тиску акцизного податку на населення сягне рекордного, як для Європи, показника в 1%.

Українці – найбагатші у Європі?

Сьогодні в Україні рівень тиску акцизного податку на населення країни (Excise Tax Pressure, співвідношення мінімального рівня акцизів до показника ВВП на душу населення) знаходиться в межах 0,73%.

Щоб зрозуміти, багато це, чи мало, порівняємо цю цифру з аналогічним показником інших країн. Так от, приблизно такий же рівень характерний для доволі заможних країн – Франції, Кіпру, Португалії, Ірландії. При цьому, вже зараз український показник є суттєво вищим (а отже, гіршим), аніж у благополучних Бельгії, Німеччині, Швеції, Австрії.

Тобто, у нашій країні, де падає виробництво і зростають ціни на все, рівень акцизного навантаження (яке напряму впливає на вартість товарів) вже зараз фактично удвічі вищий, аніж у найрозвинутіших країнах ЄС.

Якщо ж буде прийнято пропозицію про збільшення акцизів на 40%, то співвідношення мінімального рівня акцизів до ВВП на душу населення в Україні вже у наступному році зросте до рекордних 1,00%. Це перевищить аналогічний показник не лише для Великобританії та Мальти, але і для Польщі, Румунії та Болгарії, де ці показники зараз є найвищими в Європі.

Фактично, рівень тиску акцизного податку в Україні буде підвищено до безпрецедентного рівня. Тож наслідки цього кроку будуть вкрай негативними.

Підвищення акцизів – процес поступовий

Для підвищення тютюнових акцизів існують певні передумови. Окрім потреби збільшити надходження до бюджету, є ще необхідність гармонізувати наші ставки акцизу з європейськими вимогами (у нас мінімальна ставка менше 20 євро, у Європі – 90 євро за тисячу сигарет), а також унормувати ситуацію з нелегальною тютюновою продукцією – контрабандою і контрафактом. Але й ці задачі необхідно вирішувати з урахуванням регіональних особливостей – як це рекомендує, зокрема, підписана Україною Угода про асоціацію з ЄС.

За оцінками учасників тютюнового ринку, підвищення ставок акцизу на 40% призведе до зростання цін на сигарети на 3,5-5 грн, залежно від цінового сегменту. Середньозважена ціна легально виробленої пачки сигарет зросте на 30%, до 18,5 грн за пачку. При цьому різке зростання цін змусить курців купувати більш дешеву нелегальну продукцію, і зробить контрабанду сигарет в Україну значно більш вигідною.

У червні контрабандна продукція коштувала в середньому від 8 грн. до 12 грн за пачку, тоді як середня вартість пачки сигарет, з якої сплачено всі податки, складала 15 грн. Природньо, що на таку різницю цін у першу чергу зреагують курці із низьким рівнем доходів, які шукатимуть дешеву альтернативу у нелегальному сегменті.

Цього літа контрабандна і контрафактна тютюнова продукція займала близько 2-3% ринку. Якщо ціни на сигарети виростуть на 3,5-5 грн., то прогнозується, що у 2016 році нелегальна продукція може зайняти до 15% ринку, що означатиме втрату не менше 5 млрд. грн податкових надходжень. Тобто, бюджет ризикує втратити чверть усіх надходжень від тютюнового акцизу (цього року його передбачають зібрати в розмірі 20 млрд. грн.).

До речі, подібні прецеденти вже траплялись: Болгарія, Румунія та Литва, поспішаючи виконати вимоги Євросоюзу, занадто різко піднімали акцизну планку. Внутрішній ринок цих країн реагував однозначно: рівень контрабанди одразу стрибав до 30-40%. Тож уряди трьох країн вимушені були вдаватись навіть до зниження акцизних ставок, аби вирівняти ситуацію. Важливе уточнення: у Болгарії, Румунії та Литві – найнижчий рівень доходів населення серед усіх країн-нових членів ЄС. Але він все одно вищий, аніж в українців.

Україна переживає чергову економічну кризу. Прогнози щодо нашої економіки із наближенням кінця року стають щоразу більш песимістичними: так Світовий банк нещодавно погіршив свій прогноз падіння українського ВВП до 12%. Відповідно, рівень доходів українців також зменшується: зокрема, за даними Держстату, за І квартал реальні доходи наших співгромадян впали на 23,5%, у ІІ кварталі – скоротились на 34%, порівняно з аналогічним періодом 2014-го. Тим не менше, наша держава планує й надалі збільшувати податкове і цінове навантаження!

У результаті дослідження акцизної проблематики експерти Центру CASE Україна дійшли висновку: з урахуванням соціально-економічної ситуації в нашій державі, та зважаючи на приклад країн-нових членів ЄС, Україні варто підвищувати акцизи до норм Євросоюзу протягом наступних 15-17 років. При цьому ставку акцизу можливо нарощувати в середньому на 16% щороку.

Отже, якщо Кабмін не планує довести країну до соціальної кризи, йому варто повернутись до поміркованого варіанту (підвищення акцизів максимум на 27% у наступному році), котрий дозволить, по-перше, забезпечити зростання надходжень до держбюджету, по-друге – продемонструвати, що Україна йде європейським шляхом і працює над виконанням вимог ЄС, і по-третє – врахує інтереси та доходи українських громадян, з огляду на складну економічну ситуацію в державі.

Павло Круглов

news.finance.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро