ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 35,56
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Ера стрімких реформ: чому донори критикують Україну за брак змін

Ера стрімких реформ: чому донори критикують Україну за брак змін

561

«No change – no money» – так можна сформулювати основний меседж, який привезла Україні міністр торгівлі США Пенні Пріцкер під час свого візиту у країну наприкінці жовтня.

Перший після понад річної перерви приїзд в Україну американської чиновниці був зумовлений не найпозитивнішими чинниками: «Вона приїхала озвучити дуже серйозний ступінь роздратування Білого Дому щодо гальмування реформ у країні», – у бюрократичній манері описує деталі візиту один із представників урядового фінансового блоку, члени якого й були основними співрозмовниками Пріцкер.

«Міністр торгівлі США розмовляла в дуже вузькому колі – з Яресько, Уманським, Яценюком, і ще кількома людьми. Дуже багато питань було пов’язано з корупцією. Зачіпали начебто і приватизацію, – говорить співрозмовник Forbes із провладної партії. – На підсумок візиту міністра побічно може вказувати, що про це говорить Джеффрі Пайєтт (посол США в Україні. – Forbes), у нього завжди є квінтесенція будь-якої бесіди, він висловлює її у двох реченнях дуже чітко». Пайєтт за кілька днів після візиту Пріцкер заявив, що в готовності переслідувати всіх корумпованих чиновників і олігархів, незалежно від їхньої політичної належності, українська влада «не досягла значних результатів». Перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський вчора відмовився від коментарів.

Forbes спробував об’єктивно проаналізувати – чи дійсно «реформи по-українськи» – це фікція.

Останнє американське попередження

«В Україні реформ немає, є тільки їх імітація», – ця розхожа думка, незважаючи на свою популярність, все ж є не зовсім справедливою – свідчить опитування провідних українських економістів.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» відносить до успішних реформ, проведених в Україні за останні півтора року, трансформацію системи держзакупівель (Prozorro), появу на вулицях міст нової поліції і – утруднюється продовжити перелік.

Без скорочення витрат шанси податкової реформи є невеликими. А витрат для економії залишилося зовсім мало: освіта, НАНУ, охорона здоров’я й соціалка. Все болюче.
Дмитро Боярчук, CASE Україна

Економіст Володимир Дубровськийвідносить до позитивних змін залученість у процес реформ громадянського суспільства. Як приклад він наводить податковий пакет голови профільного комітету ВРУ Ніни Южаніної, створений у тісному контакті з бізнесом. Швидкість трансформацій – об’єктивно невисоку – він виправдовує локальними особливостями. «В України в питаннях реформ особливий шлях. Ми країна не лідерська, в нас не проходять методи «рубонути з плеча», як це робив Саакашвілі. Наші реформи просуваються довше, але є надія, що вони будуть стійкішими», – говорить він.

Також до умовно-успішних можна віднести реформу судової системи. «Повернули повноваження Верховному Суду, сформували за новим принципом Вищу раду юстиції, триває робота над уніфікацією всіх кодексів», – перераховує Анна Оргенчук, керівний партнер ЮГ LCF, член Ради з питань судової реформи при президентові України. Водночас ключову вимогу МВФ – дієві автоматизовані процедури забезпечення ризиків – наразі не виконано. «Сьогодні від часу заяви арешту до фактичного арешту минає мінімум 2 тижні. А за цей час можна списати гроші, і кредитор їх не побачить», – говорить вона.

Де реформи так і не відбулися? У всіх найбільш принципових сферах. Залишається непорушною система спеціального оподаткування в АПК – аграрне лобі надто потужне, щоб всерйоз задатися метою зазіхнути на прибутковість сільгоспвиробників – принаймні для політиків, які хочуть отримати видимий результат на чергових виборах. Реформа газового ринку застопорилася на етапі написання закону та підняття тарифів до ринкового рівня. «Податки й тарифи в енергетиці – у цій сфері дуже великий тиск», – говорить один із варягів Іван Міклош.

Скорочення витрат на медицину й освіту, науку, підвищення пенсійного віку – все це непопулярні, але необхідні заходи, на які уряд не пішов. Антикорупційне бюро, навколо створення якого було зламано стільки списів, також поки ніяк себе не проявило. «Найбільший виклик, який є – корупція. Шведський бізнес каже, що готовий працювати в Україні, якщо буде система, котра базується на верховенстві права, і для всіх діятимуть єдині умови», – говорить Андреас фон Бекерат, посол Швеції в Україні.

«Ключове завдання Адміністрації Президента – взяти під контроль сферу протидії корупції, шляхом призначення контрольованого антикорупційного прокурора. Президент відверто нехтує прямими месседжами дипломатів країн, від яких Україна залежить. ЄС двічі говорив – або міняєте генпрокурора, або не буде безвізового режиму. Пряма комунікація США – зробіть щось із Віктором Шокіним – нуль реакції», – говорить Віталій Шабунін, голова правління центру протидії корупції.

Прем’єр, інкогніто

З візитом Плітцкер також збігся черговий виток інформаційної кампанії щодо зміни прем’єр-міністра, підтриманої російськими ЗМІ. Кандидатура наступників є традиційною – Наталія Яресько, хоча практично ні в кого вона не викликає беззастережного схвалення.

«Я гадаю, що зміна Яценюка на Яресько – це 90% плітка», – говорить Артур Палатний, народний депутат від БПП, глава комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму, підкреслюючи, що питання зміни прем’єра на засіданні фракції не обговорювалося. За його словами, якби коаліція поставила собі таку мету, основною проблемою стало б не звільнення Арсенія Яценюка, а пошук голосів для голосування за нового прем’єра – у нинішній політичній конфігурації завдання практично нездійсненне. «Яресько – прем’єр? Це дуже погана новина, – говорить один зі співрозмовників Forbes, виключаючи підтримку цієї кандидатури й відразу називаючи причину: У податковій реформі вона взяла лінію, яка є сумнівною».

А втім, меседж, що Арсенію Яценюку пора у відставку, дійсно лунав, ділиться джерело в Мінфіні. Однак альтернативні кандидатури озвучувалися лише у форматі пропозицій, але не вказівок. Серед них, крім глави Мінфіну, також нинішній спікер парламенту Володимир Гройсман.
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро