ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Експерти РЄ: Розслідування Одеської трагедії слід довести до кінця

Експерти РЄ: Розслідування Одеської трагедії слід довести до кінця

642

Українські правоохоронці не впоралися з викликом, яким стало для них розслідування обставин Одеської трагедії, наголошують експерти Ради Європи. Водночас вони не вважають, що слідство провалили навмисно.

Журналісти мали змогу ознайомитися зі звітом Міжнародно дорадчої групи (МДГ) щодо ходу розслідування Одеської трагедії ще до його офіційного представлення. Таким чином перший шок від висновків незалежних експертів Ради Європи на момент зустрічі з авторами документу вже минув. Жорстка критика міститься практично в кожному пункті детального звіту, викладеного на майже ста сторінках. Головний висновок - за півтора року, котрі минули від дня трагічних подій в Одесі, українська Феміда не змогла встановити і покарати винних у смертях 48 осіб, які загинули під час пожежі в одеському Будинку профспілок 2 травня 2014 року.
Міжнародна дорадча група (МДГ), яка відстежувала хід розслідування одеської трагедії, була створена наприкінці 2013 року за ініціативи генерального секретаря Ради Європи Торбйорна Ягланда. До її складу увійшли три незалежні експерти: колишній голова Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) Ніколас Братца, колишній суддя ЄСПЛ Володимир Буткевич та колишній прокурор України Олег Анпілогов. Спочатку МДГ здійснювала нагляд за дотриманням вимог Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) під час розслідування злочинів проти Майдану, які вели українські слідчі органи відповідно до законодавства України. Згодом мандат Міжнародної дорадчої групи розширили і на вивчення ходу розслідування трагічних подій в Одесі.
Дослідили весь шлях розслідування
Хоча мандат МДГ не дає права її членам вести власне слідство, а лише аналізувати те, як його ведуть компетентні українські органи, проте члени групи фактично пройшли весь шлях розслідування обставин тих жахливих травневих подій в Одесі. За словами керівника групи, колишнього голови Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) Ніколаса Братца, свої висновки експерти мали змогу зробили після численних зустрічей в Києві і Одесі з представниками МВС, Генпрокуратури, Держслужби з надзвичайних ситуацій, правозахисних та неурядових організацій, свідками та потерпілими.

Цінним джерелом інформації у розслідування справи, за словами Братца, стала "Група 2 травня" - об’єднання активістів різних політичних поглядів, які, паралельно з офіційним, вели своє власне розслідування одеських подій. "Проте, на жаль, слідчі органи не надали достатнього значення результатам їх роботи і не виявили бажання тісно співробітничати", - зауважив Братца.
Влада ще не відреагувала
Керівник МДГ звернув увагу на те, що судова система та правоохоронні органи в розслідуванні одеської трагедії використовували методи, успадковані Україною від колишньої влади. На його думку, цей факт великою мірою і став причиною того, що розслідування обставин одеської трагедії визнано таким, яке не відповідає Європейській конвенції з прав людини.
"Я хочу наголосити, що події в Одесі були особливими і породили специфічні виклики для української влади", - сказав Братца. Він пояснив, що "масові безпорядки такого масштабу, які відбулися в Одесі 2 травня, - дуже виняткові" і розслідування їх потребує участі вузькопрофільних спеціалістів. "Наша група ніколи не припускала, що помилки й недоліки в розслідуванні були зумисне спричинені українською владою", - наголосив Братца.
Згідно з мандатом МДГ, перед публічним оприлюдненням її звіт має бути представлений генеральному секретареві Ради Європи та українській владі. За інформацією DW, перед вильотом членів МДГ зі Страсбургу до Києва генсек РЄ Торбйорн Ягланд звіт переглянув. А от українській владі звіт передали буквально за годину до початку прес-конференції. Тому на момент спілкування незалежних експертів з журналістами, реакція офіційного Києва на сенсаційний звіт була ще невідома.
Мандат завершено. Слідство - ні
Очікується, що 5 листопада МДГ представить свій звіт в Одесі. Після цього формально мандат групи завершується, і вона припиняє свою роботу. "Тепер українська влада, за сприяння експертів Ради Європи сама повинна відстежувати процес розслідування подій в Одесі, яке обов’язково має продовжуватися", - сказав Братца.
Незалежні експерти переконані, що лише ефективне неупереджене слідство, результатом якого має стати притягнення до відповідальності усіх винних у масових смертях в Одесі, зможе відродити довіру українців до системи правосуддя і залікувати "болючі шрами" суспільства, які залишила по собі одеська трагедія.

dw.com
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро