ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,74
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Гроші не залежалися в банках

Гроші не залежалися в банках

627

Третій квартал не став «проривом» для банківської системи: населення продовжує забирати з банків свої вклади, тільки окремі гравці можуть похвалитися помітним припливом депозитів на тлі зниження ставок.

Відносно кращі позиції зайняли банки, що мають доступ до стабільного каналу нових клієнтів – обслуговування виплат збанкрутілих банків.

Втеча грошей

Українці все одно забирають депозити з банківської системи. За IIIквартал фізичні особи зняли з рахунків майже 4 млрд грн і $ 0,6 млрд. Портфель вкладів у національній валюті скоротився до 176 млрд грн, в іноземній – до $ 10 млрд. У групі найбільших банків з 13 платоспроможних установ з відтоком валютних депозитів зіткнулися майже всі (крім державних Ощадбанку та Укргазбанку), а з відтоком гривневих вкладів – лише п’ять банків: три з приватним європейським капіталом і два – з російським державним (див. графік).

Лідером цього антиренкінга став Райффайзен Банк Аваль, портфель якого зменшився на 543 млн грн. «Райффайзен Банку Аваль має надлишкову ліквідність у гривні та валюті. При порівняно невеликому відтоку депозитів фізосіб у гривні в основному через невисокі депозитні ставки ми мали протягом року значний приплив коштів юридичних осіб, який багаторазово перекривав відтік коштів фізосіб », – повідомили FinClub у Райффайзен Банку Аваль. За дев’ять місяців гривневий портфель населення виріс в банку на 98 млн грн, юросіб – майже на 6 млрд грн.

Другу позицію зайняв Укрсоцбанк, третю – Промінвестбанк. Замикає цю п’ятірку УкрСиббанк і Сбербанк Росії. Їх сумарні втрати перевищили 1,1 млрд грн. Єдиних трендів на ринку немає, наприклад, гривневі роздрібні вклади наростив і ВТБ Банк з російським капіталом, і ОТП Банк – з угорським.

1.jpg

Привабливі ставки

Вісім найбільших банків показали позитивну динаміку роботи з гривневими заощадженнями громадян. Більше за інших привернув ПриватБанк – 2,2 млрд грн, який разом з трьома держбанками з 11 червня по 15 вересня виплачував компенсацію вкладникам збанкрутілого Дельта Банку на суму 8,4 млрд грн.

Але в установі все пояснюють не залученням на депозити коштів колишніх клієнтів Дельти, а «відновленням довіри вкладників». «Приплив був за рахунок відновлення довіри до банківської системи, тренда, що намітився, на зниження депозитних ставок і стабілізації курсу. При збереженні зовнішньої ситуації приплив коштів у банківську систему продовжиться », – очікує перший заступник голови правління ПриватБанку Олег Гороховський. Установа дійсно знизила ставки за депозитами: якщо в червні максимальна ставка становила 29% річних, то зараз – 26%. Щоб обмежити приплив вкладів, банк і зовсім з початку жовтня ввів жорсткі ліміти поповнення відкритих раніше вкладів: щомісяця на суму не більше початкової суми вкладу.

Правда, у другій хвилі виплат вкладів Дельта Банку регіональна мережа ПриватБанку не задіяна. З цими коштами працюють тільки Ощадбанк (у третьому кварталі гривневі вклади зросли на 420 млн грн), Укрексімбанк (+36 млн грн) і Укргазбанк (+31 млн грн). «Такому результату сприяли довіра до державного банку і проведення нами виплат вкладникам неплатоспроможних банків, близько 50% яких відкрили в Ощадбанку депозити. Співпраця з Фондом гарантування вкладів в якості агента з виплат в першу чергу зобов’язує банк-агент виконувати всі нормативи НБУ, мати власну систему переказів, розгалужену регіональну мережу, зручний режим роботи », – розповідає заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн.

З валютою все погано

Валютні внески скоротилися майже у всіх банків, тому установи намагаються переглядати свої продукти так, щоб населення все-таки ризикнуло зберігати валюту в банках. «Депозити повертаються в ті банки, яким довіряють. Серед клієнтів, які розміщують валюту, дуже затребуваний валютний депозитний сертифікат, який ми запустили в травні і на сьогодні за нього залучили понад $ 60 млн », – говорить віце-президент, керівник управління з розвитку роздрібних продуктів Альфа-банку Олексій Пузняк.

На депозитні сертифікати не поширюється ліміт НБУ в 20 тис. грн на повернення валютних коштів, тобто в теорії всю суму за сертифікатом можна отримати за один похід в банк. Однак у цьому конкретному випадку це не переломити негативний тренд – портфель роздрібних валютних вкладів в Альфа-банку в III кварталі скоротився на $ 27 млн. Більше за інших валюти позбулися ПриватБанк ($ 66 млн) і Сбербанк Росії ($ 64 млн).

Майбутні очікування

У НБУ не бачать проблем у відтоку вкладів, оскільки через низьку кредитну активність банки, навпаки, часто стикаються з надлишком грошей. «Пропозиція гривні на ринку зростає. Банки розмістили в наших депозитних сертифікатах вже 68 млрд грн », – заявила глава Нацбанку Валерія Гонтарєва.

Банкіри також вважають, що населення буде нести їм вклади навіть в умовах зниження депозитних ставок. «Ми очікуємо істотний приплив коштів до кінця року. Ми пропонуємо нашим клієнтам дуже привабливі продукти з точки зору співвідношення між ставкою і надійністю. Незважаючи на коригування ставок по депозитах у вересні і ще одну на поточному тижні, наші ставки як і раніше залишаються одними з кращих на ринку », – зазначає Олексій Пузняк. Вчора банк знизив максимальні ставки за депозитами на 1 процентний пункт – до 21-23%.

Губарь Олена

news.finance.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро