ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 28,05
EUR 34,01
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Гроші не залежалися в банках

Гроші не залежалися в банках

426

Третій квартал не став «проривом» для банківської системи: населення продовжує забирати з банків свої вклади, тільки окремі гравці можуть похвалитися помітним припливом депозитів на тлі зниження ставок.

Відносно кращі позиції зайняли банки, що мають доступ до стабільного каналу нових клієнтів – обслуговування виплат збанкрутілих банків.

Втеча грошей

Українці все одно забирають депозити з банківської системи. За IIIквартал фізичні особи зняли з рахунків майже 4 млрд грн і $ 0,6 млрд. Портфель вкладів у національній валюті скоротився до 176 млрд грн, в іноземній – до $ 10 млрд. У групі найбільших банків з 13 платоспроможних установ з відтоком валютних депозитів зіткнулися майже всі (крім державних Ощадбанку та Укргазбанку), а з відтоком гривневих вкладів – лише п’ять банків: три з приватним європейським капіталом і два – з російським державним (див. графік).

Лідером цього антиренкінга став Райффайзен Банк Аваль, портфель якого зменшився на 543 млн грн. «Райффайзен Банку Аваль має надлишкову ліквідність у гривні та валюті. При порівняно невеликому відтоку депозитів фізосіб у гривні в основному через невисокі депозитні ставки ми мали протягом року значний приплив коштів юридичних осіб, який багаторазово перекривав відтік коштів фізосіб », – повідомили FinClub у Райффайзен Банку Аваль. За дев’ять місяців гривневий портфель населення виріс в банку на 98 млн грн, юросіб – майже на 6 млрд грн.

Другу позицію зайняв Укрсоцбанк, третю – Промінвестбанк. Замикає цю п’ятірку УкрСиббанк і Сбербанк Росії. Їх сумарні втрати перевищили 1,1 млрд грн. Єдиних трендів на ринку немає, наприклад, гривневі роздрібні вклади наростив і ВТБ Банк з російським капіталом, і ОТП Банк – з угорським.

1.jpg

Привабливі ставки

Вісім найбільших банків показали позитивну динаміку роботи з гривневими заощадженнями громадян. Більше за інших привернув ПриватБанк – 2,2 млрд грн, який разом з трьома держбанками з 11 червня по 15 вересня виплачував компенсацію вкладникам збанкрутілого Дельта Банку на суму 8,4 млрд грн.

Але в установі все пояснюють не залученням на депозити коштів колишніх клієнтів Дельти, а «відновленням довіри вкладників». «Приплив був за рахунок відновлення довіри до банківської системи, тренда, що намітився, на зниження депозитних ставок і стабілізації курсу. При збереженні зовнішньої ситуації приплив коштів у банківську систему продовжиться », – очікує перший заступник голови правління ПриватБанку Олег Гороховський. Установа дійсно знизила ставки за депозитами: якщо в червні максимальна ставка становила 29% річних, то зараз – 26%. Щоб обмежити приплив вкладів, банк і зовсім з початку жовтня ввів жорсткі ліміти поповнення відкритих раніше вкладів: щомісяця на суму не більше початкової суми вкладу.

Правда, у другій хвилі виплат вкладів Дельта Банку регіональна мережа ПриватБанку не задіяна. З цими коштами працюють тільки Ощадбанк (у третьому кварталі гривневі вклади зросли на 420 млн грн), Укрексімбанк (+36 млн грн) і Укргазбанк (+31 млн грн). «Такому результату сприяли довіра до державного банку і проведення нами виплат вкладникам неплатоспроможних банків, близько 50% яких відкрили в Ощадбанку депозити. Співпраця з Фондом гарантування вкладів в якості агента з виплат в першу чергу зобов’язує банк-агент виконувати всі нормативи НБУ, мати власну систему переказів, розгалужену регіональну мережу, зручний режим роботи », – розповідає заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн.

З валютою все погано

Валютні внески скоротилися майже у всіх банків, тому установи намагаються переглядати свої продукти так, щоб населення все-таки ризикнуло зберігати валюту в банках. «Депозити повертаються в ті банки, яким довіряють. Серед клієнтів, які розміщують валюту, дуже затребуваний валютний депозитний сертифікат, який ми запустили в травні і на сьогодні за нього залучили понад $ 60 млн », – говорить віце-президент, керівник управління з розвитку роздрібних продуктів Альфа-банку Олексій Пузняк.

На депозитні сертифікати не поширюється ліміт НБУ в 20 тис. грн на повернення валютних коштів, тобто в теорії всю суму за сертифікатом можна отримати за один похід в банк. Однак у цьому конкретному випадку це не переломити негативний тренд – портфель роздрібних валютних вкладів в Альфа-банку в III кварталі скоротився на $ 27 млн. Більше за інших валюти позбулися ПриватБанк ($ 66 млн) і Сбербанк Росії ($ 64 млн).

Майбутні очікування

У НБУ не бачать проблем у відтоку вкладів, оскільки через низьку кредитну активність банки, навпаки, часто стикаються з надлишком грошей. «Пропозиція гривні на ринку зростає. Банки розмістили в наших депозитних сертифікатах вже 68 млрд грн », – заявила глава Нацбанку Валерія Гонтарєва.

Банкіри також вважають, що населення буде нести їм вклади навіть в умовах зниження депозитних ставок. «Ми очікуємо істотний приплив коштів до кінця року. Ми пропонуємо нашим клієнтам дуже привабливі продукти з точки зору співвідношення між ставкою і надійністю. Незважаючи на коригування ставок по депозитах у вересні і ще одну на поточному тижні, наші ставки як і раніше залишаються одними з кращих на ринку », – зазначає Олексій Пузняк. Вчора банк знизив максимальні ставки за депозитами на 1 процентний пункт – до 21-23%.

Губарь Олена

news.finance.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро