ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 36,17
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Що отримає Україна від розкриття всіх державних даних

Що отримає Україна від розкриття всіх державних даних

576

21 жовтня Кабінет міністрів прийняв постанову про розкриття понад 300 реєстрів і баз даних. Про цінність інформації для громадян і чому у розкритті даних беруть участь українські ІТ-волонтери, розповів радник прем’єр-міністра України з питань відкритих даних і засновник громадської організації SocialBoost Денис Гурський.

2012 року я повернувся зі США, де працював радником з інновацій у СНД в Internews Network. Тоді ми займалися хакатонами і створенням інтерактивних інструментів комунікації, як-от онлайн-карти пожеж, мобільний репортинг ям на дорогах і так далі. Якщо мої колеги бачили в цих інструментах медійний компонент (карта набагато наочніше за сюжет у новинах), я бачив у цій взаємодії залучення громадян до процесу спілкування з державою і розв’язання повсякденних проблем за допомогою ІТ.

Не може, і не має держава самостійно вирішувати, які електронні сервіси потрібні людям

Зібравши ініціативну групу, ми зробили перший хакатон SocialBoost, де програмісти разом із громадськими активістами упродовж 48 годин розробляли рішення для суспільних проблем із використанням ІТ.

Відразу ж стало зрозуміло, що в Україні для швидкого розгортання таких проектів бракує даних. Адреси аптек, лікарень, результати ЗНО шкіл, бюджетна інформація – нічого не було у відкритому доступі. У крайньому разі можна написати запит і отримати криво відскановану таблицю.

Кількість інформації, яка збирається й накопичується в державних установах, є неймовірною. Порівняно невелика частина цієї інформації структурована і зберігається у вигляді реєстрів, частина з яких доступна для пошуку, з рештою базами даних мають справу тільки чиновники. Чомусь прийнято вважати, що державні дані – це власність держави, хоча насправді це власність громадян, додаткова цінність, яка створюється за рахунок податків.

Кому ці дані потрібні? Як виявилося – всім. Є два виграшні моменти від розкриття даних. По-перше, це прозорість і підзвітність державних органів. По-друге, це новий ринок сервісів і додатків, які ґрунтуються на відкритих державних даних. Не може, і не має держава самостійно вирішувати, які електронні сервіси потрібні людям. Українські професіонали-розробники тут готові активно допомогти державі.

За результатами дослідження Варшавського економічного інституту, економіка Євросоюзу отримає додаткових 2% ВПП до 2020-го тільки від розкриття державних даних. Це й оптимізація процесів за рахунок аналізу даних, а також податкові відрахування від нового ринку додатків на основі державних даних. Як такий ринок може з’явитися? Тільки якщо відкрити безкоштовний API (програмний доступ) до всіх даних.

Потенціал України у плані створення ІТ-інструментів неймовірний. Після того як ми почали тиражувати хакатони на різні теми, зібралася ціла онлайн-база ідей проектів на основі державних даних – їх уже понад 800. Як громадській організації нам вдалося знайти гроші і профінансувати приблизно 20 таких проектів.

Що це за проекти? Вибір школи для дитини на основі маршрутів руху громадського транспорту й результатів ЗНО всіх шкіл, мобільні додатки для оптимізації ведення сільськогосподарського бізнесу для фермерів, додатки для оптимізації енергоспоживання на побутовому рівні й рівні підприємств, системи керування транспортом, додатки для прогнозування кримінальної ситуації для поліції.

Що потрібно зробити, для того щоб новий ринок додатків нарешті з’явився? Кабінет міністрів прийняв постанову, якою зобов’язує практично всі міністерства оприлюднити інформацію у форматі відкритих даних, тобто у структурованому вигляді викладати на Національному порталі відкритих даних data.gov.ua, де ці дані будуть доступні через API.

Як цей процес відбувається зараз? На щастя, є міністерства проактивні, які самостійно, без тиску Кабміну готують дані й публікують їх. Це Міністерство інфраструктури, Міністерство економіки, Міністерство фінансів. Водночас усі вони стикаються зі схожими проблемами. Наприклад, більшість даних є не в міністерства, а в державних підприємств у його відомстві. Останні добре йдуть на контакт, якщо розбираються з можливостями відкритих даних, і тим, які нові електронні сервіси вони могли б розробити / дати розробити на їхній основі.

Складність полягає в тому, що цей напрям для України – новий, і спеціальних людей, які б у державному апараті під нього були б виділені, немає. Відповідно, доводиться навчати співробітників міністерств нових навичок. Зараз за підтримки міжнародного фонду «Відродження» проходить ціла серія тренінгів для міністерств, у її межах навчаються не тільки чиновники, але і співробітники держпідприємств.

Система даних у державі – це окрема інфраструктура, якою ніхто ніколи спеціально не займався. Інформаційна інфраструктура відповідає за питання збирання, зберігання й забезпечення доступу до інформації. Chief Data Officer – одна з ключових нових позицій у державному апараті розвинених країн 2015 року. Прийде час, і в Україні теж буде відкрита така вакансія. Адже для самого уряду відкриті дані є не менш важливими.

Хіба не хочеться побачити, як на засідання Кабміну міністр приходить із планшетом, і бачить на ньому всі оперативні показники за областями, з прогнозом або в ретроспективі, може зробити потрібні порівняння й оперувати достовірними цифрами? Це не так складно зробити насправді. На щастя, процес розкриття даних йде активно за участю і ІТ-спільноти, і органів державної влади. Тому скоро варто чекати розвитку нового динамічного ринку додатків.

forbes.net.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро