ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Ринок вторинної нерухомості: здрастуй, дно

Ринок вторинної нерухомості: здрастуй, дно

391

З початку року ціни на вторинному ринку житла столиці, за даними ABCnews, опустилися на 14% до 1482 дол. кв. м. У порівнянні з жовтнем минулого року старі квартири подешевшали в доларах на 17%. Зниження цін пожвавило ринок, але не достатньо. Ріелторам не вдасться побити навіть низькі показники минулого року.

Заручники долара і війни

Найбільші цінові стрибки у 2014-2015 роках ринок "вторинки" переживав у періоди різких коливань курсу валют і загострення в зоні АТО. Показовими стали осінь минулого року і лютий-березень нинішнього. У першому випадку параліч на ринку викликали воєнні дії, у другому - дворазове подорожчання долара ставлення до гривні.

В такі моменти угоди були одиничними і відбувалися тільки при хороших дисконтах, від 30% і вище, стверджує президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов. Ці періоди не пройшли для ринку безслідно, а поставили довготривалий тренд на зниження ціни.

Чинники пожвавлення

За рік розмір дисконту збільшилися на 5-8 п. п. до 15-20%. Помітне зниження ціни - як декларованої, так і фактичної - стало одним з чинників пожвавлення ринку, що почалося з другої половини літа і відзначається досі. Свою роль зіграли відносна стабільність на валютному ринку і зниження ціни.

За даними віце-президента Всеукраїнської асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолія Топала, найбільше стали продаватися об'єкти в самому дешевому ціновому сегменті вартістю до $25-27 тис.

Він додав, що пожвавлення ринку "вторинки" сприяло і перетікання частини покупців з первинного ринку. Анатолій Топал вважає, що людей відлякало безліч повідомлень про незаконні будовах, будівництво яких можуть заборонити. Саме таку тезу активно озвучувався столичною владою в передвиборній гонці. ABCnews писав, що з початку цього року протистояння між мешканцями та представниками забудовників відбулися на десятках будівельних майданчиках.

Крім того, КМДА запустила кадастрову карту. Зараз у неї близько 2 тис. об'єктів будівництва: житлові комплекси, автостоянки, автозаправки тощо, з яких 480 є незаконними. З них близько 40 будинків - проекти компанії "Укогрупп". Зазначимо, що частина об'єктів, позначених на карті вже побудовані, здані в експлуатацію, а деякі - заселені.

Господарі злякалися

Шоковані обвальним падінням цін, власники нерухомості в кінці літа стали дружно знімати об'єкти з продажу. Залишилися лише ті, кому гостро необхідно провести операцію.

"У мене є знайомий, який час від часу "вимірює" ринок, виставляючи на продаж свою однокімнатну квартиру на Борщагівці (у найвіддаленішому спальному районі Правобережжя столиці - ред.). У 2013 році за неї давали $40 тис., рік тому - $32 тис., зараз - $27-28 тис.", - розповідає Анатолій Топал. Не всі продавці готові до настільки істотного зниження. Саме тому їх число - як і кількість виставлених на продаж об'єктів - за минулий рік скоротилася.

За даними порталів, що розміщують оголошення про продаж нерухомості у Києві - як і в минулому році - одночасно експонується близько 30-40 тис. квартир. Експерт піддає сумніву цю цифру.

"На практиці зараз до 80-90% всіх оголошень - пустушки. Це або приманки для покупців, в яких значаться завищені параметри за заниженою ціною, або застарілі оголошення - декілька оголошень з одного і того ж об'єкту", - пояснює Анатолій Топал.

Зазначимо, що два роки тому практика фейкових оголошень теж була, проте їх частка становила не більше 20-30%.

Покупці йдуть в оренду

Кількість переглядів і угод збільшується, проте показники минулого року побити не вдасться, переконана київський ріелтор Тетяна Іваніхина. За даними Мін'юсту, в минулому році в столиці на ринку нерухомості було укладено близько 20 тис. угод, а в цілому по Україні - 178,4 тис. Це на 25-30% нижче підсумків 2013 року і один з найнижчих показників за весь час незалежності України.

Чи будуть ціни знижуватися далі? Думки експертів розділилися. "Це дно - з нерівним рельєфом, хитке й непевне. Зупиниться ринок на цьому і куди він піде до кінця року, буде залежати від дуже багатьох факторів", - ухильно зазначає Анатолій Топал. У той же час, за прогнозами віце-президента Міжнародної федерації нерухомості "ФИАСБИ-Україна" Олександра Бондаренка, дно практично знайдено і при збереженні стабільності в країні ринок нерухомості вже в середньостроковій перспективі може очікувати відновлення.

Аналіз цінової динаміки на вторинному ринку житлової нерухомості ABCnews базується на даних порталів Address.ua; Realt.ua; "Світ квартир"; "Столична нерухомість", Domik.ua, UTG. За результатами досліджень була виведена консенсусне значення ціни квадратного метра на ринку "вторинки" за кожен місяць нинішнього року і - відповідно - динаміка його падіння за цей період.

rbc.ua

Світлана Голландс
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро