ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. «Догралися»: чому силовики взялися за техніку Apple

«Догралися»: чому силовики взялися за техніку Apple

625

І чому ці обшуки не можна називати тиском на бізнес.

Увечері 4 листопада у ЗМІ з’явилася інформація про проведення обшуків у великому столичному центрі продажу електроніки Citycom. Директор компанії Юрій Сторожук заявив, що в компанію прийшли приблизно 20 співробітників державної податкової служби. Причина – вилучення «сірої» техніки Apple, яку нібито продає магазин.

За останній місяць це вже не перший подібний випадок: раніше в жовтні силовики вилучили техніки Apple на 10 млн грн у чотирьох київських магазинів, а також провели обшуки в низці точок у Запоріжжі та Дніпропетровську з тієї ж причини – імпорт і реалізація «сірої» техніки Apple. За даними Forbes, йдеться не про «наїзди» на бізнес, а про кампанію з боротьби з нелегальним імпортом, яку представники фіскальної служби активізували, зокрема, в координації з вендорами, правовласниками брендів зі США.

«Догралися»: чому силовики взялися за техніку Apple
Власники Apple Watch – президент України Петро Порошенко і спікер парламенту Володимир Гройсман. Всі Apple Watch в країні або куплені в Apple Store, яких в Україні немає, або ввезені контрабандою

Cторожук у наводці для обшуку звинувачує представників офіційного постачальника Apple в Україні Asbis, заявивши, що компанія у такий спосіб намагається тиснути на бізнес і «нав’язує високі ціни». У Asbis часу прокоментувати звинувачення Сторожука не знайшли, але на сайті компанії магазину City.com у списку офіційних партнерів із реалізації нових iPhone дійсно немає. У своєму коментарі для AIN Сторожук зробив наголос на тому, що не всі співробітники податкової показали свої посвідчення, але жодного слова не сказав про джерела надходження техніки Apple до його магазину.

Усі годинники Apple Watch в Україні або куплені в Apple Store, яких в Україні немає, або ввезені контрабандою

Учасники ринку, яких можна знайти у списках офіційних продавців техніки Apple в Україні, переконані: подібні обшуки є позитивним сигналом. «Ми вже багато років надсилаємо листи як до Apple, так і в різні інстанції нашої держави з проханням прикрити нелегальне постачання техніки у країну. До недавніх подій результат був повністю нульовим», – говорить керівник однієї з компаній, яка офіційно торгує технікою Apple.

За його словами, обшуки необхідно сприймати як результат незаконної діяльності з боку компаній, а не уявної вседозволеності силовиків. «Вони продають нелегальну продукцію і кричать, що їх гноблять. Але ж вони самі порушують закон», – додав співрозмовник Forbes.

Кампанія проти «сірого»

У країні активізувалася кампанія з боротьби із «сірою» та «чорною» технікою. Ще 23 жовтня відбулася зустріч у Департаменті аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням Державної фіскальної служби. У зустрічі взяли участьМихайло Дмитрієв, директор департаменту, Юрій Пероганич, директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ), Софія Арасланова, директор Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки» (АУІПЕ), представники компаній-членів асоціацій.

Як повідомив Forbes Юрій Пероганич, представники Департаменту підтримали пропозиції асоціацій про боротьбу з контрабандою. Зокрема йшлося про заборону торгівлі імпортом товарами ІТ і побутової електроніки без касових апаратів. За його словами, однією з проблем також є неповна митна статистика, яка не дозволяє до кінця навіть вираховувати обсяги контрабанди. Натомість торгівля за допомогою касових апаратів такими групами товарів має суттєво зменшити сірий і чорний імпорт.

АПІТУ – розробники інструкції «Як відрізнити офіційно ввезений товар від контрабандного». «АПІТУ вже більше року регулярно надає митниці таблиці з мінімальними цінами на товари, щоб митники могли обчислювати групи ризику», – пояснює Пероганич. Під час зустрічі також обговорювалися основні схеми ввезення контрабанди на ринок України та боротьби з цими схемами.

Правильність проведення обшуків підтверджує й Леонід Рубаненко, глава Спілки податкових консультантів. За його словами, всі учасники ринку мають грати за одними правилами. І якщо хтось ними нехтує, це матиме свої наслідки.

Чому Apple?

«Догралися»: чому силовики взялися за техніку Apple
Фото shutterstock

За даними Forbes, ще у вересні кілька представників ІТ-ринку України провели зустрічі в посольстві США з питань контрабанди техніки на територію країни. У плані постачання пристроїв Apple ситуація була взагалі страхітливою. «Сьогодні в Україні десятки тисяч iPhone. Офіційно продані пристрої обчислюються сотнями», – запевняє співрозмовник Forbes. За його словами, понад 95% продаваних у країні смартфонів американської компанії ввозять нелегально. Трохи краща ситуація з комп’ютерами Mac: 3 із 10 таки продаються офіційно. За даними АПІТУ, всі годинники Apple Watch в Україні або куплені в Apple Store, яких в Україні немає, або ввезені контрабандою.

За словами Рубаненка, у компанії Apple є велика кількість інструментів для відстеження продажів своєї техніки. І коли в одному регіоні з’являється величезна кількість смартфонів на тлі низьких офіційних продажів, це не може не викликати запитань. «Вибух щодо продукції Apple мав статися рано чи пізно», – додав представник «великої четвірки», попросивши також не вказувати його імені. Каталізатором став запуск у продаж нових iPhone 6s/6s Plus.

Офіційно пристрій надійшов у продаж 25 вересня у США й ще декількох країнах. Того ж дня перші пристрої заїхали в Україну за цінами у 3–4 рази вищими за американські. До моменту офіційних продажів пристроїв у країні, які почалися тільки за місяць – 23 жовтня, придбати нові iPhone 6s/6s Plus можна було заледве не в кожному магазині електроніки країни.

Початку офіційних продажів чекали тільки ліцензовані продавці, які не могли дозволити собі продавати контрафактну продукцію. Це і спровокувало представників офіційних імпортерів Apple в Україні подати заяви до податкової, впевнені учасники ринку.

Втім, тільки звернень було недостатньо. Власник одного з інтернет-магазинів переконаний, що справжньою причиною боротьби з постачальниками «сірої» техніки Apple стала необхідність наповнення бюджету. Оскільки американська продукція перебуває у вищому ціновому сегменті, за рахунок закриття сірих каналів постачання пристроїв у країну вдасться оперативно поповнити скарбницю додатковими податковими надходженнями в період передноворічних продажів.

Незважаючи на високу ціну, продукція Apple і далі користується великим попитом в українців. А це означає, у передноворічний сезон магазини будуть змушені або купувати офіційну техніку, або залишатися під прицілом податківців.

Але навіть це не допоможе повністю виправити ситуацію. У середньому офіційна техніка Apple в Україні дорожча за європейську на 200–300 євро. Саме така цінова різниця і провокує зростання постачання «сірої» продукції у країну, на чому можна чудово заробити. Тобто навіть з урахуванням перельоту в умовну Німеччину й назад навіть купівля одного офіційного телефона в ЄС обійдеться дешевше, ніж у Києві.

«Коли в центрі Києва в магазинах продаються нелегальні iPhone без жодного документа, чудово розумієш – за цим бізнесом стоять потрібні люди. І від своїх доходів вони не відмовляться», – безрадісно підсумувало джерело Forbes.

До речі, сірий колір дійсно є найпопулярнішим серед покупців iPhone.

 
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро