ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 34,97
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Що не влаштовує МВФ в роботі Нацбанку

Що не влаштовує МВФ в роботі Нацбанку

423

Результати роботи Нацбанку стали однією з причин невдоволення представників місії МВФ, які покинули Україну на початку жовтня.

На думку представників фонду, Нацбанк не виконує деякі положення Меморандуму про економічну і фінансову політику, а деякі з них виконує з істотною затримкою.

Перше – центробанк не виконує норми за обсягом міжнародних резервів.

“Резерви НБУ зростають, але недостатньо високими темпами для забезпечення необхідного рівня чистих міжнародних резервів для виконання кількісного критерію ефективності на звітну дату”, – розповіло джерело, знайоме з ходом переговорів.

У МВФ підрахували, що на 1 жовтня чисті міжнародні резерви Нацбанку становили 1,1895 млрд дол в еквіваленті по програмному курсу. При цьому встановлений МВФ показник з урахуванням корекції становить 1,3565 млрд дол. Тобто недобір становив близько 167 млн дол.

Щоб досягти необхідних показників, Нацбанк з 17 вересня проводив аукціони з купівлі валюти на міжбанку. “До 26 жовтня нам вдалося поповнити резерви на 440 млн дол”, – підрахувала глава Нацбанку Валерія Гонтарєва.

На 1 листопада золотовалютні резерви НБУ становили 12,962 млрд доларів.

Правда, вже з кінця жовтня регулятору довелося продавати валюту з резервів, щоб утримати курс гривні в коридорі 22-23 грн за дол.

Наприклад, у п’ятницю, 30 жовтня, він продав банкам 37,5 млн дол, а в понеділок, 2 листопада, – ще близько 30 млн дол. Якщо гривню і далі буде лихоманити, то регулятору доведеться підтримувати курс в заявленому діапазоні – 22-23 грн за дол – за рахунок золотовалютних запасів.

Друге – Нацбанку не вдається пролобіювати і оперативно створити кредитний реєстр, який дозволить регулятору більш якісно виконувати наглядові функції.

Відповідний законопроект, №3111, зареєстрований у парламенті ще 16 вересня, а через два тижні, 30 вересня, Нацбанк направив лист до комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності з проханням розглянути його в найкоротші терміни – прийняття проекту є “маяком” для МВФ.

Однак черга до нього у депутатів дійшла тільки на початку листопада. Більше того, ідея створення кредитного реєстру не знайшла підтримки у депутатів, які, якщо вірити сайту Верховної Ради, самі є авторами документа.

“Як норми цього законопроекту співвідносяться з нормами законодавства про банківську таємницю?” – Задався питанням на засіданні комітету співавтор проекту депутат Степан Кубів.

Хоча створення кредитного реєстру – вимога МВФ, ініціатива викликала жорстку критику з боку учасників ринку послуг бюро кредитних історій. Їхнє невдоволення викликала норма про те, що банки зможуть за запитом отримувати інформацію з реєстру.

“Це призведе до монополії НБУ на ринку, а приватні компанії вийдуть з бізнесу”, – заявив глава правління Міжнародного бюро кредитних історій Йон Йоханнессон.

Акціонери Міжнародного бюро кредитних історій після реєстрації законопроекту призупинили всі інвестиції в Україну. Навіть Європейська бізнес-асоціація звернулася в парламентський комітет з проханням доопрацювати проект “для забезпечення розвитку конкурентного ринку і залучення інвестицій”.

У результаті на засіданні комітету 3 листопада розглядалося три варіанти: рекомендувати до першого читання, відхилити і відправити на доопрацювання. За перші дві пропозиції проголосували по одному депутату, за третє – шість із восьми присутніх. Як швидко документ буде доопрацьований – поки незрозуміло.

Третє – Нацбанк вчасно не закінчив чергове стрес-тестування найбільших банків.

Як повідомив співрозмовник ЄП, перевірка десяти найбільших установ повинна була закінчитися в кінці серпня, другий десятки – наприкінці жовтня. Однак наприкінці вересня Мінфін, який є власником трьох найбільших банків, не знав, яка сума буде потрібно для їх докапіталізації.

Як заявляв заступник міністра фінансів Артем Шевальов, додаткових коштів не буде потрібно тільки Укргазбанку, який був докапіталізований в 2015 році після приєднання до нього банку “Київ”.

Відсутність результатів стрес-тестування не дозволяє оцінити стан банківської системи. Перевірки, які проводилися в 2014 році, не враховували ряд факторів: анексію Криму, АТО і різку девальвацію гривні в 2014 році, тому більшості банків будуть потрібні додаткові кошти.

Для держбанків важливо отримати цю інформація заздалегідь, щоб закласти необхідні суми в бюджет на 2016 рік.

За розрахунками МВФ, до кінця 2015 року акціонери повинні затвердити план докапіталізації кредитних установ та подати їх регулятору. Однак, враховуючи затримки з ходом перевірок, Нацбанк до кінця 2015 року ризикує не встигнути виконати “маяки” МВФ.

Четверте – випали з графіка і заходи щодо реорганізації самого НБУ. Наприклад, досі не створений і Аудиторський комітет, завданням якого є “оцінка надійності та ефективності системи внутрішнього контролю в Нацбанку, повноти та достовірності річної фінансової звітності”.

Правда, в цій ситуації винуватцем є не Нацбанк, а депутати і президент. Ще 10 вересня закінчилися повноваження членів Ради Нацбанку, з числа яких формується аудиторський комітет.

Однак новий склад ради досі не сформований: ні в Адміністрації президента, ні у Верховній Раді питання делегування своїх представників навіть не розглядалося. Очевидно, що цей “маяк” залишиться невиконаним навіть до наступного приїзду місії МВФ.

ЄП звернулася з проханням до НБУ прокоментувати інформацію про невиконання “маяків”МВФ.

У Нацбанку запевнили, що для отримання чергового траншу за програмою жоден з чотирьох пунктів не є критичним. Дані пункти, запевняє регулятор, не є структурними та відносяться до другорядних “маяків” програми Механізму розширеного фінансування (EFF).

Нижче – повний відповідь прес-служби регулятора на запит видання.

1. Щодо рівня чистих міжнародних резервів.

Динаміка показника чистих міжнародних резервів є одним з ключових кількісних не структурним індикаторів програми EFF і залежить від успішності та своєчасності отримання чергових траншів у рамках цієї програми. До них, у свою чергу, значною мірою прив’язані інші зовнішні надходження.

Як валові, так і чисті міжнародні резерви протягом реалізації програми EFF мають стійку тенденцію до зростання.

Зараз йде підготовка до другого перегляду програми, під час якого Рада директорів МВФздійснює оцінку виконання критеріїв ефективності програми EFF. Успішне завершення другого перегляду програми сприятиме досягненню цими показниками певних цільових орієнтирів.

2. Про оперативне створення кредитного реєстру.

НБУ підтримує створення кредитного реєстру, оскільки існує нагальна потреба вдосконалити інструменти банківського нагляду – для зменшення рівня кредитного ризику, забезпечення безпеки банківських операцій, захисту інтересів вкладників та інших кредиторів банку.

Відповідний законопроект повернуто на доопрацювання. Після його доопрацювання відбудеться внесення його на розгляд Верховної Ради. Національний банк виступає за якнайшвидше його прийняття для подальшої імплементації в рамках реформи фінансового сектора.

3. Про несвоєчасне стрес-тестування найбільших банків.

Звіти про результати діагностичного обстеження 19 банків були підготовлені та розглянуті координаційним комітетом НБУ у встановлені терміни. Діагностичне обстеження по ще одному банку – “Фінанси та кредит” – було зупинено, оскільки банк був визнаний неплатоспроможним.

У всіх засіданнях координаційного комітету, де розглядалися результати діагностичного обстеження, в якості спостерігачів брали участь представники МВФ та Світового банку. ЗаразНБУ знайомить банки з результатами стрес-тестування.

4. Про реорганізацію НБУ.

Аудиторський комітет справді не створений, адже він створюється і підпорядковується Раді Нацбанку. Нагадаємо, Рада НБУ ще не сформований президентом і Верховною Радою. Повноваження його попереднього складу закінчилися 10 вересня.

У той же час, ми виконали ряд кроків з реорганізації НБУ. Так, була реформована система прийняття рішень регулятора: змінено склад правління НБУ – зменшений з одинадцяти до шести осіб – і налагоджена система роботи комітетів при НБУ.

Створені комітети: монетарної політики, фінансової стабільності, кредитний, управління активами і пасивами, бюджетний, управління змінами та з операційних ризиків.

Нацбанк також трансформує свою регіональну мережу: функції територіальних управлінь НБУцентралізуються. Функціонал передається в центральний апарат в Києві, балансові філії переводяться на єдиний централізований баланс в Києві, а самі теруправління виключаються зі структури НБУ.

На місцях залишаться тільки функція по підкріпленню регіонів банкнотами і монетами, а також робота зі зверненнями громадян та юридичних осіб.

Крім того, регулятор значно оптимізував свій штат: до початку реформи – початок 2014 року – вНБУ налічувалося 11800 співробітників. На кінець вересня 2015 кількість працівників НБУстановило 7800 співробітників. Мета до кінця 2015 року – скорочення штату до 5300.

Триває робота з реформування та виведення за межі НБУ неключових функцій центробанку.

По-перше, НБУ передав Університет банківської справи Національного банку і ДВНЗ“Українська академія банківської справи Національного банку” до сфери управління Міністерства освіти і науки.

По-друге, повноваження з управління корпоративними правами держави щодо телеканалу БТБпередані Міністерству інформаційної політики в березні 2015 року.

По-третє, комплекс техобслуговування і друкарня були реорганізовані, в них проведені істотні скорочення персоналу. Функції з контролю над комплексом і друкарнею передані в Банкнотно-монетний двір.

По-четверте, Центр наукових досліджень при НБУ реорганізований, і функції частково передані Департаменту монетарної політики й економічного аналізу.

Крім того, на аутсорсинг частково виведено функції охорони.

У процесі перезапуску знаходиться тендер з відбору компаній для здійснення комплексного обслуговування об’єктів нерухомого майна НБУ. Всього на життєзабезпечення споруд НБУ в 2014 році було витрачено понад 60 млн грн.

З урахуванням зростання цін в 2015 році ці витрати без оптимізації можуть зрости на 15-20%. Завдання НБУ – значно скоротити витрати на обслуговування об’єктів нерухомого майна шляхом передачі цієї функції на аутсорсинг.

Дмитро Денков, Вікторія Руденко

news.finance.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро