ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 27,93
EUR 34,15
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Як допомогти Сходу і Півдню "закохатись" у євроінтеграцію

Як допомогти Сходу і Півдню "закохатись" у євроінтеграцію

304

За часів Януковича, коли йшла активна підготовка до підписання Угоди про асоціацію, журналісти, активісти та експерти ламали голову над тим, як доносити ідеї Угоди до мешканців Сходу, адже з цим завжди були проблеми.

Проблема стала ще гострішою після початку військового конфлікту на Сході України, бо всі почали займатись гуманітарною допомогою, а про те, що євроінтеграційну ідею треба ще більш активно доносити – про це всі забули, оскільки ця ідея дуже роз’єднує людей і взагалі зараз не на часі.

Коли ми починали свої соціологічні кампанії спільно з "GfK Ukraine", вони були на межі зриву, бо люди, коли чули слово "євроінтеграція", відмовлялися брати участь у фокус-групах. Так Схід і Південь зустріли наше дослідження.

Але це нас надихнуло знайти найбільш ефективну форму для комунікації ідеї євроінтеграції – і ми знайшли декілька форматів, які наразі є актуальними.

Найголовніше – коли ви говорити про ЄС, не намагайтесь порівнювати його з Росією. Це одразу викликає недовіру і люди перестають вас слухати.

Краще порівнювати різні країни Євросоюзу: як вони вступали до ЄС, що змінювалось, які вимоги їм ставив ЄС, які вимоги ставить ЄС перед Україною. Жителі Сходу і Півдня дуже цікавляться динамічними історіями – було так, а стало так.

Також важливими для них є конкретні кейси. Вони не люблять, коли їм розказують щось дуже загальне на кшталт "Євроінтеграція змінить ваше життя на краще", вони чекають прикладів.

Що мене вразило найбільше – це теми, які цікавлять жителів Сходу і Півдня в контексті євроінтеграції, а саме – європейський досвід у реформуванні медицини, сфери транспорту, послуг ЖКГ та освіти. Тобто вони готові сприймати євроінтеграційні ідеї в тих сферах, в яких вони відчувають проблеми у своєму повсякденному житті.

Вони водять своїх дітей у садочки та школи, вони ходять у лікарні, вони часто стикаються з корупцією в ЖЕКах та в інших інстанціях, де видають довідки – от їх і цікавить ця інформація. Як не дивно, їх не цікавить реформа прокуратури чи судів, адже вони з цим не стикаються кожного дня. Їх хвилює корупція, але виключно на побутовому рівні – тобто корупція в школах, дитсадках, ЖЕКах.

Кому вони довіряють? Виключно своїм, які були в ЄС, вчились там і можуть поділитись власним досвідом.

Довіряють студентам і морякам. Не довіряють чужим і "гастарбайтерам".

А тепер цифри.

Соціологічне дослідження "Ставлення до євроінтеграції на Сході та Півдні України" проводилось "GfK Ukraine" в період з 30 жовтня по 6 листопада у восьми областях України: Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській, Харківській, Донецькій, Луганській.

Було опитано 1000 респондентів методом телефонних інтерв’ю із дзвінками на мобільні номери.

Результати опитування і надихають, але водночас і розчаровують. 

Ідея "євроінтеграції" може стати об’єднуючою, адже 77% опитаних за доcлідженням "GfK Ukraine" підтримують ідею "Розбудови Європи в Україні". Зараз дуже сприятливий момент, щоб популяризувати європеїзацію України за європейським зразком – люди це приймуть, але починати треба з найпростіших сфер, які їх турбують – освіта, медицина, ЖЕКи.

Також Схід і Південь досить позитивно ставиться до ЄС – підтримка на рівні 59%. Найбільш прихильно до ЄС налаштовані в Херсонській області – 71% підтримки.

Дуже радує, що рівень підтримки Росії як основного партнера у зовнішній політиці знизився до13% (для порівняння: за даними "GfK Ukraine" загалом в Україні в квітні 2015 року таких було 6%, тоді як у грудні 2013 року - 31%).

Ставлення до ЄС у цьому плані дещо краще – 29% опитаних вважають, що співпраця з ЄС має бути пріоритетним напрямком зовнішньої політики України.

Найбільш популярною є ідея дотримання нейтралітету в зовнішній політиці. Її підтримує55% опитаних.

Проте що в цій ситуації найбільше хвилює, то це причина, чому люди перестають підтримувати Росію – через її агресивні дії. Тобто люди не бачать нічого, що робить позитивного влада для них у сфері євроінтеграції, а особливо не бачать реформ. Це дуже негативний сигнал, адже якщо ми не почнемо робити активні дії, підтримка Росії може знову зрости.

Нова тенденція – люди почали розчаровуватись в ідеї європейської інтеграції після Революції гідності. Таких зараз – 10%.

Втім, з’явились і ті, які раніше не підтримували євроінтеграцію, а тепер почали – це 14%опитаних. Основна причина, чому люди розчарувались в ідеї євроінтеграції – це те, що немає реальної перспективи членства в євроспільноті для України, оскільки влада не проводить потрібних для цього реформ.

Мало того, серед основних причин, чому нам не варто зближуватися з ЄС, люди називають саме цю – вони просто не бачать сенсу у вступі, тому що влада не проводить потрібних реформ.

Аналіз аргументів, з яких жителі Сходу та Півдня підтримують зближення з ЄС, показує, що в більшості їх цікавить економічний блок – це можливість підвищення рівня життя, зарплат і пенсій до європейського рівня.

На моє велике здивування, аргумент про безвізові поїздки до ЄС зараз не потрапляє до переліку основних причин зближення з ЄС.

Жителі Сходу і Півдня не підтримують зближення з ЄС через побоювання, що це призведе до занепаду української економіки через неконкурентоздатність українських товарів. 

Отже, популяризувати євроінтеграцію на Сході та Півдні потрібно, люди сприйматимуть цю ідею. Єдине уточнення – обирайте правильний формат комунікації, щоб співрозмовники вас слухали, і шукайте "їхніх" людей, яким вони довіряють.

Якщо ми не будемо цього робити, є велика вірогідність того, що європейську ідею витіснить "русский мир", адже його тут популяризувати набагато легше, ніж ЄС.

eurointegration.com.ua

Автор: Любов Акуленко, координатор Інформаційної кампанії "Сильніші разом!"




Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:



Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро