ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Рецепт енергонезалежност

Рецепт енергонезалежност

461

Украина дуже залежна від імпорту енергоресурсів, особливо газу й нафти. Але уряд поставив за мету змінити ситуацію протягом найближчих 10 років. Допомогти у реалізації наміченого має держкомпанія «Надра України», що пропонує відновити законсервовані свердловини і освоювати нові перспективні родовища.

«Протягом 10 років ми повинні зробити Україну повністю енергонезалежною державою. Ми маємо позбутися газової залежності від Російської Федерації. Саме тому ми проводимо широкі реформи в енергетичній сфері». Про це на початку листопада заявив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк у своєму черговому 10-хвилинному зверненні до народу.

Для досягнення зазначеної мети уряд поступово впроваджує програми енергоефективності та енергозбереження. Однак реальної незалежності можна досягти, якщо значно збільшити видобуток власних енергоресурсів. В такому разі країна може дозволити собі відмовитися від закордонного блакитного палива і чорного золота.

Поки що все навпаки. Відсутність коштів на модернізацію обладнання, катастрофічне недофінансування нових геологорозвідувальних робіт, брак коштів на експлуатацію виснажених свердловин, – ось головні причини зниження видобутку вуглеводнів у країні.

Способів вирішити цю проблему не так вже й багато. Найбільш ефективними експерти вважають відкриття нових перспективних родовищ, які можуть бути цікаві інвесторам, а також реанімацію законсервованих у радянські часи свердловин, які вважалися на той момент малоефективними.

Саме з такими пропозиціями виступила провідна компанія у сфері геологорозвідувальних робіт в країні – «Надра України». На початку листопада компанія презентувала в Державній службі геології та надр стратегію, яка пропонує велику програму геологорозвідувальних робіт у країні для збільшення запасів енергоресурсів, а також визначає можливості збільшення їх видобутку.

Як розповів заступник голови правління «Надра України» Максим Максименцев, в даний час компанія має 20 спеціальних дозволів на видобуток вуглеводнів, а потенційні ресурси компанії становлять 8 мільярдів кубометрів газу і 8 мільйонів тонн нафти.

“Для невеликої компанії це непогано, але для держави – це не так вже й багато. Тому компанія пропонує використовувати ресурсний потенціал як тих площ, які колись були вивчені і їх свердловини законсервовані, так і за рахунок ліцензування нових площ”, – пояснив заступник глави компанії.

Готові ділянки залучать інвесторів

У рамках стратегії «Надра України», співвиконавцем якої є держпідприємство «Укргеофізика», було відібрано понад 40 площ. Очікуваний щорічний обсяг видобутку газу на обраних родовищах може скласти 7,8 мільярда кубометрів газу і 0,9 млн тонн нафти. Обсяг фінансування даної програми оцінюється в 5,6 млрд грн, і включає в себе витрати на переоснащення геологічної галузі (2,1 млрд грн).

Заступник голови правління компанії повідомив, що продаж очікуваного обсягу вуглеводнів з 40 ділянок може принести понад 60 млрд. грн доходу, що в 10 разів більше вартості реалізації програми. Крім того, це дасть завантаження геологорозвідувальним, видобувним і переробним галузям, що автоматично збільшить податкові відрахування державі.

«Програма рентабельна і може бути реалізована. Це взагалі потенційний момент з точки зору збільшення портфеля, забезпечення нас роботою і виконання основних функцій», – сказав Максименцев.

За словами голови правління компанії Ярослава Климовича, в запропонованій стратегії з усіх розглянутих ділянок було обрано 10% найбільш перспективних.

“Ми бачимо потенційно цікаві ділянки, які в перспективі можемо ліцензувати і комплексно провести на них геологорозвідувальні роботи, як кажуть, “зробити “ цукерку” з захистом запасів, підтвердженням геологічного аудиту провідними міжнародними компаніями”, – сказав Климович.

При цьому він підкреслив важливість підготовки ділянок до стадії розробки, оскільки без цього великі закордонні інвестори дивляться на проекти в Україні з настороженістю, не бажаючи отримати «кота в мішку». На його думку, найбільш цікавою в даний час пропозицією для інвестора і держави може бути підписання угоди про розподіл продукції (УРП), при якій сторони розподіляють між собою видобуті енергоресурси.

“Надра України” розраховує залучити кошти за рахунок держбюджету або завдяки кредитам від міжнародних фінансових організацій за допомогою надання державних гарантій.

Крім того, заступник голови правління повідомив, що компанія має намір отримати нові спецдозволи на 13 ділянках, які пройшли оцінку на дочірніх підприємствах компанії – «Укрнаукагеоцентр» (Полтава) і «Західукргеологія» (Львів). Потенційний ресурс компанії від ліцензування цих площ може збільшиться до 35 млрд кубів газу (у 4 рази), і до 4 млн тонн нафти (більш ніж у 4 рази).

При цьому голова Державної комісії з запасів корисних копалин в Україні, доктор геолого-мінералогічних наук, доктор географічних наук, доктор технічних наук, академік, засновник медичної геоекології Григорій Рудько висловив думку, що більш ефективно в Україні розробляти родовища на заході країни, ніж на сході. За його словами, на родовищах Львівської області є такі, де газ залягає на глибині 600 метрів, а його запаси можуть складати до 2-3 млрд кубометрів.

«Навіть невеликі родовища дають запаси 200 млн кубометрів, при цьому родовище на Полтавщині має 3-5 млн кубометрів, що видобуваються, а глибини там близько 5 кілометрів. Хочу звернути на це увагу!», – зазначив Рудько.

Нове життя старим свердловинам

Обсяг роботи геологорозвідувальної та добувної галузей в СРСР мав неймовірні масштаби і тому запускалися свердловини з великим дебітом, а решта ліквідовувалася або консервувалася з різних геологічних причин.

Як зазначив заступник генерального директора державного підприємства «Укргеофізика» Анатолій Толкунов, в той період слабкі свердловини були не цікаві, однак в умовах дефіциту енергоресурсів і з удосконаленням технологій на них можна відновлювати видобуток.

«Зараз ми спостерігаємо масу випадків, коли ліцензіат одержує свердловину або орендар бере її в оренду, як у випадку з «Укргазвидобування». Комерційні структури беруть ці свердловини в ремонт і ведуть видобуток», – сказав Толкунов.

Вже незалежна Україна отримала у спадок близько 4 тис. таких свердловин. За оцінками геологів і фахівців «Надра України», видобувати газ можна не більше ніж на 190 свердловинах, половина яких розташована на ліцензійних ділянках компанії «Надра України», найбільшої газовидобувної державної компанії «Укргазвидобування», а також нафтовидобувної компанії «Укрнафта».

«З 190 особливу увагу ми сконцентрували на 100 свердловинах, які можемо розробляти силами підприємств, в яких державна частка становить 100% або перевищує 50%», – сказав Максименцев.

За його словами, витрати на відновлення свердловини складають близько 20 млн грн, що на 60-80% менше буріння нової. Термін її окупності при отриманні запланованих обсягів енергоресурсів окупності становить 1-2 роки.

Як підкреслив Максименцев, завдяки відновленню роботи 190 свердловин, обсяг видобутку газу в Україні може бути збільшений на 500 млн кубометрів газу на рік. Водночас він розповів, що відновлення роботи законсервованих свердловин найбільш ефективно можна буде здійснювати також на умовах СРП, при цьому потрібно внести низку законодавчих змін для регулювання цієї діяльності.

Висока рента гальмує розвиток

Втім, будь-які пропозиції, які могли б залучити інвестиції в нафто- і газодобувну галузь в Україні зводяться нанівець. Експерти галузі впевнені: поки Верховна рада України не проголосує за законопроект, який передбачає зниження рентних ставок для газодобувних компаній, гроші в цю галузь ніхто вкладати не буде.

За словами голови Державної служби геології та надр України Миколи Бояркіна, інвестори з Канади і США проявляють інтерес до видобутку вуглеводнів у нашій країні, але очікують поліпшення інвестиційного клімату.

«Америка і Канада, на відміну від Європи, роблять акцент на вкладанні грошей і отриманні від цього якихось конкретних результатів», – зазначив Бояркін.

Він зазначив, що стратегія «Надра України» пропонує ефективні способи вирішення проблеми дефіциту енергоресурсів у країні, проте деякі її пункти вимагають доопрацювання.

«Я задоволений, що є така концепція. Я її повністю підтримую. Більше того, я готовий з вами йти до самого, як кажуть, логічного завершення цієї концепції. Щоб вона перетворилася в дію, а не була просто концепцією», – додав глава Держгеонадр.

У свою чергу генеральний директор підприємства «Укрнаукагеоцентр» Петро Голуб повідомив, що реалізація стратегії «Надра України» дозволяє поповнити перспективні запаси вуглеводнів до 85 млрд кубометрів, завдяки прискоренню темпів роботи на існуючих площах та освоєнню нових.

«Колектив «Укрнаукагеоцентр», як співучасник пропонованої стратегії розвитку, упевнений в її реалізації і повністю підтримує «Надра України», – підкреслив Голуб.

При цьому голова правління НАК заявив, що фахівці компанії і геологи протягом місяця мають намір удосконалити стратегію для її подальшого розгляду в Кабінеті міністрів України.

«Якщо ми говоримо про енергетичну незалежність, то це мають бути не просто слова. Ми повинні йти до цього. Я і мої колеги впевнені, що завдяки реалізації цього проекту ми можемо значно наблизитися до енергетичної незалежності», – підкреслив Климович.

finance.ua

Олексій Пасічний
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро