ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,74
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. У 1933 році в графі "причина смерті" писали дуже просто "українець" - Ігор Кулик

У 1933 році в графі "причина смерті" писали дуже просто "українець" - Ігор Кулик

6308

 

У вівторок, 17 листопада, в Національному музеї "Меморіал жертв Голодомору" відбулася прес-конференція, присвячена 82-річниці роковин Голодомору. На прес-конфернції також згадували "людей правди", чиї свідчення і дослідження зберегли факти голоду.

 - Про ці документи раніше архівісти не знали. Усіх цих людей засудили за антирадянську діяльність і заслали до Сибіру, - розповідає Gazeta.ua Ігор Кулик, директор Архіву СБУ.

Хто переважно залишив спогади про Голодомор?

Це дуже часто писали люди, які були інтелігентні, які чогось досягли. Щоб у 30-ті роки мати змогу користуватися фотоапаратом це треба було мати змогу купити фотоапарат, а він був дуже дорогим. Це треба було мати змогу його проявити. Це був середній клас або інтелігенція. Олександра Радченко – це була вчителька, яка навчала у школі. В 30-х роках в селі поважали 2 людей – священика й вчителя. Це були місцеві авторитети, до яких прислухалися. Думка цих людей була важливою. Коли говоримо про Заволоку, то він очолював спочатку колгосп, а потім магазин в селі під Києвом. Це була людина, яка чогось досягла.

А іноземці залишили щоденники про події в Україні у 1933 році?

Є щоденники, які зберігаються не в архіві СБУ, а зберігаються у Москві. Є дипломати, які у 1932-1933 роках працювали у Харкові, тодішній столиці України. Їхні щоденники можуть розповісти про події, які відбувалися. Є кілька іноземних міністрів, яким у Харкові вдавалося фотографувати людей, фотографувати трупи людей, голодних дітей. Відомо, що до України з візитом приїздив мер Ліона. Він теж залишив після себе замітки. Там є епізод, що перед ним їхала театральна група на чолі з енкаведистами. Вони мали показати життя селян, столи, що гнуться від наїдків і напитків. Він це все відобразив у своїх спогадах. Цікаво, що вже через кілька років ця трупа акторів і енкаведистів була вислана у Сибір і розстріляна.

Які питання Голодомору нині досліджуються найактивніше?

Коли ми говоримо про Голодомор, то говоримо про 3,5 чи 7 мільйонів, коли говоримо про Другу світову війну, то говоримо знову про мільйони. Однак нині ми намагаємося відновити поіменні жертви тих страшних подій, що відбувалися в Україні. В період з 2005-2010 років цим музеєм був спричинений пошук таких людей, були видані книги пам'яті по всіх областях. Всього було знайдено й ідентифіковано близько 800 тисяч осіб. Хоча мова йде про мільйони. Люди мають розуміти, що це не якісь ефемерні числа, а це ті люди, які були їхніми близькими родичами чи жили поруч з ними. Це не щось ефемерне, а щось конкретне, чого вони кожен день торкаються.

У знелюднені села заселяли нових людей?

Було таке поняття як "чорна дошка". Це колю брали у конгломерат декілька сіл, декілька районів. Їх обставляли кордонами з міліції й спецслужб. Це було зроблено так, щоб люди не могли обмінятися харчами, чи вийти туди, де Голодомору не було. З другого боку, це робили для того, щоб ніхто не міг до них прийти і принести якийсь хліб чи інші продукти. Дуже часто у цих "чорних дошках", у цих селах люди помирали масово, залишалися одиниці. Сюди завозили мешканців з інших країн Радянського Союзу, у тому числі й з Росії. Нові переселенці нічого не знали про Голодомор, нічого не знали про попередніх мешканців. Саме так створювалися гомо совєтікус. Так людей перетворювали на космополітів. Гаслом таких людей було: "Мой адрес – не дом и не улица, мой адрес – Советский Союз".

На вашу думку, скільки людей загинуло від Голодомору?

Дослідження в основному полягали у вивчення слідчих справ у 2009-2010 роках. При підрахунку враховували ці дослідження, дані усної історії,дані українських та зарубіжних дослідників, висновок інституту демографії. Він показує не лише прямі втрати, а й те, що під час Голодомору загинуло дуже багато молодих людей, які могли залишити потомство. Враховуючи ці всі дані, реально говорити про 7-8 мільйонів загиблих.

Кого було найбільше серед жертв Голодомору?

Найбільше було селян, адже вони були носіями українських традицій. Селян принесли у жертву, що підняти індустрію, щоб провести індустріалізацію. Таким способом намагалися вбити двох зайців. З одного боку, придушити українське, а з другого боку – підняти Радянський Союз.

Дуже цікаві джерела, які досі зберігаються в архіві Сумської області. У 1933 році, коли заповнювали акт про смерть, в графі "причина смерті" писали дуже просто "українець". Не голод чи вигадані якісь причини.

Чи був Голодомор у містах?

Так, був, але в менших масштабах. Міста до Другої світової війни у своїй переважній більшості були багатокультурними. Якщо села була переважно українські, то в містах українці не становили більшість. Коли ми говоримо про Харків, який був столицею України на той час, то тут також був голод. З одного боку там була партійна еліта, яку забезпечували по картках. В кого не було змоги дістати картки, мусив помирати голодною смертю.

Автор: Наталія МІНЯЙЛО

gazeta.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро