ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 40,17
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. "План Мореля" по-українськи: вибори на Донбасі, але без амністії

"План Мореля" по-українськи: вибори на Донбасі, але без амністії

391
Щоб зрушити процес реінтеграції Донбасу з мертвої точки, у владі придумали хід

Президент передав у ВР чорновий варіант проекту закону про місцеві вибори на окупованому Донбасі. За грудень, за словами парламентаріїв, з нього повинні зробити "цукерку" і офіційно представити під куполом. Поспішають з розробкою документа через вимоги Заходу: у Німеччині та Франції, під впливом РФ, хочуть провести вибори на окупованих територіях вже навесні. Про це лідери "нормандської четвірки" попередньо домовилися в Парижі 2 жовтня. Там же домовлялися прийняти закон про вибори, особливому статусі та амністії. У БПП підтверджують, що закон про вибори дійсно розробляється. Але щоб схилити РФ до виконання "Мінська-2", придумали новий предмет для обговорення.

НАЧЕРКИ. "Президент передав у ВР концепцію закону, але більшість депутатів документ побачити поки не змогли, його ще не опублікували", – сказав нам нардеп від БПП Єгор Фірсов. Це підтверджує і позафракційний Сергій Тарута: "Ні з ким це не обговорювалося. Але, я так розумію, в комітетах питання розглядатиметься на наступному тижні". Депутати, які бачили чернетку, розповіли нам, що це поки лише начерки і перетворенням документа в закон займеться спецробоча група. До неї увійдуть депутати з комітету з євроінтеграції, а також керівники фракцій БПП і НФ.

Ще два закони, про які йшла мова в Парижі, – про амністію і про особливий статус Донбасу – поки не вступили в силу. "Три окремих закони – це та дорожня карта, яка погоджена Німеччиною, Францією та РФ", – нагадує Тарута. У Парижі сторони взяли за основу "план Мореля", який передбачає ухвалення спеціального закону про вибори на Донбасі: цей план розробляли помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд, статс-секретар МЗС РФ Григорій Карасін і координатор політподгруппи тристоронньої контактної групи П'єр Морель.

"У нас кажуть, що вибори на Донбасі пройдуть за українським законом про місцеві вибори, але все трохи інакше. РФ потрібно зберегти на цій території свій вплив. А це стане можливо, якщо бойовиків амністують вибірково, щоб Кремль отримав своїх маріонеток при владі на Донбасі", – сказав нам неофіційно один з членів контактної групи. За цією логікою, спочатку повинна бути амністія сепаратистів, а потім вибори.

Це категорично відкидають в БПП. "Питання про амністію треба ставити окремо від закону про вибори. І президент, і більшість політлідерів висловилися, що автоматичної амністії ні в якому разі не буде", – сказав нам заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко.

"СТАТУС" ВІДКЛАСТИ. Проект про вибори внесли в Раду, щоб заздалегідь зібрати 226 голосів, припускають нардепи. Але РП і "Самопоміч" голосувати відмовляються, а в НФ, ОБ і в лавах позафракційних поки розмірковують.

Щоб таки заручитися лояльністю колег, а також, щоб зрушити питання з реінтеграції Донбасу в Україні на наших умовах, у владі придумали хід: не приймати до виборів та амністії "Особливий статус Донбасу" поправкою до Конституції. "Таким чином ми хочемо отримати чіткі гарантії від РФ і підтримуваних нею бойовиків, що вони виконають "Мінськ-2": припинять вогонь, відведуть зброю і допустять на всю територію ОБСЄ", – пояснив нам один з учасників переговорів. Інакше територію Донбасу і раніше будуть контролювати тільки сепаратисти.

Один з депутатів Бундестагу розповів "Сегодня", що Німеччина і Франція активно умовляють Росію піти на таку поступку. Побічно це підтверджує і заява глави німецького МЗС Франка-Вальтера Штайнмайера: "У Парижі ми домовилися, що закон про особливий статус набуде чинності на попередній основі в день виборів". Ігор Кононенко також допускає, що зміни до Конституції можуть проголосувати без проблемного пункту 18, але лише, щоб закінчити реформу децентралізації.

У першому читанні ВР прийняла проект змін до Основного закону щодо децентралізації 31 серпня. Для прийняття у другому потрібно 300 голосів, але через скандальний пункту перехідних положень про "Особливій статусі" стільки голосів зібрати не можуть. Тому, щоб децентралізація набрала потрібних 300 "за", п. 18 перенесуть в інший проект змін до Конституції. Імовірно -той, який стосується судової реформи.

"Не поспішайте! До нас їде Байден!"

Експерти пропонують дочекатися візиту віце-президента США Джо Байдена 7 грудня. За словами політолога Вадима Карасьова, він вмовлятиме нардепів прийняти проект змін до Основного закону саме з п. 18 перехідних положень, де йде відсилання на закон про особливості місцевого самоврядування на Донбасі. "Якщо особливий статус гарантувати законом, а не Конституцією, то іншим законом його можна скасувати. Адже легше знайти 226 голосів у Раді, ніж 300, правда? Але нам потрібно якимось чином "з'їхати" з цієї теми і приловчитися", – вважає Карасьов. Якщо ж Байдену не вдасться домовитися з українськими парламентаріями і знайти 300 голосів для прийняття п. 18 перехідних положень, тоді США також підключаться до Євросоюзу і будуть вмовляти РФ піти на поступки, вважають експерти.

segodnya.ua

ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро