ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 40,17
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. "Рієлторський закон" йде на "мило"

"Рієлторський закон" йде на "мило"

936

Фото: medium.com

Дискусію навколо скандального законопроекту №3618 "Про рієлтерську діяльність в Україні" намагаються опустити до рівня "заказухи", але визнають її якість, порівнюючи з продукцією Netflix

Спроба законодавців відформатувати діяльність учасників ринку житла, а саме зробити обов'язковою участь сертифікованих ріелторів в угодах по нерухомості, натрапила на жорсткий опір самих ріелторів ще на рівні проекту. "Регулятори" змушені йти на поступки, поки на майданчику соцмереж у вигляді обіцянок.

Ініціатор законопроекту №3618 глава комітету ВР з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха на своїй сторінці в Facebook порівняв думки експертів і увагу українських ЗМІ до його дітища з подіями, описаними в документальному серіалі "Trial by media" від Netflix.

"Це — серіал про ті випадки, коли "вирок" був заздалегідь винесений у медіа, і у яких публічні оціночні судження журналістів, блогерів, експертів і псевдоекспертів спотворили весь процес судового розгляду і його результат.", — заявив нардеп.

Він дивується, що, нібито, в ЗМІ "в один день почали множитися однакові статті" про те, що закон змушує українців проводити операції з нерухомістю виключно через ріелторів.

"Це — повна маячня і маніпуляція, але, вимушений визнати — вкрай кмітлива і елегантна", — пише Наталуха.

Щоб виключити різночитання в законопроекті і прибрати інструмент "маніпуляції" він обіцяє забезпечити преамбулу документа наступним текстом: "Правочин з об’єктом нерухомості може укладатися власником такого об’єкту нерухомості самостійно (без залучення рієлтора), або за посередництва суб’єкта рієлтерської діяльності — на власний розсуд власника об’єкта нерухомості. Суб’єкт рієлтерської діяльності може бути залучений за добровільним рішенням власника об’єкту нерухомості".

Але при цьому законодавець замовчує, що "обов'язкове залучення" ріелторів до угод з нерухомістю — лише один зі спірних моментів законопроекту. Він опускає, що ріелтори незадоволені практично всіма положеннями закону, що регулюють їх діяльність. Зокрема, вони повинні будуть отримати кваліфікаційне свідоцтво і стати на облік в єдину базу. Крім того, передбачається створити Національну федерацію фахівців в сфері рієлтерської діяльності — недержавну структуру, яка буде розпоряджатися базою даних об'єктів нерухомості, "паспорти" яких за певну плату потрібно буде вносити в неї при угодах з купівлі—продажу або оренди. Також передбачені штрафи за рієлтерськую діяльність без згаданого свідоцтва — від 8,5 до 17 тис. Грн. І це не повний перелік претензій з боку представників рієлтерського бізнесу до законодавчої ініціативи, які потрапили до уваги експертів та ЗМІ.

Все це стисло можна сформулювати приблизно так: існує ризик концентрації важелів впливу на всю сферу цього виду діяльності в руках однієї зацікавленої групи осіб, що призведе до подорожчання послуги і зростання тіньового сектора. Або ще простіше: навіщо регулювати те, що і без цього нормально функціонує?

Проте, експерти та учасники ринку розцінюють обіцянку Наталухи як проміжну перемогу. Зокрема, старший економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар вважає, що "це вже не мало". "Раніше вони там всі були абсолютно глухими не тільки до голосу розуму і законів ринкової економіки, а й абсолютно ігнорували той факт — яке руйнівний для рейтингу президента надає їх парламентська "фіскалізаторська творчість" в очах самої економічно активної частини населення — тих, хто платить податки", — пише він на своїй сторінці в Facebook.

При цьому Кухар закликає "гвардію фіскалізаторов і держрегуляторів ім. Гетьманцева" задуматися, чи призведе прийняття такого законопроекту до збільшення економічних прав і свобод громадян або до їх обмеження?

Як би там не було, суперечки навколо законопроекту зробили його надто помітним, і він не стане несподіваним результатом роботи "скаженого принтера" Верховної Ради. Найближчим часом Національне агентство з питань запобігання корупції проведе його експертизу. Крім того, Наталуха обіцяє організувати широке публічне обговорення, щоб "усунути будь—які інші спекуляції і маніпуляції, які розповсюджуються зацікавленими сторонами", а також оприлюднити економічне дослідження — які додаткові доходи може отримати держбюжет після прийняття законопроекту №3618.

"Українські реалії" відстежуватимуть ситуацію.

ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро