ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Авторинок України: куди його приведе законодавче "ралі"

Авторинок України: куди його приведе законодавче "ралі"

1674

Фото: Економічна правда

Правила гри, а з ними вподобання та ціни на ринку авто в Україні можуть змінитися на початку осені. Чому – розбиралися "Українські реалії"

Сьогодні продажі нових та вживаних авто в Україні демонструють неабияку міцність авторинку як бізнесу. Можливо, українці під час кризи вирішили вкладати кошти не тільки у нерухомість та долари чи євро, або блокада транспортних перевезень надихнула їх придбати власний засіб пересування. Але усі ці чинники лише доводять, що ринок існує, гроші в ньому чималі, а це автоматично збуджує владу, втомлену пошуками джерел погашення зростаючого бюджетного дефіциту.

Насамперед владу зацікавив ринок вживаних авто. По-перше, перед місцевими виборами не брати до уваги голоси армії "євробляхерів" не буде лише дурний. По-друге, за умови будь-яких змін у цій сфері держава, як те казино, залишиться у прибутку, що дуже важливо в умовах критичного спаду економіки.

Що зараз

За половину 2020 року українські номери отримали 139,4 тисяч вживаних легкових авто. 2019 року таких за шість місяців було 250,1 тис. — майже вдвічі більше. Така собі тенденція, якби не одно "але". Минулого року кількість вживаних автомобілів зросла вшестеро! Зрозуміло, що тут є і частина "євробляхерів", які з'явилися в Україні раніше, та зареєстрованих  після законодавчих змін 2018 року, але цифри все одне вказують на те, що цей ринок має тенденцію до зростання навіть в умовах кризи.

Так, лише у червні 2020 року українську прописку отримали 29,2 тис. іноземних авто б/в, що на 52 % більше, аніж того ж місяця минулого року, повідомляє Укравтопром. А минулого місяця українці зареєстрували 7,3 тис. нових легковиків.

Тобто, результати реєстрації старих машин майже вчетверо перевищили продажі нових.

Лідером у піврічному змаганні є Volkswagen з 22 727 імпортованими авто б/в, що у 24 рази більше, ніж нових автомобілів цієї ж марки.

На другому місці —Ford із показником 13 639 старих авто (в 14 разів більше, ніж нових). На третьому — Skoda із результатом 10 744 авто з пробігом (у 5 разів більше нових). Четверте місце — Renault з 10 053 автівками з секонд-хенду, що в 1,6 рази більше, ніж нових. П'яте — Nissan з 8020 машинами, яких у 4,5 рази більше, ніж продукції з конвеєру.

Цікаво, що у червні 2020 року ринок нових авто, порівняно із попереднім роком, зріс на 12 %, в Україні придбано та зареєстровано 7,3 тис. нових легкових авто. Причому, за іншими даними, ми займаємо ще й лідерську позицію за темпами зростання ринку нових авто у Євросоюзі з 4,7 %. Позаду опинилася Франція з 1,2 % зростання, у якій уряд прикладає чимало зусиль щодо стимулювання галузі під час кризи.

Що може статися

У Верховній раді 19 червня зареєстровано законопроект № 3704 про внесення змін до Податкового кодексу щодо впорядкування структури акцизного податку, а також пов’язані із ним проекти №№ 3705, 3706. Вони передбачають звільнення від акцизу під час ввезення легкових автомобілів, кузовів, причепів, напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше. Мають бути лише три платежі — мито в розмірі 10 %, ПДВ — 20 %. Тобто 30 % від вартості сплачується від ввезення як нового авто, так і б/в, попри його вартість. Також передбачено сплату 3 % у пенсійний фонд і 1,5 % надходжень до бюджету армії.

"Тобто, при здійсненні митного оформлення середньостатистичного транспортного засобу європейської реєстрації (це автомобіль вартістю 2000 євро, 2,5 куб. см, дизель, 2003 року випуску) власником буде сплачено до Державного бюджету України всього податків в розмірі 785, 5 євро, в тому числі: мито — 200 євро, ПДВ — 398 євро, добровільна сплата коштів — 8500 грн", – пояснюють автори законопроекту № 3704, яких, до речі, рекордні 45 нардепів.

Фото: epravda

Раніше "євробляхери" мали платити за розмитнення авто 2017–2018 року випуску 40 % від його вартості, а за автомобіль віком більше п'яти років — 200 %.

У разі прийняття законопроектів автори передбачають поповнення держскарбниці на 17,36 млрд грн за умови узаконення перебування в Україні "євроблях", яких станом на перше травня 2020 року вони нарахували 750 тисяч.

"На перемовинах у Офісі президента та Кабінеті міністрів нам було дано зрозуміти, що законопроект буде прийнятий. В якому виді — під знаком питання, оскільки після першого читання буде багато палок в колеса зі сторони автолобістів", — розповідає Олег Ярошевич, лідер громадської організації "Авто Євро Сила", за ініціативи якої і було, за його словами, розроблено законопроект № 3704.

Ярошевич також попереджає, що "євробляхери" мають намір боротися до повної перемоги: "На друге вересня ми назначили масштабну безстрокову акцію, яка буде проходити під Офісом президента, Кабміном і стінами Верховної ради, планується від 10 до 50 тисяч людей. Ми не підемо звідти, поки не буде розглянутий та прийнятий цей закон".

Не все так просто

Що може з'явитися у тексті закону під час його мандрівок комітетами та після першого читання — справа непередбачувана, але вже є норми, які багатьом здаються вадами. Наприклад, повернення з 1 січня 2021 року техогляду для старих авто, що не відповідають нормам Євро-4, протягом трьох місяців з моменту реєстрації і надалі не рідше одного разу на два роки. Експерти бачать тут корупційні можливості та кажуть про необхідність контролю за самим техоглядом, створення для нього незалежної структури та впровадження жорсткої кримінальної відповідальності за підробку та продаж документів, що засвідчують результати огляду.

До того ж 3 липня з'явився альтернативний законопроект № 3704-1 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо упорядкування структури акцизного податку" від нардепів Сергія Тарути та Олега Семінського. Він пропонує "встановити єдину ставку акцизного податку на рівні 0,1 євро та ставку ввізного мита на рівні 0,75 євро за 1 куб. см об’єму циліндрів двигуна для моторних транспортних засобів". Тобто лише для легкових авто, що перевозять менше 10 осіб.

Багато хто з фахівців одразу назвали його технічним, аби сповільнити розглядання законопроекту № 3704. "Він був написаний скоріш за все на коліні, є чітко лобістським, не вирішує взагалі питань з розмитнення або врегулювання законодавства щодо нього. Експерти і  депутати Верховної ради признали, що це просто затягування часу, аби унеможливити розгляд законопроекту у комітетах Верховної ради до канікул. Такий тактичний хід зі сторони автолобістів", — каже Ярошевич.

При цьому за авторами законопроекту № 3704-1 не було помічено піару власної ініціативи, вони обмежилися пояснювальною запискою до нього, в якій вказують на спробу "унеможливити виконання будь-яких маніпуляцій та зловживань при розмитненні транспортних засобів".

Своя чужа третя сторона

Український автовиробник у цій ситуації стає зацікавленою стороною, бо йдеться про умови для його прямих конкурентів — іноземних колег. "Те, що пропонують у законопроекті № 3704, фактично, на нашу думку, зведе до нуля виробництво будь-якої техніки в Україні. Автори пропонують ввести Євро-2 на всі види транспортних засобів — легкові, вантажні та автобуси. Якщо це станеться, то вітчизняний виробник, який не має права виробляти транспортні засоби нижче Євро-5 (Екологічний стандарт, що регулює вміст шкідливих речовин в вихлопних газах. Він обов'язковий для всіх нових вантажних автомобілів, що продаються в Євросоюзі з жовтня 2008 року. Для легкових автомобілів — з 1 вересня 2009 року. — Прим. ред.), які дорожчі — він зупиниться", — вважає віце-президент асоціації Укравтопром Юхим Хазан.

Альтернативний законопроект, який, за його словами, стосується легкових автомобілів і встановлює єдиний митний збір і мінімальний акциз, "створює рівні умови". "Ми б могли почати виробництво легкових автомобілів і конкурувати", — сподівається Хазан.

За його даними, сьогодні на ринку автобусів частка техніки б/в складає 50 %. У разі перемоги першої ініціативи вона може скласти всі 100 %.

Популярна й інша думка щодо національного виробника. Олег Ярошевич вважає, що неможливо дискутувати про те, чого не існує. "В нас національного виробника немає вже років десять. Зараз національні виробники — це шахраї, які 30 років не робили модернізацію… Є десятки викритих нами сценаріїв, як вони ховають прибутки, заводять компанії, які наприкінці року банкрутують, хоча на початку року вони отримували певні пільги, які притримують виплату податків на 12 місяців… Це просто знущання над громадянами України, говорити, що в нас є національний виробник", — вважає лідер "АвтоЄвроСили".

Як би там не було, український виробник сьогодні переживає дійсно важкі часи. За даними Укравтопрому, всього за період січень–червень 2020 року в Україні зібрали 1886 одиниць автотранспортних засобів, що на 36 % менше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. З них: легкових авто — 1611 шт (-36,4 %), комерційних — 24 шт (+14,3 %), автобусів — 251 шт (-36,6 %). Загалом — в 10 з гаком разів менше, ніж українці придбали б/в автомобілів Volkswagen, та майже вдвічі більше, ніж було придбано нових німців марки VW. З цієї статистики випадає АвтоКрАЗ, який закрив свої дані 2016 року. Втім, фронтовий KrAZ-Cougar не дуже впливатиме на змагання бусів "Богдан" з однокласниками від Mercedes-Benz.

Що з цінами?

Падіння цін на ринку автомобілів в Україні якщо й буде, то вибірковим та на рівні унікальних пропозицій від окремих дилерів. З одного боку: техніка на складах є, позбуватись її треба, але влаштовувати шалений розпродаж ніхто не наважиться — відмовлятися від оборотних коштів та бізнесу —не вихід навіть за умов кризи. Тим паче, що статистика вказує на тенденції до зростання ринку, і пропонувати значне зниження цін не зовсім на часі.

Але, якщо відбудуться загадані законодавчі зміни, у першому випадку є передумови для зниження цін на б/в автомобілі. На який відсоток, та як при цьому зростуть апетити дилерів — це все можна буде прогнозувати після хоча б першого читання законопроекту № 3704. Щодо картини в разі прийняття альтернативного законопроекту — можливе зростання цін на нові авто. Експерти кажуть про надбавку в 1–1,5 тисячі євро.

Загалом не треба сподіватися, що в Україні, з прогнозами річного падіння економіки від 5 до 8,2 %, а в Єврозоні — до 9 %, відбудеться такий сплеск активності та загострення конкуренції саме на ринку авто, що ціни впадуть, як на нафту марки Urals — спочатку треба вийти з коронакризи.
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро