ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 36,17
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Актуальні рекомендації щодо забезпечення доступу до публічної інформації.

Актуальні рекомендації щодо забезпечення доступу до публічної інформації.

376

З січня 2011 року діє Закон України "Про доступ до публічної інформації" (далі – Закон).

Це, без перебільшення, один з найбільш прогресивніших Законів України, що були прийняті останнім часом!!!

Цей Закон визначає порядок і право на отримання публічної інформації протягом доволі короткого часу – 5 робочих днів. (ч. 1 ст. 20 Закону).

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. (ст. 1 Закону)

Необхідно звернути увагу, що цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб’єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.

Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Також, не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. (ч. 5 та 6 ст. 6 Закону)

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Ще одним доволі прогресивним моментом є те, що запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. (ч. 3 ст. 19 Закону)

Відскановану відповідь можна отримувати на електронну адресу, про що потрібно зазначити у самому запиті.

Крім того, при поданні запиту в електронній формі, підпис не ставиться.

Найбільш зручним та економним є направлення запитів електронною поштою. Електронні адреси зазначають в розділах "Доступ до публічної інформації" на сайтах органів державної влади та місцевого самоврядування.

Практика показує, що переважна більшість запитів у тій чи іншій мірі задовольняються, відповіді надаються. Але є і непоодинокі факти "тяганини" з наданням відповідей.

Відповідальність за порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до ст. 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме: необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, ненадання відповіді на запит на інформацію, ненадання інформації, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації, - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати: прокурор або уповноважена ним особа з числа працівників прокуратури (ст. 212-3 (крім порушень права на інформацію відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Отже, єдиний органом що повинен "реагувати" на порушення є прокуратура. На даний час, через "корумпованість" цього органу кількість осіб притягнутих до відповідальності є незначною, а ефективність мінімальною….

Висновок:

Чиновники хоч і намагаються усіма правдами і неправдами ухилятися від виконання Закону, але тенденція здебільшого позитивна. Боротися потрібно до кінця і тоді Вам почнуть відповідати! Перевірено!

Законом необхідно користуватися правильно і таким чином можна вирішувати велику кількість дійсно важливих питань.

 

Васильняк Роман

Адвокат
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро