Ідея створення в Україні незалежного Антикорупційного бюро з широкими повноваженнями була озвучена зі сцени київського Майдану після перемоги над режимом
Глава парламентського комітету з боротьби з оргзлочинністю і корупцією стверджує, що в Раді саботують антикорупційні ініціативи
У підсумку на сьогодні в Раді зареєстровано чотири законопроекти, а точніше, два проекти про створення Антикорупційного бюро, просто продубльованих. Конфліктуючі сторони з цій справі - народний депутат, в.о. заступник голови АП Сергій Пашинський і Тетяна Чорновол з одного боку і Віктор Чумак з УДАРу разом з громадськими організаціями - з іншого. На думку Пашинського і Чорновол, Чумак, прикриваючись громадськими організаціями, хоче отримати контроль над майбутнім Бюро і вибити високі соціальні пільги і зарплати з держбюджету. В інтерв'ю
">- ми йому нашепчем на вухо, кого призначати, і все буде добре". ">У тому числі і за допомогою Батьківщини, тому вони і підкидають постійно "альтернативні проекти", блокуючи можливість успішного голосування. Роман Чернышев
- Людей , які реально хочуть реалізувати якусь політику для протидії корупції, в країні дуже мало. І замість того, щоб об'єднуватися, ці люди, на жаль, конкурують один з одним.
Ситуація наступна: коли на Майдані урочисто оголосили про створення люстраційних комітету та Антикорупційного бюро, ніхто не хотів думати і говорити про те, що ці два органи повинні створюватися виключно законом. Їх не можна було створити по клацанню пальців. Зокрема, Антикорупційне бюро повинно працювати за чіткими правилами і законними процедурами, за чіткими стандартами і нормами.
- Люди чекають виконання рішення, прийнятого Майданом, і поки це все виглядає так, що нова влада намагається забалакати тему і спустити на гальмах.
- На Майдані сказали: ось у нас є людина, Тетяна Чорновол, яка проводить антикорупційні розслідування, вона зможе керувати Антикорупційним бюро. А насправді треба було спочатку на основі закону створити інституцію, а потім говорити про керівника.
Тим більше що законопроект був готовий. Його історія тягнеться ще з 2009 року. Вже в цій його реінкарнації я з групою активістів, експертів з протидії корупції працював над ним з початку 2014 року. Цей проект закону пройшов всі міжнародні інстанції, експертизи. Жодної проблеми не було, ми спокійно подали цей закон в Раду. Через 10 днів (у квітні 2014 - року, - ред.) з'явився альтернативний проект за підписом
- Чим відрізняються ваші законопроекти?
- Опоненти кажуть, що у них принципово новий закон, але наші два проекти на 80 % схожі. За тим винятком, що по ідеї Пашинського Антикорупційне бюро має формуватися рішенням РНБО, а я кажу, що цього робити не можна, тому що це суперечить Конституції, і таке рішення може бути успішно оскаржене в п'ять хвилин.
Давайте будемо відверті: після перемоги на президентських виборах
Але це неправильно, над Антикорупційним бюро повинен стояти закон , а не особистість президента. Закон прийняти не дають. Не можна робити Антикорупційне бюро залежним від Кабміну чи президента.
Крім тог , я прочитав, що опоненти звинувачують нас у тому, що наш проект нібито передбачає соціальні гарантії та пільги майбутнім членам Бюро. Це неправда. Єдине, ми наполягаємо, що зарплата співробітників Бюро має бути визначена не Кабінетом міністрів, а законом. У проекті зазначено, що зарплата співробітника бюро має бути не нижче 12 мінімальних зарплат (один мінімум - 1254 грн., - ред). Думаю, що це хороша мотивація, щоб люди дорожили своїми посадами і були незалежними. І фіксація цієї норми в законі якраз і покликана гарантувати таку незалежність.
- На Майдані назвали ім'я майбутнього керівника Антикорупційного бюро - Тетяну Чорновол. Ваші опоненти кажуть, що ви просто виступаєте проти цієї кандидатури і хочете отримати контроль над новою структурою...
- Послухайте, мені, відверто кажучи, все одно, хто буде керувати Бюро. Для мене головне - створити інституцію. На сьогодні законодавче поле для протидії корупції досить ефективне. Аби з'явився орган, який зможе норми антикорупційних законів реалізувати.
- Ви ж прописали віковий ценз у 35 років, за яким Чорновол не проходить.
- Це була наша політична помилка, визнаю. Але ми цю норму виправили, і Тетяна даремно прийняла її на свій рахунок. Також нас критикують за те, що в законопроекті було прописано обов'язкову юридичну освіту для глави Бюро. З політичних міркувань ми це теж прибрали, хоча, питання спірне. Прокурор повинен мати юридичну освіту, суддя повинен, і, як я розумію, керівник Антикорупційного бюро теж повинен.
- Ви могли вирішити це питання з іншими депутатами, не виносячи конфлікт на публіку, і домовитися про єдиний законопроект про Бюро?
- Ми подали законопроект першими. І ми не очікували, що він викличе бурхливий конфлікт - більшість спірних питань можна було б вирішити в режимі прийняття правок перед другим читанням. Але через 10 днів з'явився альтернативний проект. Потім жоден з цих проектів не вносять до порядку денного, і на сайті Ради з'являється інформація про те, що проекти відхилені. А це абсолютно не відповідає регламенту, так як відхилити проекти можна тільки в сесійній залі і тільки після розгляду їх по суті .
Ми подаємо другий варіант проекту, знявши при цьому пункти про віковий ценз для керівника Бюро і необхідності юридичної освіти, реагуючи на критику, яка звучить на нашу адресу. Але і тут в останній момент з'являється ще один альтернативний нашому і блокуючий нашу ініціативу проект. Цікаво, що з'являється він вже не за підписом Сергія Пашинського, а першим там стоїть автограф
-
- На мій погляд, вони або хотіли дуже швидко провести призначення Чорновол, або подача альтернативних проектів потрібна була для того, щоб взагалі закон не був прийнятий. Схиляюся до другої версії.
- Навіщо саботувати процес створення Антикорупційного бюро?
- Я вам чесно скажу: це не тільки і не стільки команда Батьківщини. Занадто багато зацікавлених сторін у тому, щоб законопроект не був прийнятий, і Антикорупційне бюро не було створено. Зал не готовий голосувати, і тому різні групи впливу працюють на саботаж.
- Яку роль у всьому цьому відіграє Тетяна Чорновол?
- По-моєму, її ім'ям і її завзяттям просто прикриваються. На Майдані їй голосно запропонували: "Ура! Таня, ти будеш керівником Антикорупційного бюро". При цьому їй забули нагадати, що цього Бюро ще немає, і що Бюро не створюється по клацанню, а вимагає законних підстав. Чорновол, по суті справи, просто обдурили, фактично призначивши на зовсім іншу посаду - урядового уповноваженого з антикорупційної політики. І прикриваючись її ім'ям, весь цей час саботували процес створення Антикорупційного бюро.
- Тетяна - розумна людина. Невже вона цього не розуміє?
- Не знаю і не готовий коментувати. Але бачу, що їй продовжують підкидати неперевірені, а то і помилкові факти. Наприклад, в останньому своєму
- Яку роль у всьому цьому відіграє Олена Тищенко, призначена главою міжвідомчої робочої групи з питань антикорупційного законодавства?
- Про неї я знаю стільки ж, скільки і ви - з матеріалів ЗМІ. Бачив її два рази, останній раз минулого тижня під час круглого столу з антикорупційного законодавства, який проводила Адміністрація президента за два дні до президентських виборів. Захід виявився для мене приголомшливо незрозумілим. Довга розмова ні про що, в той час, коли потрібно приймати закон і починати роботу.
- Що ви робите, щоб переламати ситуацію?
- Працюю з депутатами. З тією ж Батьківщиною. У мене є домовленість, що Леонід Ємець та Андрій Павловський братимуть участь в розробці спільного єдиного законопроекту.
- Хто ще бере участь?
- Я від УДАРУ, Деревянко від позафракційних, Осуховський і Міщенко - від
- Чи є гарантія, що після приходу до влади Порошенка і, як наслідок, переформатування парламентської більшості, законопроект про створення Антикорупційного бюро буде прийнятий і саме Бюро почне працювати? Адже ті, кому не потрібна ефективна антикорупційна політика держави, нікуди не поділися, і вони знову можуть саботувати процес.
- Не думаю, що сьогодні в парламенті є 226 голосів для створення Антикорупційного бюро. Тому, щоб проект був прийнятий, я буду пропонувати, щоб його в Раду вніс особисто президент Порошенко після інавгурації, як суб'єкт законодавчої ініціативи.Нехай спробують не підтримати антикорупційні пропозиції нового президента. Ми проект доопрацюємо до кінця, і я буду говорити на цей рахунок з Порошенком.
Або нехай це буде ініціатива Кабміну - теж варіант, який консолідує незговірливих депутатів у залі.
- Де і коли будете розмовляти з Порошенком?
- Завтра (29 травня - ред.) у Верховній Раді сесійний день, думаю, Порошенко прийде в парламент, адже він ще депутат.
- Коли можна очікувати голосування за проект про створення Антикорупційного бюро?
- Згідно з календарним планом, думаю, найоптимістичніший сценарій - пленарний тиждень з 17 червня.
Информационное агентство

Статті по темі

Корисні новини