ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,46
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Глава парламентського комітету з боротьби з оргзлочинністю і корупцією стверджує, що в Раді саботують антикорупційні ініціативи

Глава парламентського комітету з боротьби з оргзлочинністю і корупцією стверджує, що в Раді саботують антикорупційні ініціативи

442

Ідея створення в Україні незалежного Антикорупційного бюро з широкими повноваженнями була озвучена зі сцени київського Майдану після перемоги над режимом Януковича. Минуло три місяці, але ініціатива Майдану залишилася нереалізованою. Кандидат на посаду глави Антикорупційного бюро, громадська активістка і колишня журналістка Тетяна Чорновол вважає, що заминка викликана об'єктивними причинами: зокрема, військовою агресією з боку Росії. Автор законопроекту "Про національне бюро антикорупційних розслідувань" № 4573, глава профільного комітету Ради, член фракції УДАР Віктор Чумак, переконаний, що створення бюро свідомо саботувалося.

У підсумку на сьогодні в Раді зареєстровано чотири законопроекти, а точніше, два проекти про створення Антикорупційного бюро, просто продубльованих. Конфліктуючі сторони з цій справі - народний депутат, в.о. заступник голови АП Сергій Пашинський і Тетяна Чорновол з одного боку і Віктор Чумак з УДАРу разом з громадськими організаціями - з іншого. На думку Пашинського і Чорновол, Чумак, прикриваючись громадськими організаціями, хоче отримати контроль над майбутнім Бюро і вибити високі соціальні пільги і зарплати з держбюджету. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ Чумак, з яким над законопроектом про Бюро працювали профільні громадські організації (зокрема, Центр протидії корупції, Transparency International Україна, експерт Дмитро Котляр), виклав свою точку зору на те, чому процес створення антикорупційного відомства йде повільно, і що потрібно зробити, щоб його прискорити. 

 

- Чому антикорупційне бюро досі не створено? 


- Людей , які реально хочуть реалізувати якусь політику для протидії корупції, в країні дуже мало. І замість того, щоб об'єднуватися, ці люди, на жаль, конкурують один з одним. 

Ситуація наступна: коли на Майдані урочисто оголосили про створення люстраційних комітету та Антикорупційного бюро, ніхто не хотів думати і говорити про те, що ці два органи повинні створюватися виключно законом. Їх не можна було створити по клацанню пальців. Зокрема, Антикорупційне бюро повинно працювати за чіткими правилами і законними процедурами, за чіткими стандартами і нормами. 

- Люди чекають виконання рішення, прийнятого Майданом, і поки це все виглядає так, що нова влада намагається забалакати тему і спустити на гальмах. 

- На Майдані сказали: ось у нас є людина, Тетяна Чорновол, яка проводить антикорупційні розслідування, вона зможе керувати Антикорупційним бюро. А насправді треба було спочатку на основі закону створити інституцію, а потім говорити про керівника. 

Тим більше що законопроект був готовий. Його історія тягнеться ще з 2009 року. Вже в цій його реінкарнації я з групою активістів, експертів з протидії корупції працював над ним з початку 2014 року. Цей проект закону пройшов всі міжнародні інстанції, експертизи. Жодної проблеми не було, ми спокійно подали цей закон в Раду. Через 10 днів (у квітні 2014 - року, - ред.) з'явився альтернативний проект за підписом Сергія ПашинськогоНу, з'явився і з'явився: конкуренція - це нормально, хоча, іноді й дуже заважає. Коли ти подаєш такий складний законопроект, який має багато противників в самому ж парламенті, треба створювати групу однодумців, яка допомагала б просувати цей проект. Наші колеги, внісши альтернативний проект, повинні розуміти, що коли існують два альтернативні проекти по такій чутливій темі, жоден з них не буде прийнятий. 226 голосів набрати неможливо. Потрібно сідати і узгоджувати позиції, виходити на об'єднаний варіант. 

- Чим відрізняються ваші законопроекти? 

- Опоненти кажуть, що у них принципово новий закон, але наші два проекти на 80 % схожі. За тим винятком, що по ідеї Пашинського Антикорупційне бюро має формуватися рішенням РНБО, а я кажу, що цього робити не можна, тому що це суперечить Конституції, і таке рішення може бути успішно оскаржене в п'ять хвилин. 

Давайте будемо відверті: після перемоги на президентських виборах Петра Порошенкая як член фракції УДАР, за логікою речей, мав би зараз прийняти альтернативний проект і сказати: "Прекрасно, нехай буде варіант, коли глава Бюро призначається через РНБО указом президента. Адже президент наш 

">- ми йому нашепчем на вухо, кого призначати, і все буде добре". 

Але це неправильно, над Антикорупційним бюро повинен стояти закон , а не особистість президента. Закон прийняти не дають. Не можна робити Антикорупційне бюро залежним від Кабміну чи президента. 

Крім тог , я прочитав, що опоненти звинувачують нас у тому, що наш проект нібито передбачає соціальні гарантії та пільги майбутнім членам Бюро. Це неправда. Єдине, ми наполягаємо, що зарплата співробітників Бюро має бути визначена не Кабінетом міністрів, а законом. У проекті зазначено, що зарплата співробітника бюро має бути не нижче 12 мінімальних зарплат (один мінімум - 1254 грн., - ред). Думаю, що це хороша мотивація, щоб люди дорожили своїми посадами і були незалежними. І фіксація цієї норми в законі якраз і покликана гарантувати таку незалежність. 

- На Майдані назвали ім'я майбутнього керівника Антикорупційного бюро - Тетяну Чорновол. Ваші опоненти кажуть, що ви просто виступаєте проти цієї кандидатури і хочете отримати контроль над новою структурою... 

- Послухайте, мені, відверто кажучи, все одно, хто буде керувати Бюро. Для мене головне - створити інституцію. На сьогодні законодавче поле для протидії корупції досить ефективне. Аби з'явився орган, який зможе норми антикорупційних законів реалізувати. 

- Ви ж прописали віковий ценз у 35 років, за яким Чорновол не проходить. 

- Це була наша політична помилка, визнаю. Але ми цю норму виправили, і Тетяна даремно прийняла її на свій рахунок. Також нас критикують за те, що в законопроекті було прописано обов'язкову юридичну освіту для глави Бюро. З політичних міркувань ми це теж прибрали, хоча, питання спірне. Прокурор повинен мати юридичну освіту, суддя повинен, і, як я розумію, керівник Антикорупційного бюро теж повинен. 

- Ви могли вирішити це питання з іншими депутатами, не виносячи конфлікт на публіку, і домовитися про єдиний законопроект про Бюро? 

- Ми подали законопроект першими. І ми не очікували, що він викличе бурхливий конфлікт - більшість спірних питань можна було б вирішити в режимі прийняття правок перед другим читанням. Але через 10 днів з'явився альтернативний проект. Потім жоден з цих проектів не вносять до порядку денного, і на сайті Ради з'являється інформація про те, що проекти відхилені. А це абсолютно не відповідає регламенту, так як відхилити проекти можна тільки в сесійній залі і тільки після розгляду їх по суті . 

Ми подаємо другий варіант проекту, знявши при цьому пункти про віковий ценз для керівника Бюро і необхідності юридичної освіти, реагуючи на критику, яка звучить на нашу адресу. Але і тут в останній момент з'являється ще один альтернативний нашому і блокуючий нашу ініціативу проект. Цікаво, що з'являється він вже не за підписом Сергія Пашинського, а першим там стоїть автограф Андрія Кожем'якіна. 

Батьківщині принципово не дати прийняти ваш проект про Антикорупційне бюро? 

- На мій погляд, вони або хотіли дуже швидко провести призначення Чорновол, або подача альтернативних проектів потрібна була для того, щоб взагалі закон не був прийнятий. Схиляюся до другої версії. 

- Навіщо саботувати процес створення Антикорупційного бюро? 

- Я вам чесно скажу: це не тільки і не стільки команда Батьківщини. Занадто багато зацікавлених сторін у тому, щоб законопроект не був прийнятий, і Антикорупційне бюро не було створено. Зал не готовий голосувати, і тому різні групи впливу працюють на саботаж. 

">У тому числі і за допомогою Батьківщини, тому вони і підкидають постійно "альтернативні проекти", блокуючи можливість успішного голосування. 

- Яку роль у всьому цьому відіграє Тетяна Чорновол? 

- По-моєму, її ім'ям і її завзяттям просто прикриваються. На Майдані їй голосно запропонували: "Ура! Таня, ти будеш керівником Антикорупційного бюро". При цьому їй забули нагадати, що цього Бюро ще немає, і що Бюро не створюється по клацанню, а вимагає законних підстав. Чорновол, по суті справи, просто обдурили, фактично призначивши на зовсім іншу посаду - урядового уповноваженого з антикорупційної політики. І прикриваючись її ім'ям, весь цей час саботували процес створення Антикорупційного бюро. 

- Тетяна - розумна людина. Невже вона цього не розуміє? 

- Не знаю і не готовий коментувати. Але бачу, що їй продовжують підкидати неперевірені, а то і помилкові факти. Наприклад, в останньому своєму блозі"Смотрящие" за корупцією" вона пише про проект постанови Кабміну, що стосується реалізації речових доказів, які неможливо довго зберігати. По суті, вона захищає відверто корупційну схему, запропоновану авторами проекту. У запропонованій постанові немає жодних формальних критеріїв і правил, згідно з якими відбувається передача цього майна держпідприємствам на реалізацію, його оцінка, продаж і так далі. Все вирішується в ручному режимі. 

- Яку роль у всьому цьому відіграє Олена Тищенко, призначена главою міжвідомчої робочої групи з питань антикорупційного законодавства? 

- Про неї я знаю стільки ж, скільки і ви - з матеріалів ЗМІ. Бачив її два рази, останній раз минулого тижня під час круглого столу з антикорупційного законодавства, який проводила Адміністрація президента за два дні до президентських виборів. Захід виявився для мене приголомшливо незрозумілим. Довга розмова ні про що, в той час, коли потрібно приймати закон і починати роботу. 

- Що ви робите, щоб переламати ситуацію? 

- Працюю з депутатами. З тією ж Батьківщиною. У мене є домовленість, що Леонід Ємець та Андрій Павловський братимуть участь в розробці спільного єдиного законопроекту. 

- Хто ще бере участь? 

- Я від УДАРУ, Деревянко від позафракційних, Осуховський і Міщенко - від Свободи, Ємець і Павловський - від Батьківщини. Це основа. 

- Чи є гарантія, що після приходу до влади Порошенка і, як наслідок, переформатування парламентської більшості, законопроект про створення Антикорупційного бюро буде прийнятий  і саме Бюро почне працювати? Адже ті, кому не потрібна ефективна антикорупційна політика держави, нікуди не поділися, і вони знову можуть саботувати процес. 

- Не думаю, що сьогодні в парламенті є 226 голосів для створення Антикорупційного бюро. Тому, щоб проект був прийнятий, я буду пропонувати, щоб його в Раду вніс особисто президент Порошенко після інавгурації, як суб'єкт законодавчої ініціативи.Нехай спробують не підтримати антикорупційні пропозиції нового президента. Ми проект доопрацюємо до кінця, і я буду говорити на цей рахунок з Порошенком. 

Або нехай це буде ініціатива Кабміну - теж варіант, який консолідує незговірливих депутатів у залі. 

- Де і коли будете розмовляти з Порошенком? 
 
- Завтра (29 травня - ред.) у Верховній Раді сесійний день, думаю, Порошенко прийде в парламент, адже він ще депутат. 

- Коли можна очікувати голосування за проект про створення Антикорупційного бюро? 

- Згідно з календарним планом, думаю, найоптимістичніший сценарій - пленарний тиждень з 17 червня. 
 

Роман Чернышев
ЛIГАБiзнесIнформ
Информационное агентство
www.liga.net
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро