ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,46
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Бездоріжжя – результат недбалості влади чи наслідок корупції?

Бездоріжжя – результат недбалості влади чи наслідок корупції?

641

 

Проблема бездоріжжя в Україні вже давно ні для кого не є новиною і всі звикли, що дороги кожної весни сходять разом із снігом. Однак влада навіть не намагалася докорінно змінити ситуацію. Адже погані дороги – це стабільне джерело доходів для чиновників, а також певних фірм, які з року в рік латають одні й ті самі дороги. В Україні найчастіше виконується «ямковий» ремонт, після якого дорога через декілька місяців знову в непридатному стані і вона знову стає перспективним джерелом збагачення.

Яскравим прикладом бездіяльності влади щодо вирішення вказаної проблеми є Закарпатська область, яка на сьогодні є візитівкою та воротами України. Закарпаття є важливою туристичною та рекреаційною зоною, розвиток якої є особливо актуальним сьогодні за ситуації, що склалася в Автономній Республіці Крим. Водночас без належної інфраструктури, в тому числі зручних, якісних, надійних доріг, цей розвиток неможливий.

При цьому Закарпатська область межує з чотирма країнами-членами Європейського Союзу, через область проходить п’ятий критський транспортний коридор, дорогами області як транзитом, так і в експортно-імпортному режимі перевозиться величезна кількість вантажів автомобільним транспортом, в тому числі гуманітарна допомога, направлена міжнародними організаціями та благодійними фондами. Окрім власників автотранспорту-мешканців області, шляхами Закарпаття інтенсивно користуються автовласники, які їдуть до європейських країн, через область йде величезний транспортний потік із-за кордону міжнародних пасажирських перевізників.

Всі вказані категорії водіїв, купуючи паливно-мастильні матеріали на закарпатських АЗС, роблять суттєвий фінансовий внесок до бюджету країни. Зокрема, за обсягами продажу паливно-мастильних матеріалів на АЗС, а, відповідно, і за сумами сплаченого акцизу, Закарпаття у 2013 році займало третє місце в країні, а коштів на ремонт доріг отримало чи не найменше серед усіх  регіонів. У той же час можновладці не забували про виділення коштів для будівництва та ремонту доріг до власних маєтків. Так само корупційна складова спостерігається і в розподілі субсидій між регіонами для ремонту комунальних доріг на 2014 році. Так, Додатком 10 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», наприклад, передбачено виділення субсидій на ремонт комунальних доріг для міського бюджету міста Києва в розмірі 178 432,6 тис. грн, обласного бюджету Київської області - 126 589,2 тис. грн., в той час як для Закарпаття виділяється 23 796,6 тис грн.

Передбачених Законом коштів для ремонту доріг в Закарпатті аж ніяк не достатньо, оскільки через перенасиченість краю автотранспортом, зокрема важковаговим, дороги області щорічно зазнають інтенсивної руйнації. Крім того, навіть передбачені кошти виділяються не в повному обсязі та невчасно, що дає змогу робити тільки частковий, так званий «ямковий» ремонт доріг, за якого проблема з дорогами не буде вирішена ніколи. Ямкові ремонти окремих ділянок дорожнього полотна не забезпечують належної якості доріг, являючись при цьому способом «вимивання» бюджетних коштів. Дороги та вулиці комунальної власності практично взагалі не ремонтували і це призводило до соціальної напруги серед населення та неодноразових акцій протесту з перекриттям доріг. Так, у 2013 році на дороги місцевого значення із передбачених 7,9 млн. грн було виділено тільки 3 млн. грн, тобто 38% від потреби.

Цю проблему активно намагається вирішити Петьовка Василь Васильович -  народний депутат України VII скликання, який звертався з відповідними депутатськими зверненнями не в одну державну інстанцію. Водночас на сьогодні активного сприяння у вирішенні порушеної проблеми немає.  

Так, у відповідь на депутатський запит Василя Васильовича, голова Державної фінансової інспекції України повідомив, що за наслідками проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг в Закарпатській області встановлено, що у 2012 році на будівництво, ремонт та утримання автомобільних доріг надійшло бюджетних коштів на загальну суму 27 486,8 тис. грн, з яких використано 17 327,5 тис. грн, а решта 10 159,3 тис. грн повернуто до відповідного бюджету.

Аналогічна ситуація мала місце й наступного року, коли 14 листопада 2013 року з державного бюджету надійшла субвенція до обласного бюджету у сумі 14 865,7 тис. грн.

З наведеного вбачається, що крім недофінансування на проведення ремонтних робіт у попередні роки, як правило, бюджетні кошти виділялися в середині листопада, коли через несприятливі погодні умови проведення дорожніх робіт, а отже і використання грошей, абсолютно є недоцільним. Відтак невикористані за браком часу кошти в кінці бюджетного року знову списувалися до бюджету.

Ремонт автошляхів Закарпатської області обумовлено не лише потребами місцевого населення, але й особливим розташуванням та статусом даного регіону. Закарпатський край є туристичним центром з численними базами відпочинку, курортними зонами, до яких жителі усіх областей України вимушені їхати по тому, що зветься дорогами.

Розуміючи усю важливість вирішення цього питання народний депутат України Петьовка Василь Васильович днями звернувся до Прем’єр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича з депутатським запитом, в якому порушив питання щодо забезпечення вчасного виділення Закарпатській області для проведення капітального та поточного ремонту доріг та вулиць комунальної власності в повному обсязі хоча б тих коштів, які передбачені Додатком 10 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».

Отримання цих коштів зараз надасть можливість ефективно їх використати до кінця бюджетного року та не повертати до бюджету.

За наслідком реагування на відповідний депутатський запит побачимо наскільки влада на найвищих щаблях готова прислухатися до потреб регіонів.

 

Юрій Жменяк, адвокат
спеціально для ГО “Україна без Корупції

 
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро