ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 0,00
EUR 0,00
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. ЗА ОЦІНКУ МАЙНА ВИ ПЛАТИТЕ У ДЕСЯТЬ РАЗІВ БІЛЬШЕ, ТОМУ ЩО ОКРЕМІ ВИСОКОПОСАДОВЦІ ГОДУЮТЬСЯ З КОРУПЦІЇ

ЗА ОЦІНКУ МАЙНА ВИ ПЛАТИТЕ У ДЕСЯТЬ РАЗІВ БІЛЬШЕ, ТОМУ ЩО ОКРЕМІ ВИСОКОПОСАДОВЦІ ГОДУЮТЬСЯ З КОРУПЦІЇ

389

 

ХТО МОНОПОЛІЗУВАВ РИНОК ОЦІНЮВАННЯ В УКРАЇНІ? ЗА ЯКОЮ СХЕМОЮ НАС ЗМУШУЮТЬ ОПЛЧУВАТИ ШАБЛОНІ ПОСЛУГИ ТИСЯЧАМИ ГРИВЕН? ЧОМУ НОВІ МОЖНОВЛАДЦІ ПІДТРИМУЮТЬ ПОРУШЕННЯ ЗАКОНУ?

 

 

 

ПРО ЦЕ У ІНТЕРВЮ РЕДАКЦІЇ ГО «УКРАЇНА  БЕЗ КОРУПЦІЇ» З ПРЕЗИДЕНТОМ ВГО «ФЕДЕРАЦІЯ  ОЦІНЮВАЧІВ  БІЗНЕСУ ТА ІВ» ТЕТЯНОЮ ПАВЛЮК

- Фірми-оцінювачі в Україні сьогодні банкрутують. Багато з них частково йдуть із ринку, залишаючи за собою лише вузький сегмент робити. Що трапилося?

 

-  Однією з проблем ринку оцінювання в Україні сьогодні, це впровадження масштабної корупційної схеми, що спотворила весь ринок. Мова йде  про введення на ринок так званої «податкової оцінки», що стосується на сьогоднішній день майже всіх угод з об’єктами нерухомості на ринку, оскільки податкова  оцінка  виникає у всіх випадках купівлі-продажу нерухомості, якщо власником нерухомості є фізична особа, та при успадкуванні, даруванні нерухомості, якщо при переході права власності виникає податок або держмито.

 Але питання не в необхідності оцінки, доцільність її сумнівів ні в кого не викликає, а в самій процедурі  оцінки та підготовки податкових оцінювачів. 

 Ця податкова оцінка, з якою ми намагались боротися ще на етапі введення, оскільки ми розуміли, що це робиться на користь певної групи сторонніх людей. Адже це нововведення не потрібно ані оцінщикам, ані замовникам, ані державі. Усі вони від нововведення у збитку. Раніше ринок оцінювання в Україні гармонійно функціонував. Він був висококонкурентний.  А при конкуренції просто неможливо, щоб хтось із учасників діяв так явно і відкрито на свою користь! Всі працюють в рівних умовах. Але під егідою та за активним сприянням окремих осіб Фонду державного майна цю схему вдалося реалізувати.

 Окремої уваги потребує питання навчання податкових оцінювачів, а саме якість та доцільність цього процесу. До речі, процес достатньо витратний.

 -  А до чого зводилося це навчання? У чому його суть?

 -  Фактично, ніякого навчання не було. Зібрали оцінювачів, які погодились працювати із «податковим оцінюванням», розповіли їм те, що вони і так знали. І все. Зробили імітацію екзамену, також не безкоштовно. Дали сертифікати.

 При цьому усі ці «навчені» оцінщики, які формально належать до різних фірм, відтепер між собою пов’язані. Директор кожної фірми при отримані сертифікатів обов’язково підписував договір про те, що він зобов’язується користуватися певною програмою проведення оцінювання. Права на цю програму належать такому собі «Інституту управління якістю оцінювання» - приватній структурі.    

 -  А договір з ким? З цим «Інститутом»?

 - Так. І саме цьому Інституту за цю так звану програму оцінювачі зобовязалися платити 80% вартості самого оцінювання. Уявіть собі! Роялті на рівні 80%! Це тільки наше «ноу хау»!

 Нігде у світі такого жаху ви не знайдете! Та й в Україні цього не було. А тепер у нас це є. І це з першого лютого! Вже майже за нової влади!

 - Створити таку розбійно-корупційну схему лише зусиллями приватної інституції неможливо. Тут задіяні державні структури. Які саме?

 -  Це Міністерство юстиції України, Фонд держмайна, Антимонопольний комітет і, звичайно, Кабінет міністрів.

 Оцінювачі зверталися у всі ці інстанції, писали їм і пікетували їх – все марно. Повне ігнорування, формальні відписки. Мінюст, наприклад, пише офіційні листи на декілька сторінок про те, що питаннями оцінювання займається Фонд держмайна. Мабуть, вважаючи, що оцінювачам це невідомо. А головне питання – чому  досі існує ця корупційна схема залишається відкритим.

 Ми зверталися у всі ці інстанції, писали їм і пікетували їх – все марно. Повне ігнорування, формальні відписки

 Навіщо потрібна так звана «податкова оцінка», коли на ринку оцінювання давно і налагоджено працюють оцінщики і вони грамотно, кваліфіковано і справно виконують свої обов’язки? Якщо ж були якісь недоліки у їх роботі, то, будь-ласка, вкажіть на них! Якщо вони були, то чому не реагував державний регулятор, зокрема Фонд держмайна та Держкомзем? Чому 80 % від гонорару за оцінювання фахівець має віддавати якійсь приватній структурі, цьому  Інституту управління якістю? Їх звіти залишились такими ж самими і нічим не відрізняються від тих, які вони писали до введення «податкової оцінки»! А коштує це все тепер у десять (!!!) разів дорожче! 

 - Про самі збитки-оборутки ми ще поговоримо, а поки що уточнення по схемі. Хто видає сертифікати, а хто розробляє нову програму оцінювання?

 - Сертифікаи видає Фонд держмайна, а програму розробив той самий Інституту управлінняякістю оцінювання. Тобто, вони ніби переймалися підвищенням якості послуги! Уявіть! А ця програма – це звичайнісінька собі табличка в Excel, в яку ставляться аналоги і розраховується вартість оцінювання – все! Тобто, те ж саме, що робили оцінювачі раніше! Нічого не змінилося! Тільки тепер це проходить масово і системно. В один офіс приходять дані оцінювання з усієї країни. Але це навпаки вносить лише плутанину в процес, оскільки працюючи з усіма регіонами вищезгаданий Інститут не може дати раду загальному процесу оцінювання.

 Відповідно до вимог чинного законодавства,  оцінці передує укладання договору  у письмовій формі.

 Тепер, коли людина приходить до так званого «податкового оцінювача», то ніякого договору під час замовлення оцінки  сторони не підписують. Договір може бути підписано тільки згодом, коли стане відома вартість такої оцінки. Термін до кінця процесу оцінки залишається невизначеним. І саме при отримані звіту замовник має дізнатись, що він, виявляється, повністю згоден із вартістю об’єкта, та несе відповідальність за оцінку нарівні з оцінювачем. З якого дива?

 Головне, що «податкова оцінка» Законом просто НЕ ПЕРЕДБАЧЕНА!

 -  А взагалі існує такий розподіл між оцінювачами: податкові, митні, акцизні, може ще якісь?)

 -  Ні, це повністю протирічить і ЗУ Про оцінку майна, і міжнародній практиці. Оцінювачі, зазвичай, не діляться за таким функціоналом. Можливий поділ відповідно до виду об’єкта оцінки, але не за метою проведення оцінки. Наприклад, існують оцінювачі нерухомості, бізнесу, інтелектуальної власності тощо. Тобто, не важливо для чого робиться оцінка. Важливий сам обєкт. Оскільки важливо  бути експертом по певному об’єкту.  А що ми маємо сьогодні?

 Всі оцінки робляться в одному офісі в Україні – в Інституті управління якістю в оціночній діяльності

  Так звані «податкові оцінювачі», якщо попередньо не були кваліфіковані за ЗУ «Про оцінку майна», із новими сертифікатами від Фонду держмайна, які є повними дилетантами (бо за два дні підготувати фахівця оцінювання неможливо), яким абсолютно все одно, що вони оцінюють, бо вони просто не розуміють, що оцінюють, працюють на ринку ексклюзивно. Тобто, з першого лютого цього року лише «податкові оцінювачі» мають право здійснювати оцінювання. При цьому, всі оцінки робляться в одному офісі в Україні – в Інституті управління якістю оцінювання. Загальна кількість компаній-податкових оцінювачів більше 500, але це лише формально. Звіти вони отримують з Інституту, ставлять свої підписи, печатки і все.

 -  Відповідно,  цей Інститут встановлює і тарифи оцінювання. Які вони сьогодні?

 - Так. Зокрема, при податковій оцінці оцінювач, в порушення норм чинного законодавства з оцінки, не пропонує замовнику почати співробітництво з укладання угоди на оцінку. Оскільки попередньо невідомі основні суттєві умови такої угоди: вартість робіт та термін проведення оцінки. Питання – чому? Тому що  оцінювач, не дивлячись на те, що формально є виконавцем оцінки, її не виконує та не формує  ці умови. І вартість робіт, і термін надання послуг визначить саме та цікава компанія, Інститут контролю за якістю в оціночній діяльності.  Оцінювач, фактично, виступає лиш посередником, функцією якого є збір та передача грошей від  замовника  Інституту, та передача звіту замовнику. При цьому, як ви розумієте, професіоналізм не потрібен. Постає питання – який сенс був у додатковому та вельми недешевому навчанні професіоналів, якщо навіть знання базового рівня у цій схемі не потрібні? І невже саме  таке підвищення рівня оціночних послуг  мали на увазі  наші чиновники, коли нарікали на недостатню кваліфікацію та якість послуг «старих» оцінювачів?  Хто з учасників цих правовідносин відчув покращення якості послуг? Натомість десятикратне їх подорожчання відчули всі.

 -  Про якість такої послуги красномовно говорить наступний випадок: при оцінці одніє і тієї ж нерухомості з невеликим проміжком часу, у якому на ринку змін не було, було отримано вартості що відрізнялись одна від одної на 40%. 

 -  А рахунки сьогодні такі: та оцінка, яка раніше коштувала від 200 гривен до 400, сьогодні коштує від 2000 до 5000 гривень.  Відчуйте різницю!

 Та оцінка квартири, наприклад, яка раніше коштувала від 200 гривен до 400, сьогодні коштує від 2000 до 5000 гривень! 

 Та у нас будинки у деяких районах коштують 5000 гривень. А тут вартість лише оцінки така! З точки зору економіки процесу, не може бути таких гонорарів за таку порівняно нескладну роботу!  Оцінювачі неодноразово вказували на це у своїх зверненнях і до Кабінету міністрів, і особисто до Арсенія Яценюка, і до Олександра Турчинова. Все марно. Нам відповідають, що все у межах Закону…

 Детальний розгляд постанов Кабінету Міністрів України, рішень Фонду державного майна та Міністерства юстиції, а також викриття осіб, причетних до створення цієї корупційної схеми читайте у нашому великому матеріалі у розділі «Persona non grata».

Вже незабаром.

 

Олег Петров

журналіст

спеціально для ГО "Україна без корупції"
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро