ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,74
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. АНТОН ЯЦЕНКО - головний "ідеолог" та "архітектор" наймаштабніших багатомільярдних корупційних схем в Україні з початку ХХІ століття?

АНТОН ЯЦЕНКО - головний "ідеолог" та "архітектор" наймаштабніших багатомільярдних корупційних схем в Україні з початку ХХІ століття?

659

Як стверджує видання «Тема», все почалося ще в Київському економічному інституті менеджментуТоді - у 1996 році студент Антон Яценко запропонував однокурсникам створити «фірму» з надання «студентських послуг». Схема (!) була проста .

Яценко і К приймали платні заявки від студентів на здачу екзамену чи заліку

За інформацією вказаного ЗМІ, Яценко і К приймали заявки від студентів на здачу екзамену чи заліку. Їх спеціальний представник доводив до відома викладача імена потенційних відмінників і розраховувався, залишаючи «фірмі» відсоток за посередництво. Вірогідно, подібні домовленості у виші існували і до Яценка. Однак йому вдалося систематизувати таку практику і встановити на неї монополію.

Отже – Антон Яценко!

Народився 13 липня 1977 року в Києві. 1998 р. - закінчив Київський економічний інститут менеджменту. 2002 року - закінчив Київський національний економічний університет (спеціальність - правознавство, кваліфікація - юрист). Доктор економічних наук.

1998 року - співробітник Секретаріату Верховної Ради України. 2002-2003 рр. - Завідувач інформаційно-аналітичного відділу Управління суспільно-політичних питань Головного управління з питань внутрішньої політики в Адміністрації Президента України. 2003 р. - помічник першого віце-прем'єр-міністра. 2004 р. - проректор Київського економічного інституту менеджменту. 2005 року - перший віце-президент Тендерної палати України.

2007 р. - народний депутат України VI скликання (голова підкомітету з питань регулювання ринку державних закупівель, державного замовлення, конкурсів та діяльності державних підприємств Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики). У 2011 р. А. Яценко разом з іншими народними депутатами ВР з фракції БЮТ (Микола Баграєв, Олександр Шепелев, Віктор Павленко, Степан Глусь, Олександр Фельдман) увійшли до фракції Партії регіонів.

Він завжди був дратівливим. Антон дуже болісно реагував на будь-яку критику і зауваження і навіть вдавався до погроз, якщо хтось наполягав на його неправоті

Неодноразово характеристика особистих якостей та поведінки Яценка надавалась різними джерелами з посиланням на однокласників нашого «героя» та інших очевидців. Він завжди був дратівливим. Антон дуже болісно реагував на будь-яку критику і зауваження і навіть вдавався до погроз, якщо хтось наполягав на його неправоті. Він завжди був майже впевнений у тому, що все робить правильно. Він майже не сумнівався у власній особливості та своєрідному месіанському служінні. Майже…  З огляду на розмах і заповзяття, з якими він створював і впроваджував різні схеми власного збагачення за рахунок інших, йому в житті завжди чогось бракувало. Зрештою зясувалося, що проблема це суто психологічна і Яценко завітав до лікаря. Раз, другий… І почалося. Видання «Тема» стверджує, що: «у проректора Київського економічного інституту менеджменту, екс-першого віце-президента Тендерної палати України, народного депутата України, члена Комітету з питань економічної політики, держслужбовця 5-го рангу А. Яценка «не всі вдома».

Яценко – клієнт лікарні для душевно хворих людей

Як вдалося з'ясувати «ТЕМІ» у персоналу лікарні для душевно хворих, цей народний обранець - частий гість у їх медустанові, де він проходить курси реабілітації.» («Нардеп и экс-активист тендерной мафии – клиент психушки» від 27.08.10).

Можливо саме нав’язливою ідеєю пояснюються масштаби його корупційної діяльності на більшості посад, які він займав. А, можливо, бракувало йому не самореалізації, а банальних гедоністичних утіх? Наприклад, після жахливого ДТП, яке дратівливий Антон скоїв своїм «Бентлі» на Банковій, у його крові виявили кокаїн…, про що повідомляв часопис «Спротив».

Так чи інакше - під коксом або ж у стані афекту, але збагачення Антон прагнув завжди.

Великий шлях до нього (студентські забавки не рахуються))) він починав з помічника нардепа. Випадково чи закономірно, волею нагоди чи в результаті зусиль, але саме він мав відношення до підготовки законопроекту про тендерну палату. Свій шанс Антон не проґавив.

Історія набула розвитку в 2001 році. Тоді 24-річний Антон Яценко і його сусід Володимир Врублевський при Мінекономіки розробляли документацію, схеми та алгоритми для сфери державних закупівель. Трапилось так, що Яценко носив текст відповідного законопроекту на візування тодішньому міністру економіки Василю Цушку. При цьому візування здійснювалось на кожній сторінці.

Кілька сторінок, на яких містилися  принципові рядки, що відкривали шлях до безконтрольного збагачення, Яценко підмінив, підробивши на них підпис Цушко

Ряд видань, зокрема «Інфо Онлайн» та «Антикор» поставили під сумнів належність підписів Цушку на кожній зі сторінок вказаного законопроекту. Ними зазначено, що кілька сторінок, на яких містилися принципові рядки, що відкривали шлях до безконтрольного збагачення, Яценко підмінив, підробивши на них підпис Цушка. По закінченню роботи Яценко і Врублевський оформили патенти. А потім поставили керівників міністерств та відомств перед фактом, що у них авторські права на все, що стосується організації тендерів. (Інфо Онлайн). Так, за А. Яценко та В. Врублевським значаться: «Зразки тендерної документації» (свідоцтво ПА № 5086 від 17.01.2002г.); «Методика оцінки тендерних пропозицій» (свідоцтво № 6443 от22.10.2002г.); «Методика проведення перевірки дотримання замовниками вимог чинного законодавства при закупівлі товарів, робіт і послуг за державний рахунок» (свідоцтво № 6443 від 14.08.2002г.) ... Перевірка законності отримання патентів, проведена СБУ і Мін'юстом «по гарячих слідах» у грудні 2002 року, розкрила повну наукову неспроможність так званих авторських «винаходів». По суті вони були ... копіями окремих положень вже згаданого Закону від 22.02.2002 року, а також ряду нормативних актів міністерства економіки.

І хоча патенти були доволі сумнівні, в наступні роки Яценком були створенні сотні організацій, які мов павутина обплутали весь механізм тендерних закупівель. За будь-яку послугу, документ, висновок експерта, допущення до торгів чи розміщення інформації про закупки треба було платити грубі гроші на рахунки приватних фірм.

 А засновниками цих фірм-паразитів, особливо в перші роки, були батько Антона Яценко, його мати, дружина, сестра, чоловік сестри Яценко, його сусіди тощо. (Інфо Онлайн)

Згодом родичі та друзі Яценка утворили СГО «Тендерна палата України», яка начебто виконувала функції суспільного контролю над порядком в держзакупівлях. І нарешті Верховна Рада України в Законі 2289-VI від 01.06.05 «Про здійснення державних закупівель» закріпила схему, створену Антоном Яценко.

Він прагнув і став дуже багатою людиною.  За виграш у тендері  перший віце-президент Тендерної палати брав з учасників відкат від 6% і вище. Нарешті окрім матеріального зиску він набув ще й статусу: лідер тендерної мафії.

На гроші, "підняті" в Тендерній палаті, Яценко купив місце в списку БЮТ

Наступною сходинкою кар’єрного росту Яценка та джерелом ресурсів для подальшого збагачення стала посада народного депутата України, яким він був обраний за списками БЮТу. Неодноразово в різних ЗМІ обговорювалися питання платного отримання місць у списках цієї партії. Тому не виключено, що саме гроші, "підняті" в Тендерній палаті, стали запорукою проходження Яценка до Верховної Ради України. А коли прийшла нова влада, він викупив у комуністів, які отримали за квотою за участь в коаліції ряд відомств, право на призначення чиновників у Мінекономіки, а також право володіння Комісією з цінних паперів та Держкомітетом стандартизації. До Комісії з цінних паперів Яценко посадив Василя Волгу, який бідкався, що «Антон дає йому тільки 10%, а 90% кладе собі в кишеню». Але Яценко був невблаганним. Тоді у пошуках грошей (що таке 10% для пафосного Василя!) Волга розпочав шукати додаткові джерела збагачення. Як наслідок, саме на підставі його рішень на посаді голови Держфінпослуг було розпочато атаку на одеського бізнесмена Андрія Азарова. Останнього звинуватили у неналежному оформленні ліцензії «Першого кредитного товариства» і спробували відібрати установу. В ефірі одного з одеських телеканалів А.Азаров заявив, що Волга вимагає у нього хабар у 500 тис у.о. Азаров не змирився із розграбуванням свого Першого кредитного товариства і зрештою підсунув Волзі хабар – краплений. Волга сів.

Цікаво, що Яценко вчиться на своїх помилках. Зрозумівши, що співвідношення 10% до 90% - це занадто явний грабунок навіть для своїх подільників, він у своїй наступній корупційній схемі – введення «податкового» оцінювання, встановив співвідношення 20% до 80%. Тут на подільників він перетворив цілу армію оцінювачів. Але про цю схему мова піде в окремому розслідуванні. А поки що, Антон продовжує переможну ходу життям. Його неврівноваженість час від часу переходить у агресію, але це не лише не заважає йому, а й допомагає. Відомий не один факт, коли нардеп прямо погрожував журналістам. Як стверджує інтернетвидання «Антікор», одного свого "подільника" він, з використанням працівників СБУ, свого часу навіть запроторив до ізолятору тимчасового утримання, де тому пояснили, «хто такий» Антон Яценко і чому з ним краще не сперечатися. Яценко заніс це до свого активу і приводить цей випадок у приклад при спілкуванні з особливо нетямущими. («Корупційні схеми, за якими стирчать вуха Яценка»)

Однак переконувати він навчився не лише через залякування. Оперуючи прізвищами впливових осіб, він майстерно підсовував  на призначення у різні відомства своїх людей.

Яценко мав неабиякий талант переконання і вмів наполягати і тиснути

Зі слів екс-міністра економіка Василя Цушка, Яценко мав неабиякий талант переконання і вмів наполягати і тиснути. Щоправда, якось це закінчилось для Яценка розбитим носом. Цушко просто не витерпів гіпертрофованої нахабності і вдарив Яценка. («Цензор»)

Загальна картина корупційної діяльності Антона Яценка виглядає так:

2005 – 2008 роки: створення «тендерної мафії» (посередницький рекет);

2009 рік: створення ЗАО «Софтлайн» (під виглядом єдиного стандарту електронного документообігу, впроваджена монополія на встановлення програмного забезпечення у всі державні структури, що дало Яценко доступ до конфіденційної інформації на всіх рівнях);

2010 рік: впровадження платних довідок про відповідність цін в держзакупівлях;

2012 рік: створення корупційної схеми «податкового оцінювання».

У 2010 році Яценко проходив у справі про шахрайство на суму 1,5 млрд дол. Розслідування проводило слідче управління СБУ. Однак далі допитів справа не пішла. Не доходить до суду справа щодо Яценка і за нової влади. Він продовжує грабувати Україну, реалізовуючи, наприклад, схему «податкового оцінювання». Про її створення та впровадження читайте вже у наступному розслідуванні редакції Громадської організації «Україна без корупції»!

 

 

 

Олег Петров

журналіст

спеціально для ГО «Україна без корупції»
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро