ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 36,17
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. КОРУПЦІЙНІ МЕТАСТАЗИ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

КОРУПЦІЙНІ МЕТАСТАЗИ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

453

Сьогодні купити «лікарняний» листок – простіше простого. Не хочеш працювати – заплати і спи спокійно. Домовитись з дільничним лікарем теж не проблема. За певну винагороду матимеш належним чином оформлений лист тимчасової непрацездатності. І справа тут не тільки в українських ментальних лінощах чи нечесності працівників медичних установ, а в тому що принцип «купи-продай» став аксіомою, будь-яка проблема вирішується парою сотень чи тисяч гривень. Система охорони здоров’я поросла корупційними метастазами, зловживання з боку медичних працівників не тільки не караються, а й вдало стимулюються зверху.

Громадська організація «Україна без корупції» вже звертала увагу на кричущий випадок удаваного хворого з Закарпатської області

(Хворіти по - закарпатськи, або "запалення хитрощів").

Історія має продовження. Розслідуючи цей випадок, ми навіть не здогадувались, яку відкриємо «скриньку Пандори». Нагадаємо, головний мисливствознавець ДП «Великобичківське ЛМГ» Пукман Вадим Васильович з 25 березня 2013 року здебільшого відсутній на роботі. До 17 лютого 2014 року він отримував у різних медичних установах Закарпатської області листки непрацездатності, за допомогою яких уникав виходу на роботу та виконання посадових обов’язків, при цьому отримуючи виплати з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. З 189 днів перебування на лікуванні, в стаціонарних умовах він лікувався тільки один раз тривалістю 24 дні. З 17 лютого цього року пан Пукман взагалі не з’являється на робочому місці і не надає жодних підтверджень своїх «хвороб».Роботодавець defactoне можевитребувати від нього пояснень та прийняти рішення про звільнення відповідно до Кодексу законів про працю України, оскільки Вадим Пукман постійно переховується. Склалась така невтішна ситуація: місце головного мисливствознавця обіймає особа, яка фактично не виконує трудові обов’язки, а звільнити її роботодавець не може. При цьому «прогульник» отримав з державного бюджету допомогу за «запалення хитрощів».

Розуміючи очевидність зловживання лікарняними з боку головного мисливствознавця, члени профкому трудового колективу державного підприємства «Великобичківське ЛМГ» звернулися до народного депутата України Василя Петьовки з проханням надати допомогу у визначенні законності дій в отриманні лікарняних Пукмана. 1 квітня 2014 року пан В.Петьовка звернувся до Генеральної прокуратури України з проханням провести перевірку законності видачі листків непрацездатності головному мисливствознавцю ДП «Великобичківське ЛМГ» Пукману Вадиму Васильовичу. Про результати та відповідь на депутатське звернення ми розповідали в статті (Хворіти по - закарпатськи, або "запалення хитрощів"). Перевірка, якою встановлено порушення при видачі лікарняних, водночас не призвела до притягнення жодного винного до відповідальності.

Не задоволений «формальною відмашкою» як з боку Генеральної прокуратури України, так із боку Міністерства охорони здоров’я та Фонду соціального страхування, народний депутат України Василь Петьовка повторно звернувся до Генеральної прокуратури стосовно неналежного розгляду депутатського звернення. Але відповіді від Генпрокуратури так і не дочекався. Натомість отримав лист від Міністерства охорони здоров’я України, в додатку до якого була представлена відповідь Управління охорони здоров’я Закарпатської області щодо повторного розгляду питання перевірки законності видачі листків непрацездатності Пукману В.В.

Цей документ не просто вражає – він шокує. Виявляється, що Управління охорони здоров’я Закарпатської області не знаходить підстав доцільності проведення повторної перевірки, адже усі випадки тимчасової непрацездатності і видача листків непрацездатності є обґрунтованими. Наскільки ж халатно та безвідповідально поставились чиновники до цього питання! Адже обставини незаконності та невідповідності лікарняних листків вже встановлені, але дивним чином не взяті посадовцями до уваги.

Під час першої перевірки, ініційованої внаслідок депутатського звернення народного депутата Василя Петьовки, було встановлено низку порушень правил оформлення та видачі листків тимчасової непрацездатності, але жодного правопорушника не було притягнуто до відповідальності. У листі від 30 квітня 2014 року від Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування тимчасової втрати працездатності вказано, що всі листки непрацездатності Пукмана В.В. оформлені із порушенням вимог Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності: не зазначено місцезнаходження закладу охорони здоров’я, невстановлений № нового листка непрацездатності, невірно визначена причина непрацездатності, відсутній підпис головного лікаря про дозвіл видачі листка непрацездатності та кругла печатка лікувально-профілактичного закладу та інші.

Однак при повторному зверненні органи системи охорони здоров’я повністю ігнорують очевидні речі! У листі Управління охорони здоров’я Закарпатської області зазначається, що «при заповненні бланків листків непрацездатності були допущені певні недоліки…», «причину допущення бачимо в тому, що багато облікових форм заповнюють середні медичні працівники, які через значну завантаженість роботою не завжди достеменно дотримуються інструкцій». До чого тут завантажені роботою медичні працівники? Чому увага чиновників фокусується на неправильному оформленні листків непрацездатності, на формальному, так би мовити критерії, а не розглядає ситуацію в цілому? Адже «наш герой» отримував лікарняні в різних містах, мандруючи Закарпатською областю. Невже особа, що дійсно хронічно хвора, матиме сили та бажання весь час змінювати лікарів та лікарські установи? Якщо ж людина дійсно серйозно хвора, то, напевно, їй потрібне не амбулаторне лікування, а призначити комплексний курс стаціонару. Як йдеться у листі Управління охорони здоров’я Закарпатської області «наслідки травматичного ушкодження зв'язок та менісків лівого колінного суглоба призвели до тимчасової непрацездатності». В листі констатується, що «Зважаючи на специфіку роботи, Пукман В.В. не може працювати на посаді». Чому ж тоді «добропорядний» і «сумлінний» працівник не пройде медико-соціальну експертну комісію, як це йому рекомендує Управління охорони здоров’я Закарпатської області, і не звільнить «тепле» робоче місце? Тож, відповідь чиновників охорони здоров’я виявилась неповною, необґрунтованою і більше схожою на відписку. Звісно, рука руку миє! Кого покриває заступник начальника Управління охорони здоров’я Закарпатської області Брич Володимир Дмитрович, який обіймає цю посаду протягом тривалого часу, досконало знає законодавство, але абсолютно ігнорує очевидні порушення?

Окрім того, у листі Міністерства охорони здоров’я України від 8 травня 2014 року вказано, що перевірити обґрунтованість видачі листка непрацездатності, виданого Ужгородською міською поліклінікою на період з 11 листопада по 6 грудня 2013 року, неможливо, так як відсутня первинна медична документація, хоча така документація повинна зберігатись в лікувальному закладі 5 років. Немає медичної картки, а Управління охорони здоров’я Закарпатської області не бачить порушення!

Враховуючи всі вищезгадані обставини, народний депутат України В.Петьовка в черговий раз звернувся до Міністерства охорони здоров’я України з проханням провести повторно повну, всебічну, об’єктивну перевірку обставин, надати належну правову оцінку дій працівників закладів охорони здоров’я та Управління охорони здоров’я. Відповідь ще не надійшла. Чекаємо, сподіваємось, що особиста нетерпимість Міністра охорони здоров’я України Олега Мусія – не красномовство, а принципова позиція.

І наостанок. Справа прогульників Пукманів – одна на мільйон, адже система охорони здоров’я перетворилась на грошовий конвеєр, де лікарі отримують винагороду в кишеню за «липові» довідки, лікарняні листи, успішно проведені операції. Державні органи та управління або ж заплющують очі на правопорушення, або ж заохочують та «кришують» корупційні схеми. Система вражена корупційними метастазами, адже за наявності низки законів і підзаконних нормативно-правових немає ефективного механізму відповідальності, покарання хабарництва. І такі самі Пукмани будуть продовжувати користуватись державними коштами, котрих потребують тисячі хворих чи людей з обмеженими можливостями до тих пір, поки схеми корупції та хабарництва в системі охорони здоров’я не будуть знищені.

 

Анна Запорозчук

 Юрист,

 Спеціально для ГО «Україна без корупції»

 
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро