ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,46
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Гречані кандидати, або За що ми боролись?

Гречані кандидати, або За що ми боролись?

470

Спостерігаючи за веденням передвиборчої агітації, приходиш до думки про те, що нам необхідна не лише люстрація політиків, але й люстрація виборців. Напевно неможна вимагати від політиків бути насправді Державними Діячами, коли політична культура пересічного громадянина дозволяє йому сприймати вибори лише як додатковий спосіб отримати подачку з рук тих, хто останні роки тільки і робив, що обкрадав їх.

Коли люди віддають гречку за голос, це навіть важко назвати підкупом виборців. Підкуп – це коли покупець платить більш-менш адекватну ціну. А для багатьох наших «гречаних» кандидатів ці продпайки нічого не варті. Доведені до зубожіння – і матеріального, і духовного – люди продаються за безцінь і цим замикають коло своїх поневірянь.

А винахідливість кандидатів інколи вражає своїм цинізмом – наведемо кілька прикладів.

Так, кандидат від округу № 136 (Суворовський район міста Одеса) Дмитро Голубов (Блок Порошенка) під гаслом «Справам довіряють» заманює пенсіонерів на вечори пам’яті співачки Анни Герман та роздає комплекти білизни.

Чинний народний депутат Ігор Єремеєв балотується по одномандатному виборчому округу № 23 (Камінь-Каширський, Ківерцівський, Любешівський, Маневицький райони Волинської області) як самовисуванець (зараз у складі фракції «Суверенна європейська Україна»). Він  вже перемагав в цьому окрузі у 2012 році. 2 жовтня поточного року він проводив агітаційну зустріч в Будинку культури села Покащів Ківерцівського району, під час якої його помічники вручили кільком виборцям конверти із грошима.

Ще частина виборців отримали грошові сертифікати від Волинського обласного благодійного фонду «Волинська родина». На кожному сертифікаті було зазначено «за підримки Ігоря Єремеєва» (сам він є засновником цього фонду). Сертифікати були на різні суми грошей.

Дуже показовим є приклад Віктора Пилипишина, також чинного народного депутата від округу № 223 (Шевченківський район м. Києва), який знову балотується від цього ж округу. Цей кандидат у серпні 2012 року використовував церковні свята для політичної агітації. Так на православне свято Спасу, Пилипишин влаштував концерт, на який зібрав пенсіонерів. Щоб відійти від повсякденного стереотипу підкупу виборця гречкою, політик вирішив роздавати киянам чай у пакетах із написом "Кияни передусім!". До чаю додавалася іменна чашка Пилипишина й 20 грам меду. Також в якості агітпропаганди Пилипишин застосовував насіння петрушки.

Але того разу йому не пощастило. Вибори в окрузі по суті не відбулися, і на повторних виборах у грудні 2013 року йому вдалось перемогти. На цей час вже почалася Революція Гідності, вже відбулися перші побиття на Майдані. Але складається враження, що люди, йдучи з Майдану, на виборчих дільницях віддавали голоси за цього торговця насінням, а потім знову поверталися на Майдан відстоювати європейські цінності.

Випадки, коли підкуп виборців фіксується та отримує відповідну юридичну оцінку є поодинокими. І слід констатувати, що і серед них справу не доводять до зняття кандидата з реєстрації або притягнення його до кримінальної відповідальності. Приміром, в окрузі № 178 (місто Первомайський, Балаклійський, Барвінківський, Близнюківський, Первомайський райони Харківської області), де на позачергових парламентських виборах балотується брат "регіонала" Михайла Добкіна - Дмитро Добкін - відкрито кримінальне провадження за фактом підкупу виборців.

Інша справа з підкупу виборців відкрита також у Харківській області за скаргою від представника кандидата в нардепи по округу № 169 (київський і Московський райони міста Харкова) Олександра Кірша (Народний фронт) за підкуп виборців на користь кандидата в нардепи по тому ж округу Володимира Скоробогача (екс-регіонала, що йде на вибори як безпартійний самовисуванець). Поки що жодних наслідків, крім дописів посадовців МВС про це у Фейсбуці, для кандидатів-корупціонерів не настало.

Менше пощастило депутату від Партії регіонів, а тепер самовисуванцю по округу № 195 (Соснівський район міста Черкаси, Драбівський, Чигиринський, Чорнобаївський райони Черкаської області) Володимиру Зубику. Він 1 жовтня відвідав села Чигиринського району – Боровиця, Топилівка, Трушівці, Медведівка, Головківка, Мельники. На одній з таких зустрічей з виборцями в селі Топилівка побачити живого народного депутата прийшли близько 60 осіб. Поспілкувавшись з селянами на загальнополітичні теми близько 10-15 хвилин, нардеп передавав естафету в спілкуванні представнику фонду "Обличчям до обличчя". 

Як виявилося, попередньо люди писали звернення до цього фонду про надання матеріальної допомоги. За цим списком представник фонду надавав кошти безпосередньо готівкою. Люди отримували кошти на лікування, на ремонт будівель та інше. За фактом підкупу виборців зареєстровано кримінальне провадження.

Але поки є попит на пайки, кандидати напевно будуть вдаватися до цього простого способу набуття популярності серед виборців. І дуже прикро, що виборці так зневажають себе та позбавляють майбутнього своїх дітей. Політики не приведуть нас до гідного життя, а такі політики – тим більше. Вся справа в нас – і це слід вже давно зрозуміти. Наш вибір – це наша совість, гідність, розум, нарешті душа, а не подачки політиканів, місце яких на узбіччі новітньої історії.

 Михайло Рябець

 Заслужений юрист України, Голова Ради ГО “Україна без корупції

 
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро