ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 38,21
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Справа про хлібопекарню-привид на одещин

Справа про хлібопекарню-привид на одещин

401

ЧАСТИНА 1. РОЗСЛІДУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «УКРАЇНА БЕЗ КОРУПЦІЇ»

Хліб – всьому голова. Без нього навряд чи можна уявити життя українця. Для деяких селян в Одеській області останнім часом хліб став уособленням обману і шахрайства, сумнівної якості і крадіжки.

До Громадської організації «Україна без корупції» звернулися небайдужі мешканці Великомихайлівського району Одеської області у зв’язку з грубими порушеннями чинного законодавства місцевої хлібопекарні-привида, що забезпечує хлібом практично половину населених пунктів району, але її виробництво не сертифіковане. З якого боку не підійди, а відкрити справу про кримінальне чи адміністративне правопорушення на це псевдо-підприємство місцевій міліції так і не вдається.

Село Великоплоске Великомихайлівського району Одеської області знаходиться на кодоні з Придністров’ям. В цьому живописному куточку є «цікава» хлібопекарня, яка належить ТОВ «Корунд», і яка забезпечує хлібом мешканців практично половини району. Однак якість виробленої продукції, її відповідність санітарним нормам; дотримання санітарних норм працівниками пекарні, а також умов транспортування хлібопекарської продукції лишається сумнівною. Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців хлібопекарня є підприємством з іноземними інвестиціями. Засновниками цього суб’єкту підприємницької діяльності являються Дорунда Домініца Юріївна та Дубровін Олег Леонідович, а керівником підприємства  - батько засновниці Домініци Дорунди - Дорунда Юрій Васильович.

Громадська організація «Україна без корупції» розпочала розслідування справи про загадкову хлібопекарню і звернулася до місцевих органів влади з приводу діяльності цього підприємства. Ми мали на меті отримати достовірну інформацію щодо цієї юридичної особи і дотримання нею вимог чинного законодавства при здійсненні господарської діяльності. Натомість ми отримали деякі відповіді окремих чиновників з Одеської області, які не просто здивували, а навіть шокували нас.

Перш за все, ми звернулися до Великомихайлівського РВ Головного управління МВС України в Одеській області щодо проведення перевірки діяльності хлібопекарні, що належить ТОВ «Корунд». Згідно з відповіддю, наданою Громадській організації «Україна без корупції», співробітниками органів внутрішніх справ жодного разу не проводилась перевірка вказаного підприємства. Проте «під час проведення оперативно-профілактичного відпрацювання в смт. Великомихайлівка по вул. Ватутіна 05 серпня 2014 року був зупинений вантажний автомобіль ГАЗ «СС 33009». Під час перевірки вищезазначеного автомобіля було виявлено в його кузові пластикові ящики з хлібобулочними виробами у кількості 360 шт.

Хлібобулочні вироби перевозились в кузові вантажного автомобіля, який не обладнаний у відповідності з нормами перевезення цієї продукції. Хліб перевозився без дотримання будь-яких санітарних норм, без сертифікату якості на хлібобулочні вироби, без документів, що підтверджували б місце виробництва продукції» - йдеться у документі, одержаному нашою громадською організацією за підписом керівника райвідділу внутрішніх справ.

Це той автомобіль, який був виявлений 5 серпня 2014 року під час проведення оперативно-профілактичного відпрацювання працівниками райвідділу внутрішніх справ, в кузові якого перевозились хлібобулочні вироби

 Нагадаємо, що у відповідності з п.8 «Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами», затвердженими Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України №185 від 11.07.2003 року «Транспортні засоби для перевезення харчових продуктів повинні мати санітарний паспорт, бути чистими, у справному стані». А згідно з п.1.3 Розділу ІІ зазначеного нормативного документу «Кожна партія продукції повинна супроводжуватись документацією про якість і безпеку, в яких зазначаються дата виготовлення та година виймання хліба з печі, від якої відраховують термін призначення».

Вищеописані невідповідності вимогам чинного законодавства щодо перевезення, якості та сертифікації хлібу та хлібобулочних виробів було зареєстровано в журналі ЄО Великомихайлівського РВ Головного управління МВС України в Одеській області за №1346, зібрані матеріали про виявлені правопорушення були надіслані 05 серпня 2014 року до міжрайонного управління ГУ Державної санітарної служби Роздільнянського району Одеської області.

Однак, працівники міліції до сих пір не отримали відповіді від управління санітарно-епідеміологічної служби про результати розгляду їх звернення та долучених до нього матеріалів та про вжиті відповідні заходи по усуненню виявлених порушень чинного законодавства щодо виготовлення та транспортування продуктів харчування.

Куди ж дивиться санепідемслужба, якщо у Великомихайлівському районі відбувається не просто недотримання, а грубе порушення санітарно-епідеміологічних норм щодо транспортування хлібобулочних виробів?

Більш того, як можна пояснити, що навіть правоохоронний орган впродовж більше трьох місяців не може отримати відповідь на заяву фактично про злочин.

Громадська організація «Україна без корупції» звернулась до Роздільнського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби в Одеській області із запитом щодо здійснення перевірки діяльності хлібопекарні ТОВ «Корунд».

Ми отримали відповідь, згідно з якою «До 31.12.2012 року державний санітарно-епідеміологічний нагляд на території Великомихайлівського району здійснювала Великомихайлівська районна санітарно-епідеміологічна станція, яку було ліквідовано. Згідно з документами ліквідованої санепідемстанції на обліку об’єктів поточного держсанепідемнагляду хлібопекарня ТОВ «Корунд» не перебувала. При цьому, на обліку є інший об’єкт ТОВ «Корунд» - млин. З 01.01.2013 року по теперішній час адміністрація ТОВ «Корунд» не зверталась до Роздільнського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби в Одеській області з приводу отримання експлуатаційного дозволу для потужностей виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів».

Цілковита нісенітниця: діюча хлібопекарня є, хліб виробляється, а на обліку у санепідемслужбі не значиться! При всьому цьому, санепідеміологічна служба і пальцем не поворухнула, аби ініціювати розслідування та перевірку «діяльності» цього горе-підприємства.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про безпечність та якість харчової продукції» потужності з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів не можуть функціонувати без експлуатаційного дозволу, виданого санітарною службою.

Тож, наше «дивовижне» підприємство здійснює свою діяльність незаконно?!

У цьому ж листі санітарно-епідеміологічна служба посилається виконання статті 31 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», відповідно до якої перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.

Як зазначається у листі-відповіді Начальника Роздільнського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби в Одеській області О.Г. Польського на запит Громадської організації «Україна без корупції»: «З метою проведення позапланової перевірки дотримання вимог санітарного законодавства ПП «Корунд» начальником цієї служби було порушено процедуру отримання дозволу Кабінету Міністрів України на її проведення. Однак Держсанепідслужбою України відмовлено у проведенні позапланової перевірки».

З огляду на вищенаведене, напрошується невтішний висновок: навіщо потрібна така санепідеміологічна служба, котра не виконує повноважень, покладених на неї Законом? Очевидно, що цією державною службою не здійснюється належний контроль та нагляд за потужностями з виробництва харчової продукції, не проводяться санітарно-епідеміологічні розслідування, не вживаються відповідні заходи з метою усунення порушення чинного законодавства та не притягуються до відповідальності особи, винні у вчинені таких правопорушень.

Таким чином, Роздільнським міжрайонним управлінням Головного управління Держсанепідслужби в Одеській області грубо порушується стаття 6 Закону України «Про безпечність і якість харчових продуктів», Положення «Про Державну санітарно-епідеміологічну службу України», затверджене Указом Президента Українивід 6 квітня 2011 року № 400/2011.

На підставі того, що хліб сумнівної якості випікається без сертифікації лінії виробництва, транспортується з порушенням вимог щодо транспортування та продається без відповідного сертифікату якості, а отже, де факто пекарня та її продукція існує та функціонує, санепідеміологічна служба могла хоча б ініціювати розслідування щодо вказаного підприємства. Але, на превеликий жаль, цей державний орган зовсім ігнорує порушену нами проблему!

Більш того, від такої бездіяльності державної служби страждають люди, які змушені купувати невідомо який і невідомо ким виготовлений хліб! Здається, органам державної влади як на найвищому, так і місцевому рівні начхати на простих людей, яких з дня на день обдурюють!

Сподіваємось, шановні читачі, що прочитавши відповідь керівника Роздільнського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби в Одеській області, Ви зможете зробити висновки про рівень її діяльності чи бездіяльності, а, можливо, й про приховану корупційну складову, яка не дає можливості відкрити очі на очевидну неправомірність діяльності окремих суб’єктів господарювання.

 

Не знає або закриває очі на існування «дивовижної» хлібопекарні й місцева районна державна адміністрація. Хліб, вироблений на цьому підприємстві керівники районної державної адміністрації, напевно, їдять, але про існування та діяльність не знають!

Разом з тим, на підставі статті 16 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до компетенції цих органів належить здійснення державного контролю за додержанням виробником продукції стандартів, технічних умов та інших вимог, пов’язаних з якістю та сертифікацією, додержання санітарних правил. У відповідності з п.3 ст. 20 цього ж нормативно-правового акту місцеві державні адміністрації організовують роботу з атестації об’єктів, сертифікації продукції, робіт та послуг підприємств й організацій. Тому Великомихайлівська районна державна адміністрація не може не знати про підприємство, що знаходиться на підпорядкованій їй території!

Не менш цікавою є й відповідь т.в.о. начальника Великомихайлівського районного сектору Головного управління ДСНС України в Одеській області, ст. лейтенанта служби цивільного захисту А.В. Гнатковича на наш запит щодо перевірки діяльності ТОВ «Корунд». Виявляється, на момент здійснення останньої перевірки 19 грудня 2013 року «майновий комплекс «Пекарня» не працював». До того ж, «дозвільні документи на початок роботи майнового комплексу «Пекарня» Великомихайлівським районним сектором Головного управління ДСНС України в Одеській області».

Таким чином, склалась досить дивна ситуація: підприємство, де кількість порушених норм зашкалює, активно працює, де факто не маючи на це дозволу, не дотримується вимог щодо якості продукції та умов її транспортування. Проте для більшості місцевих органів його просто не існує! Здається, що місцевим чиновникам просто вигідно замовчувати, приховувати інформацію чи ігнорувати існуючу проблему, аніж навести порядок в сумнівній хлібопекарні і гарантувати простим людям якісний, належним чином виготовлений хліб.

Громадськість та активісти змушені докладати значних зусиль, аби згадані вище горе-підприємства та їх власники нарешті «вийшли з сутінків» та виготовляли продукцію з дотриманням вимог чинного законодавства.

В наступній частині ми розповімо Вам, шановні читачі, про подальші результати нашого розслідування цієї справи щодо чисельності працівників, які забезпечують «діяльність» цієї хлібопекарні, про суму сплачених підприємством податків, про маніпуляції з підключенням та використанням електроенергії для функціонування підприємства та інші цікаві аспекти «діяльності» підприємства-фантома.

Анна Запорозчук, юрист Громадської організації «Україна без корупції»
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро