ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 40,17
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. На гроші, витрачені на вибори, можна було вдягти тисячі вояків

На гроші, витрачені на вибори, можна було вдягти тисячі вояків

475

Політичні партії та кандидати витратили сотні мільйонів гривень на вибори, які неабияк зараз потрібні для армії.

 Рахувати чужі гроші – річ невдячна, але завжди цікава. Особливо коли йдеться про наших політиків. Адже свою публічну діяльність вони сприймають мало не як особисте життя. А коли йдеться про гроші – то навіть найтолерантніші із них починають казитися, мовляв, не холопська то справа рахувати їхні інвестиції у власне безбідне майбутнє.

Хоча у цивілізованому світі, куди прагне кожен з них, звітування політика про витрачені кошти на передвиборчу агітацію – звична і навіть обов’язкова річ. Кожен куплений олівець має чек та джерело походження коштів. Інша річ у нас. Ніхто навіть не пробує з’ясувати, скільки наші політики та партії витрачають коштів на передвиборчу гонку та поточне утримання штабів.

Останні позачергові вибори до Верховної Ради не були для України рекордно витратними. Партії стримувалися вкладати неймовірні кошти у цю гонку, можливо резонно підозрюючи, що життя цього парламенту буде не довгим.

Проте навіть ця млява та на вигляд спокійна кампанія коштувала основним гравцям кілька сотень мільйонів гривень. І це без урахування сотень мажоритарних кандидатів по всій країні.

Загалом політичні партії в Україні витратили на вибори майже 675 мільйонів гривень. Левова частка витрат – агітація у ЗМІ – понад 600 мільйонів. В десятку партій, які витратили найбільше, ввійшли (за даними фінансових звітів, які партії надали ЦВК): ВО «Батьківщина» – 109,5 мільйона, «Опозиційний блок» – 106,4 мільйона, «Блок Петра Порошенка» – 97,3 мільйона, «Народний фронт» - 93,6 мільйона, «Радикальна партія Олега Ляшка» – 73,2 мільйона, «Сильна Україна» – 60,8 мільйона, ВО «Свобода» – 38,3 мільйона, «Самопоміч» - 27,3 мільйона гривень, КПУ – 23,4 мільйона гривень.

Зважаючи на такі чималі суми, важко повірити деяким політикам, що у їхніх лавах немає представників великого бізнесу, а за ними не стоять остогидлі олігархи. Це лише бутафорія для наївного електорату.

Попри, здавалось би, значні суми, експерти кажуть, що це лише верхівка айсберга. Справжні витрати на проведення виборчої кампанії сховані від сторонніх очей. Найбільші кошти приховані в рекламі у ЗМІ. Скільки насправді партії витратили на це – підрахувати практично неможливо. Проте суми ці надзвичайно великі.

- У законі не зазначено, хто має перевіряти достовірність даних фінансових звітів, які подають партії та кандидати до ЦВК. Тому вказати можна будь-які цифри. Схожа ситуація з декларацією про доходи. Чи відповідають вони дійсності – ніхто не знає, - вважає координатор мережі «ОПОРА» в Чернівецькій області Надія Бабинська. – Хоча, згідно із законом, вони повинні використовувати кошти лише з власних виборчих фондів. Відтак більшість партій-переможців не задекларували грошей, які вони витратили на рекламу у друкованих ЗМІ.

За словами експерта, деякі партії в офіційних звітах (навіть на рівні області) зазначили лише десятки тисяч гривень, які вони нібито витратили на рекламу у друкованих ЗМІ. Зокрема «Радикальна партія Олега Ляшка» вказала лише понад 31 тисячу гривень на це, а у ВО «Батьківщина» взагалі на ці цілі не було витрачено жодної копійки. Хоча насправді таких матеріалів було чимало у всіх куточках країни.

А ще є чимало інших витрат, пов’язаних з оплатою праці працівникам штабів, агітаторам, членам та керівництву виборчих комісій, оренда приміщень, канцтовари, транспорт, поїздки регіонами, оренда залів для виступів тощо. Перелік можна продовжувати до безкінечності.

Також не поскупилися на вибори мажоритарні кандидати. Зокрема лише у нашій найменшій області, де було сформовано тільки чотири округи, кандидати-мажоритарники потратили на перегони понад 7 мільйонів гривень. І це лише офіційно.

Щоправда, далеко не усі з кандидатів подали свої фінансові звіти. Тому важко підрахувати, скільки бодай офіційно вони витратили, аби стати кандидатом у депутати.

Найбільше (згідно з офіційними даними) серед тих 22 кандидатів (загалом в Чернівецькій області було зареєстровано 59 кандидатів), які подали остаточні фінансові звіти, Володимир Куліш, кандидат в народні депутати від «Блоку Петра Порошенка» в 204 виборчому окрузі мав найбільший виборчий фонд – 2,9 мільйона. Найменша сума у виборчому фонді була у кандидатки в 201 виборчому окрузі від Української республіканської партії Наталії Стрельчук – 2,5 тисячі гривень.

Загалом найменше на виборчу кампанію витратили кандидати у 201 виборчому окрузі – Чернівцях. А найбільше – у 204 окрузі (Сокирянщина), де між собою змагалися міністр Бурбак, екс-губернатор Куліш, голова райради Козак, пасинок колишнього голови ОДА Папієва, колишній депутат парламенту Семенюк.

Аби зрозуміти суми коштів, які політики та партії витратили на вибори, проведемо просте порівняння. Забезпечення одного військовослужбовця зимовим комплектом одягу і спорядженням коштує понад 17 тисяч гривень. Про це заявив заступник начальника Центрального управління речового забезпечення Міноборони Юрій Гусляков.

За його словами, 17,3 тисячі гривень необхідно на 40 предметів спорядження та засобів захисту вояка (зокрема бронежилет, каска, рюкзак, спальник).

Тобто лише у Чернівецькій області кандидати-мажоритарники офіційно (і це лише ті, хто подав фінансовий звіт, тобто 22 кандидати з 59 зареєстрованих) могли б забезпечити 416 вояків. Тобто навіть більше солдатів, які у вихідні поїхали захищати країну на Схід.

Щодо політичних партій, то також лише офіційно вони витратили 674 мільйони на виборчу кампанію. Цих грошей вистачило б для того, аби забезпечити усім необхідним понад 39 тисяч солдатів!

Зважаючи на розмір мінімальної пенсії в Україні – 949 гривень, то цих грошей вистачить, аби платити пенсії на місяць для 711 тисячі українців.

За даними Головного управління статистики в Чернівецькій області, у жовтні середній розмір заробітної плати в краї становив 2618 гривень. Тобто 248 тисяч краян могли б отримати цю середню зарплатню за місяць.

vidido.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро