ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 34,97
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Колишні нардепи могли в місяць отримувати по три-чотири зарплати

Колишні нардепи могли в місяць отримувати по три-чотири зарплати

503

Нинішні народні обранці "чистими" отримуватимуть по 4,9 тисячі.

Чим реально відрізняється частина обранців восьмого скликання від попередників, так це бажанням прожити чесно на одну депутатську зарплату. Перший в історії українського парламенту зарплатний скандал. Молоді депутати хочуть повернути собі платню в 17 тисяч гривень. Замість п'яти, як зараз. Адже прожити на такі гроші в столиці неможливо, заявив екс-журналіст Мустафа Найєм. Його нещадно розкритикували і колишні, і нинішні колеги. Чому тема виявилась аж такою дражливою, ідеться в сюжеті ТСН.Тиждень.
У Верховній Раді восьмого скликання зійшлися два світи - ті, хто ніколи не жив на одну зарплату, і ті, хто всерйоз збирається на неї прожити. "На руки нам будуть давати 4900, як я розумію", - говорить нардеп Олена Шкрум.

 

4900 – це гола депутатська ставка після оподаткування. До серпня цього року народні обранці отримували зарплату з надбавками втричі більшу. І самі ж її обрізали з формулюванням "до закінчення АТО". Єдиний, кого не засмучує рішення попередників, новообраний депутат Михайло Гаврилюк. Досі він жив на 1,5 тисячі гривень у місяць. "П'ять тисяч – це дуже шалені гроші. Живи скромненько, кусай по-менше - на довше хватить", - говорить Гаврилюк. Ще до присяги Мустафа Найєм заявив, що за такі гроші не прожити. Журналістом він заробляв більше. Мустафу одразу затюкали – мовляв, нащо дратувати народ, який живе значно скромніше? "Я не пропоную піднімати зарплату депутату, я пропоную повернути те, що було. Давайте скасуємо усі пільги, скасуємо недоторканність, і повернемо ту зарплату, яка булла", - наголосив Найєм. Скільки насправді отримували депутати Верховної Ради, обіцяє розповісти колишній обранець Тарас Чорновіл. Він живе в сучасному спальному районі, у квартирі, яку отримав за депутатсва. Зараз Рада житло для працівників не будує, лише винаймає. Чорновіл запросив до себе додому. Одразу вибачається – до його кімнати ремонт не дійшов. Замість нових шпалер стіни рясно прикрашені живописом. "Верхня ікона по центру – згадка від Януковича. Подарунок з Афону привіз", - показує Чорновіл. Телевізор – китайський. Посольство подарувало за те, що всебічно проаналізував китайську реформу відкритості. "На пульті - ієрогліфи, так що методом тику", - показує пульт. Колеги вважали його диваком, зізнається Чорновіл. Бо відпочивав не в п'ятизіркових готелях, а в кемпінгах. А гроші, які видавали на депутатську діяльність, витрачав на депутатську діяльність. "Більше 17 тисяч гривень на руки щомісяця. І за них не треба відчитуватися. Я колись, тільки став депутатом, отримавши ці кошти, моментально зібрав квитанції, куди їх витратив. Приніс ті квитанції в бухгалтерію - на мене подивилися, як на останнього ідіота", - згадує Чорновіл.

До двох зарплат можна було мати ще третю і четверту – оформивши родичів своїми помічниками. Ще надбавки: за знання іноземної мови (в тому числі російської), за Чорнобиль, за військові звання. Щорічна матеріальна допомога і безкоштовний транспорт – навіть літаки по Україні. Депутати влітали державі в копієчку. Нові депутати літатимуть бюджетним коштом лише у відрядження. Інші пільги їм також підрізали. Серйозною статтею витрат досі лишається депутатське житло. Більше 200 обранців – приїжджі, їхнє річне проживання в готелі стане у 35 мільйонів гривень. Тобто приблизно 500 за добу на кожного. Готель "Київ" - один із тих, куди селять депутатів. Йдемо в гості до народного фронтовика Юрія Берези. Поки що умови в нього спартанські. Показує свій одяг, якого не так і багато. На столі – п'ятий ай-фон. Каже, купив задешево в Америці. Там-таки придбав ай-пад. "Я не олігарх, але я самодостатня людина. Коли я йшов до Верховної Ради, то йшов не за зарплатою", - наголошує нардеп. На Дніпропетровщині в Берези є фермерське господарство, яке він будував 20 років. Тож поки зарплатне питання йому не пече. "У мене є певні збереження, я можу собі дозволити пережити півроку десь, а далі буду дивитися", - каже Береза. Коли запаси закінчаться, комбат хотів би мати зарплату в кілька разів вищу. "Я так думаю, десь у районі 20 тисяч гривень", - мріє Береза. Та щоб не соромно було перед народом, до підвищення зарплати нова Рада має продемонструвати нову якість роботи, каже комбат. Лише особисті голосування й, не дай Боже, куплені. "Голосувати за гроші ми не дамо! Я до цього буду відноситися безжалісно – кого б це не стосувалося. Сформуємо батальйон "Мажор" і поїде він у Піски (біля аеропорту в Донецьку)", - іронізує Береза. 20 тисяч у столиці отримують керівники вищої ланки. Це дані рекрутингової агенції "Хед-Хантер". Таку суму кадровики називають "високі зарплатні побажання". Із ставкою у 5 тисяч гривень депутатів прирівняли до продавців. Щоб депутат і справді не став продавцем власного голосу, він має отримувати серйозні гроші. Так вирішили німецькі парламентарі та призначили собі оклад у 9 тисяч євро. Це втричі більше, ніж середня зарплата по країні, каже депутатка Марілуїзе Бек. Попри негоду й солідний оклад вона дістається роботи на велосипеді – так швидше. "У Німеччині також час від часу сперечаються, чи не забагато, чи не замало отримують депутати. Тут головне знайти шлях, щоби депутати могли бути незалежними, щоби вони не піддавалися спокусі брати хабарі через украй низьку зарплату. І не можна, щоби до парламенту йшли тільки багаті", - говорить Марілуїзе Бек.
Службовий автопарк Бундестага працює лише на офіційних виїздах. Медичне обслуговування для німецьких депутатів – на загальних умовах. Проте є і пільги. "Поза зарплатою я отримую ще 4200 євро, які не оподатковуються. Із цих грошей депутат може оплачувати собі другу квартиру, покривати інші витрати, пов'язані з виконанням мандату. Окремо депутат отримує офіс для роботи - у приміщеннях Бундестагу. Безкоштовно користується німецькою залізницею", - розповідає депутат Бундестагу Брітта Гассельманн. В українському парламенті зарплатну тему поки сором'язливо зам'яли. У восьмому скликанні тільки офіційно – два мільярдери й десять міліонерів. Ще ті, кому пощастило з батьками та чоловіками. У сухому залишку – кількадесят правдорубів, для яких зарплата справді має значення. Чи піднімуть вони знову дражливу тему, побачимо під час рогляду бюджету на наступний рік.

Кореспонденти ТСН Ольга Кашпор, Наталя Фібріг
Більше читайте тут: tsn.ua

 
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро