ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 35,56
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. Імунітет із загрозою відставки

Імунітет із загрозою відставки

585

Чому Яценюк погрожував депутатам піти у відставку, а БПП зрештою підтримав програму уряду

У четвер Верховна Рада ухвалила програму уряду, тим самим надавши йому імунітет на наступний рік і відкривши дорогу до отримання грошей МВФ. Водночас ще зранку депутати БПП відмовлялися голосувати за програму, а прем'єр Арсеній Яценюк погрожував подати у відставку.

2 грудня, коли Рада затвердила склад Кабміну, прем'єр Арсеній Яценюк пообіцяв протягом 48 годин подати програму уряду. Але робота над нею тривала довше, і парламентарії побачили документ лише напередодні.

Документ одразу викликав обурення у фракції БПП, яка від самого початку хотіла, щоб програмою уряду був текст коаліційної угоди.

Юрій Луценкоголова фракції БПП

Винесена в парламент програма дій уряду не просто розчарувала. Це - щось середнє між студентською халтурою і журналом "Мурзілка"... Єдине, за що можна голосувати в цьому 13-сторінковому шедеврі, то це за малюнки. Гарна робота, викликає оптимізм. Як у Буратіно, котрому так подобалася азбука з картинками!

Він же задавав тон і на засіданні фракції БПП, яке проходило зранку.

"Його дуже обурило, що реформування МВС у програмі розписано аж у двох абзацах. Це при тому, що тиждень тому Аваков навідріз відмовився звільнити свого заступника Чеботаря, якого ми серйозно підозрюємо у корупції, і змін у міністерстві не видно. Луценко сказав, що таку програму підтримувати не можна. Всі з ним погодилися", - розповів INSIDER один із депутатів БПП.

Він зазначив, що представники політсили президента вимагатимуть від уряду доопрацювати документ або запропонують прийняти за програму уряду текст коаліційної угоди.

"Програма уряду мала бути виписана більш детально, ми розуміємо цейтнот в уряду, але ж... вона мала бути більш детальною в тому, що стосується реформ у галузях, їх суті та термінів. Бо, наприклад, щодо реформи МВС там написано всього 25 слів, як ми порахували", - сказав пізніше журналістам заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко.

Про критику програми Кабміну в "Народному фронті" дізналися ще вчора на раді коаліції. До позиції БПП долучилася "Самопоміч", "Батьківщина" і Радикальна партія.

Уже під час вранішнього засідання фракції Турчинову надійшло смс-повідомлення від Яценюка, в якому останній заявив: якщо програму не проголосують, то він піде у відставку. Така поведінка не нова — влітку прем'єр уже вдавався до подібної риторики, коли змушував Верховну Раду попереднього скликання ухвалити "газові закони".

Проте цього разу прем'єр вирішив публічно не озвучувати свої погрози. Під час годинного виступу на засіданні Ради він був лояльним.

"Якщо щось треба буде поправити, ми, звичайно, поправимо, але щоб зняти дискусії, вчора на засіданні керівників фракції була пропозиція, щоб додатком до ПДУ була коаліційна угода. Ми погоджуємося на це… Додатком до програми дій уряду є коаліційна угода", - сказав Яценюк.

Юрій Луценко також пом'якшив свою позицію після виступу прем'єра. Але дещо інакше сформулював статус коаліційної угоди для програми уряду.

"Ми почули виступ Арсенія Петровича Яценюка, який достатньо розшифрував багато питань, котрі в програмі сформульовані невдало. Тому наша пропозиція полягає в тому, аби в Програмі діяльності Кабінету Міністрів прямо на першій сторінці у вступній частині написати чітко й однозначно: "коаліційна угода є невід'ємною частиною цієї програми", - сказав Луценко.

Народні депутати з "Народного фронту", вийшовши на перерву, таку зміну тональності пояснили тим, що Луценкові під час засідання телефонував президент і провів "виховну роботу".

"Ніякого дзвінка не було", - заперечив тут же в кулуарах депутат від БПП Ігор Гринів. Таку ж версію підтримав іще один заступник Луценка Віталій Ковальчук.

Після презентації депутати вийшли на півгодинну перерву. В цей час мала відбутися рада коаліції. В кулуарах депутати БПП, як мантру, повторювали, що треба приймати коаліційну угоду як програму діяльності уряду.

Хоча, наприклад, міністр охорони здоров'я Сандро Квіташвілі не бачив у цьому сенсу.

Сандро Квіташвіліміністр охорони здоров'я

Це хороша реальна програма, з якою всі погодилися. Не декларативна, а де прописані реальні речі, які повинні виконуватися. І дуже багато пунктів, які ми писали, вони базувалися на коаліційній угоді. Тому я не бачу ніяких суперечностей.

"Якщо коаліція не довіряє своїм членам уряду, то повинна їх відкликати, і делегувати інших міністрів, які писатимуть свої розділи. Не можна в одній програмі передбачити все. Але я впевнений: якщо уряд Яценюка зробить хоча б 50% з того, що там написано, то він увійде в підручники як найкращий уряд", - сказав журналістам депутат від НФ Сергій Пашинський, коментуючи суперечності членів коаліції.

Він також порадив своїм колегам вирости над рівнем вуличної риторики.

У перерві президентська фракція зібралася на чергове засідання. На нього прийшов спікер Володимир Гройсман і попросив підтримати угоду, незважаючи на її низьку якість. Там також був присутній віце-прем'єр Геннадій Зубко, який озвучив своїм однопартійцям погрозу Яценюка піти у відставку.

"Була ідея сьогодні програму діяльності не приймати, а доопрацювати з пропозиціями депутатів, але такої процедури законом не передбачено. І якщо програма презентована, то її треба приймати сьогодні", - розповів депутат БПП Олександр Черненко.

Тому депутати погодилися на те, щоби в коаліційну угоду просто було вписано пункт, що "Коаліційна угода є невід'ємною частиною Програми дій Кабінету Міністрів України".

Проти програми висловилися лише три депутати БПП, зокрема Мустафа Найєм, Сергій Каплін та Антон Ішак.

Аналогічної згоди було досягнуто і на зустрічі ради коаліції з прем'єром.

"Якби ми не підтримали програму уряду, Яценюк із трибуни заявив би про відставку. При цьому він добре розумів, що голосів за відставку в залі не знайшлося б, а нам довелося би двічі за день обтікати самі знаєте чим", - емоційно пояснив один із лідерів БПП.

"При цьому ми розуміли, що повинні прийняти цю програму, бо без неї МВФ не дав би нам грошей. Це голосування було сигналом для Заходу, що нам можна дати гроші, бо інакше ми за три тижні дійшли би до дефолту", - розповів INSIDER ще один депутат БПП.

Після повернення в зал депутати затвердили програму уряду 269 голосами. Тобто більш ніж 30 учасників коаліції програму не підтримали.

Водночас уже наступним голосуванням Рада 310 голосами підтримала президентський законопроект, яким розширюються повноваження РНБО. За даними INSIDER, ці зміни є умовою того, щоби цю посаду наступного тижня обійняв Олександр Турчинов.

www.theinsider.ua
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро